Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

S.Berlusconi nemėgstamas naujasis Italijos prezidentas Sergio Mattarella skelbia vendetą mafijai

Italijos prezidentas S.Mattarella.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Italijos prezidentas S.Mattarella.
Šaltinis: 15min
0
A A

Italijos prezidentas tikrai nėra įtakingiausias šalies politikas, tačiau naujai paskirtasis šios valstybės vadovas 73 metų Sergio Mattarella ketina pasinaudoti visais galios svertais ir posto teikiamu autoritetu.

Pirmojoje savo kalboje Italijos įstatymų leidėjams jis apibrėžė dvi esmines problemas – korupcija ir organizuotas nusikalstamumas. Mafijos tėvynėje Italijoje kova su organizuotu nusikalstamumu gali pasirodyti Sizifo darbas, tačiau naujasis šalies vadovas demonstruoja ryžtą išjudinti korupcinės sistemos pamatus.

„Korupcija pasiekė nepateisinamą lygį“, – Italijos Senate kalbėjo S.Mattarella. Ekonominių ir socialinių problemų purtoma Italija tikisi, kad šie naujojo prezidento žodžiai bus paversti konkrečiais darbai. Pagrindo šiam tikėjimui išties yra.

Mafija nužudė brolį

Skelbti karą mafijai – dažnas populistinis tvarką žadančių Italijos politikų triukas. Vis dėlto, S.Mattarellos žodžiais verta tikėti labiau nei jo pirmtakų. Pirmojo siciliečio, tapusio tokio aukšto rango šalies vadovu, brolį dar 1980 metais nušovė „Cosa Nostra“.

S.Mattarella to nepamiršo. Tačiau keršyti jis ketino ne ginklu, o pakeisdamas visą korumpuotą politinę ir teisėsaugos sistemą, remiančią ir maitinančią organizuotas gaujas. Tiesa, Sicilijos mafija jau senokai neteko savo galios Italijoje, tačiau jos vietoje iškilo kelios naujos, dar įtakingesnės gaujos.

Su siaubu italų lūpose minimi pavadinimai – 'Ndrangheta ir Camorra. Šiaurės Italijoje ir kitose Europos valstybėse tinklus užmetę gaujos vis dar daro didelę įtaką ne tik regionuose, bet ir aukščiausiuose politikos sluoksniuose.

Pastaraisiais metais Italiją jau ne kartą sukrėtė nauji, skandalingi korupcijos tyrimai, palietę tiek „EXPO“ parodos Milane organizavimo darbus, tiek Venecijos kanalų rekonstrukciją ir kitus stambius verslo projektus.

Tikisi išplėsti galias

Kautis su mafija mažai italų žinomam naujajam prezidentui gali būti labai sunku. Praktikuojanti katalikas, savo politinę karjerą pradėjęs jau išnykusioje Krikščionių demokratų partijoje, nėra panašus į agresyvų ir negailestingą šalies lyderį.

Du kartus šalies gynybos ministru buvęs S.Mattarella darbavosi ir Italijos aukščiausiame bei konstituciniame teismuose. Jis tapo jau dvyliktuoju Italijos prezidentu po Antrojo pasaulinio karo.

Du kartus šalies gynybos ministru buvęs S.Mattarella darbavosi ir Italijos aukščiausiame bei konstituciniame teismuose. Jis tapo jau dvyliktuoju Italijos prezidentu po Antrojo pasaulinio karo. Nepaisant to, kad Italijos prezidentui dažniausiai tenka tik reprezentacinės pareigos, chaoso šalyje metu būtent jis gali trenkti kumščiu į stalą.

Suirutė ir nesutarimų parlamente atveju, Italijos prezidentas gali paleisti įstatymų leidėjus bei skelbti naujus rinkimus, taip pat paskirti naujus ministrus. Stebėdami nerimą keliančias tendencijas pietų Europoje ir rinkimų rezultatus Graikijoje, kai kurie politikos ekspertai spėja, kad panašias problemas turinčioje Italijoje prezidentas staiga gali tapti ypač svarbia politine figūra.

Sieks išlaikyti vienybę

„Manau, kad jis neįtikėtinas žmogus. Tikėkimės, kad jis sugebės pateisinti mūsų viltis“, – emocingai naująjį šalies vadovą vertino šalia prezidento rūmų jo priesaikos davimo metu stovėjusi italė Elvira Piraino.

S.Mattarellai galiausiai pavyko net tris dienas vykusių rinkimų metu įtikinti tiek šalies kairiuosius, tiek Žaliųjų ir Laisvės partijas bei centro dešinės atstovus, kad jis sugebės suvienyti neramumų purtomą Italiją. Jo kandidatūrą rėmė ir katalikiškas S.Mattarellos pažiūras palaikanti Italijos bažnyčia.

Vienintelis ir didžiausias naujojo prezidento priešas – Silvio Berlusconi, kurio „Forza Italia“ judėjimas vieningai priešinosi kandidatūrai ir ilgą laikė bandė žlugdyti balsavimą parlamente.

Vienintelis ir didžiausias naujojo prezidento priešas – Silvio Berlusconi, kurio „Forza Italia“ judėjimas vieningai priešinosi kandidatūrai ir ilgą laikė bandė žlugdyti balsavimą parlamente. Dabartinis Italijos premjeras, stabilumo valstybėje siekiantis Matteo Renzi buvo ypač patenkintas S.Berlusconi pralaimėjimu šioje interesų kovoje.

Griežtą taupymo politiką ant italų pečių nuleidęs M.Renzi tikisi, kad S.Mattarella jam padės išlaikyti vieningą politinį užnugarį. „Ilga krizė atvėrė žaizdas mūsų valstybės socialiniame audinyje, – poetiškai kalbėjo S.Mattarella. – Ji padidino neteisingumą ir sukūrė naujas marginalų grupes“.

„Tam, kad įveiktume krizę, susilpninusią ir Italijos, ir visos ES ekonominę galią, mes privalome apsukti savo ekonomikos ciklą“, – savo kalboje pabrėžė S.Mattarella. Tiesa, jo ir griežtojo premjero M.Renzi laukia sunkus darbas – įtikinti paprastus italus, kad valdžia gali būti nekorumpuota ir paskutinis žodis galiausiai neatiteks 'Ndranghetos ir Camorros vyrukams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min