Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 5d. 06:36 , atnaujinta: 2017 birželio 5d. 14:42

Keturios valstybės nutraukia diplomatinius ryšius su Kataru, Iranas ragina šalis siekti dialogo

Kataro sostinė Doha
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kataro sostinė Doha

Bahreinas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Egiptas pirmadienį paskelbė nutraukiantys ryšius su Kataru, plečiantis diplomatiniam ginčui su šia maža, dujų turtinga valstybe.

Papildyta 14.44 val. Iranas ragina siekti dialogo

Irano užsienio reikalų ministerija pirmadienį paragino Katarą ir gretimas Persijos įlankos valstybes ginčą spręsti dialogo būdu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bahramas Ghasemi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Bahramas Ghasemi

„Nesutarimų tarp regiono valstybių, įskaitant dabartinę problemą tarp Kataro ir jo trijų kaimynių, sprendimas įmanomas tik (pritaikius) politinius ir taikius metodus bei dialogą tarp šalių“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos atstovo Bahramo Ghasemi pranešime, paskelbtame ministerijos tinklapyje.

Papildyta 14.08 val. Turkija siūlo pagalbą

Turkija pirmadienį paragino spręsti dialogu ginčą tarp Kataro ir keturių kitų arabų valstybių ginčą su Kataru ir pasisiūlė tarpininkauti šiam procesui.

„Šie įvykiai iš tikrųjų visus mus nuliūdino“, – žurnalistams sakė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

„Scanpix“/AP nuotr./Mevlutas Cavusoglu
„Scanpix“/AP nuotr./Mevlutas Cavusoglu

„Tarp šalių gali iškilti nesutarimų, bet dialogas privalo išlikti bet kokiomis aplinkybėmis“, – pareiškė jis.

M.Cavusoglu pridūrė, kad Ankara pasiruoši visomis išgalėmis padėti išspręsti šį ginčą.

Papildyta 10.40 val. Kataras smerkia sprendimą

Kataras pirmadienį pasmerkė trijų Persijos įlankos arabų valstybių ir Egipto „nepagrįstą“ sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Doha, esą siekiant nustatyti politinę „globą“ šiai šia mažai, dujų turtingai valstybei.

Kataro URM: „Šios priemonės nepagrįstos ir remiasi melagingais, pagrindo neturinčiais pareiškimais.“

„Šios priemonės nepagrįstos ir remiasi melagingais, pagrindo neturinčiais pareiškimais“, – sakoma Kataro užsienio reikalų ministerijos pranešime, komentuojant precedento neturintį Saudo Arabijos, Bahreino, Jungtinių Arabų Emyratų ir Egipto žingsnį.

„Tikslas yra aiškus – primesti globą valstybei. Tai savaime yra jo (Kataro) valstybės suverenumo pažeidimas“, – pridūrė URM.

Kaltina terorizmo rėmimu

Bahreino užsienio reikalų ministerija anksti pirmadienį paskelbė per 48 valandas susigrąžinsianti savo diplomatinės misijos darbuotojus iš Kataro sostinės Dohos. Visiems Kataro diplomatams taip pat nurodyta palikti Bahreiną per tokį patį laikotarpį.

URM pranešime sakoma, kad Kataro piliečiai privalės palikti Bahreiną per dvi savaites, taip pat bus sustabdytas oro ir jūrų susisiekimas tarp abiejų šalių. Kol kas neaišku, kaip tai paveiks oro bendrovę „Qatar Airways“, vieną iš pagrindinių tolimųjų skrydžių operatorių regione.

Kataras kaltinamas teroristinės veiklos rėmimu, su Iranu susijusių grupuočių, vykdančių diversijas ir kurstančių sumaištį kitose šalyse, finansavimu.

Bahreinas kaltina Katarą „žiniasklaidos kurstymu, ginkluotos teroristinės veiklos rėmimu ir su Iranu susijusių grupuočių, vykdančių diversijas ir kurstančių sumaištį Bahreine, finansavimu“.

Saudo Arabija savo pranešimą apie nutraukiamus diplomatinius santykius irgi paskelbė anksti pirmadienį per valstybinę naujienų agentūrą SPA. Atrodo, šis pareiškimas buvo suderintas su anksčiau paskelbtu panašiu Bahreino pranešimu.

