Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 26d. 12:38

Ryšius su „Al Qaeda“ palaikęs Nigerijos pilietis mėgino susprogdinti JAV keleivinį lėktuvą

253-iojo reiso lėktuvas su 278 keleiviais sėkmingai nusileido Detroito oro uoste.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / 253-iojo reiso lėktuvas su 278 keleiviais sėkmingai nusileido Detroito oro uoste.

Nigerijos pilietis, kaip įtariama, palaikęs ryšius su tarptautiniu teroristų tinklu „Al Qaeda“, penktadienį mėgino susprogdinti JAV keleivinį lainerį, kai šis artėjo prie Detroito oro uosto, tačiau įtariamąjį sutramdė keleiviai ir įgulos nariai, pranešė pareigūnai.

Iš Amsterdamo 278 keleivius skraidinusiame JAV oro bendrovės „Delta“ 253-iojo reiso lėktuve Abdulas Faroukas Abdulmutallabas nesėkmingai mėgino detonuoti įmantrų sprogstamąjį užtaisą, pasakojo įvykio liudininkai.

Syedas Jafry, kuris sėdėjo netoli įtariamo užpuoliko, pasakojo, kad vienas keleivis sutramdė A.F.Abdulmutallabą, o kiti pradėjo šaukti ir puolė prie gesintuvų bei vandens.

„Jis pasirūpino tuo įtariamuoju. Gerai su juo susitvarkė, – S.Jafry sakė televizijai CNN. – Aišku, įvyko šiokios tokios grumtynės. Manau, kad jis suvaldė padėtį.“

Telefonu pasikalbėjęs su savo patarėjais saugumo klausimais, B.Obama „nurodė imtis visų tinkamų priemonių, kurios sustiprintų oro kelionių saugumą“, – pranešė Baltieji rūmai.Lėktuvo įgulos nariai vėliau padėjo nuvilkti įtariamąjį į lėktuvo priekį ir izoliuoti nuo kitų keleivių.

Sulaikytas A.F.Abdulmutallabas sakė pareigūnams panaudojęs cheminių medžiagų pripildytą švirkštą, kurio turinį sumaišė su miltelių paketu, pritvirtintu prie kojos, kad įvyktų sprogimas, įtariamojo parodymus JAV žiniasklaidai citavo aukšti pareigūnai.

Baltųjų rūmų pareigūnai ir JAV įstatymų leidėjai patvirtino, kad pirmąją Kalėdų dieną tame lėktuve įvykęs incidentas buvo teroro išpuolis ir kad JAV prezidentas Barackas Obama, išvykęs su šeima kalėdinių atostogų į Havajus, nurodė sustiprinti saugumo priemones oro uostuose.

„Manome, jog mėginta įvykdyti teroro aktą“, – vienas aukštas Baltųjų rūmų pareigūnas, kuris pageidavo neskelbti savo pavardės, sakė naujienų agentūrai AFP.

Telefonu kalbėdamas su savo patarėjais saugumo klausimais, B.Obama „nurodė imtis visų tinkamų priemonių, kurios sustiprintų oro kelionių saugumą“, – pranešė Baltieji rūmai.

Praėjus aštuoneriems metams po incidento, kai Didžiojoje Britanijoje gimęs Richardas Reidas mėgino susprogdinti savo batuose paslėptus užtaisus iš Paryžiaus į Majamį skridusiame lėktuve, pastaroji nesėkminga ataka dar kartą priminė amerikiečiams apie didelę teroro išpuolių ore grėsmę.

R.Reidas mėgino susprogdinti transatlantinį lainerį 2001 metų Kalėdų savaitę, kai Jungtinės Valstijos dar nebuvo atsipeikėjusios po Rugsėjo 11-osios atakų. Šiuo metu jis yra kalinamas iki gyvos galvos viename JAV kalėjime.

Penktadienį įvykęs incidentas ir ypač faktas, kad A.F.Abdulmutallabas mėgino susprogdinti lėktuvą, naudodamas naujos rūšies užtaisą, vėl sukėlė didelį nerimą dėl saugumo oro uostuose.

„Žinau, kad tas užtaisas buvo gana sudėtingas. Sprendžiant iš to, ką girdėjau apie jo detonavimo būdą, panašu, kad jis skiriasi nuo kitų, su kuriais buvome susidūrę anksčiau“, – JAV žiniasklaidai nurodė respublikonas Peteris Kingas, įtakingas Atstovų rūmų Nacionalinio saugumo komiteto narys.

„Kaip suprantu, jis nebuvo įtrauktas į įtariamų teroristų sąrašą, tačiau palaikė ryšius su teroristais, – P.Kingas sakė televizijai „Fox News“. – Yra viena teroro gija, siejanti „Al Qaeda“ ir šį užpuoliką.“

Penktadienį įvykęs incidentas ir ypač faktas, kad A.F.Abdulmutallabas mėgino susprogdinti lėktuvą, panaudodamas naujos rūšies užtaisą, vėl sukėlė didelį nerimą dėl saugumo oro uostuose.„Kai užtaisas suveikė, jis pats buvo smarkiai sužalotas. Kaip suprantu, jis patyrė 3-ojo laipsnio nudegimus. Tai galėjo tapti katastrofa“, – aiškino įstatymų leidėjas.

Pranešama, kad A.F.Abdulmutallabas patyrė trečiojo laipsnio kojų nudegimų ir šiuo metu yra gydomas Mičigano universiteto medicinos centre, kuris yra įsikūręs netoli Detroito esančiame An Arboro mieste.

„Priėmėme vieną pacientą, nukentėjusį per incidentą Detroito metropoliteno oro uoste", - ligoninės  atstovė Tracy Justice sakė naujienų agentūrai AFP, tačiau nepatvirtino, ar sužeistasis buvo įtariamas sprogdintojas.

JAV žiniasklaidos pranešimuose nurodoma, kad įtariamasis taip pat sakė pareigūnams vykdęs „Al Qaeda“ įsakymus. Tačiau kovos su terorizmu pareigūnai pabrėžė, jog kol kas per anksti ką nors teigti, ir iškėlė prielaidą, kad tas asmuo galėjo veikti savarankiškai.

JAV žiniasklaida, remdamasi vienu federaliniu saugumo aplinkraščiu, pranešė, jog tas vyras sakė tyrėjams, kad sprogstamąjį užtaisą ir jo naudojimo instrukcijas gavo Jemene.

JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) padalinio Detroite atstovė Sandra Berchtold sakė AFP, kad  incidentas šiuo metu tiriamas. JAV susisiekimo saugumo administracija nurodė izoliavusi orlaivį, atlieka papildomus tyrimus.

Olandijos kovos su terorizmu pareigūnai sakė, kad įtariamasis atskrido į Amsterdamo Schipholo oro uostą kitu lėktuvu ir kad jis nebuvo Olandijos gyventojas.

Pranešama, kad A.F.Abdulmutallabas buvo nusipirkęs bilietą tik į vieną pusę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min