SPA citavo vieną Saudo Arabijos pareigūną, sakiusį, kad šalis nusprendė „nutraukti diplomatinius ir konsulinius ryšius su Kataru, taip pat uždaryti visus sausumos, jūrų ir oro uostus“.

Šis „ryžtingas“ žingsnis atliekamas dėl „šiurkščių pažeidimų, per kelerius pastaruosius metus įvykdytų Kataro valdžios“, sakoma Saudo Arabijos pranešime.

Vėliau apie analogišką žingsnį per savo valstybines naujienų agentūras paskelbė JAE ir Egiptas. Pastarojo užsienio reikalų ministerija apkaltino Dohą remiant „terorizmą“.

Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, kovojanti su sukilėliais Jemene, paskelbė, kad Kataro narystė joje nutraukiama.

Koalicija pažymėjo, kad šis sprendimas buvo priimtas dėl Kataro „veiksmų, stiprinančių terorizmą, ir jo palaikymo (teroristinėms) organizacijoms Jemene, tarp jų „al Qaeda“ ir „Daesh“ („Islamo valstybei“, IS), ir ryšių su sukilėlių grupėmis“, sakoma SPA pranešime.

Kataro pareigūnai kol kas neatsakė į prašymus pakomentuoti padėtį.

Ginčas tarp Kataro ir Persijos įlankos arabų valstybių įsiplieskė dėl gegužės pabaigoje įvykdytos numanomos kibernetinės atakos prieš Kataro valstybinę naujienų agentūrą, kai jos tinklalapyje esą buvo paskelbta suklastotų pareiškimų apie Iraną ir Izraelį valdančiojo emyro vardu. Persijos įlankos arabų valstybės piktai reagavo į Dohos pareiškimus ir užblokavo Katare įsikūrusius žiniasklaidos kanalus, tarp jų palydovinę naujienų televiziją „al Jazeera“.

Katare įsikūrusi didelė al Udeido oro pajėgų bazė. Joje įsikūręs JAV kariuomenės Centrinis štabas ir dislokuota apie 10 tūkst. amerikiečių karių. Kol kas neaišku, ar šis ginčas kaip nors paveiks amerikiečių karines operacijas. Centrinio štabo pareigūnai į prašymus pakomentuoti kol kas neatsakė.

Kataras jau seniai kritikuojamas kaimyninių arabų šalių už teikiamą palaikymą islamistams. Joms didžiausią nerimą kelia Musulmonų brolija – sunitų islamistų politinė grupė, uždrausta tiek Saudo Arabijoje, tiek JAE, nes ji ginčija šių šalių paveldimos valdžios tradiciją.

Kataras jau seniai kritikuojamas kaimyninių arabų šalių už teikiamą palaikymą islamistams. Joms didžiausią nerimą kelia Musulmonų brolija – sunitų islamistų politinė grupė, uždrausta tiek Saudo Arabijoje, tiek JAE, nes ji ginčija šių šalių paveldimos valdžios tradiciją.

2014 metais Persijos įlankos šalys, vadovaujamos Saudo Arabijos, susikivirčijo su Kataru dėl jo teiktos pagalbos tuomečiam Egipto prezidentui Mohamedui Mursi, Musulmonų brolijos nariui. Tų metų kovą Saudo Arabija, JAE ir Bahreinas dėl šio ginčo atšaukė iš Dohos savo ambasadorius.

Aštuoniais mėnesiais vėliau ambasadoriai buvo grąžinti, nes Kataras privertė kai kuriuos Musulmonų brolijos narius palikti šalį, o kitus nutildė. Tačiau per 2014-ųjų krizę nebuvo sausumos ir jūrų blokados, kokia grasinama dabar.

Nuo to laiko Kataras ne kartą ir griežtai neigė finansuojantis ekstremistų grupes, bet jis išlieka Gazos Ruožą kontroliuojančio palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ vienas svarbiausių finansinių rėmėjų. Nuo 2012 metų Katare gyvena buvęs „Hamas“ vadovas Khaledas Mashaalas.

Vakarų pareigūnai taip pat kaltino Katarą leidus finansuoti sunitų ekstremistų grupuotes, tokias kaip „al Qaeda“ padalinys Sirijoje, anksčiau vadinęsis „al Nusra Front“, ir netgi skatinus tokią paramą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min