-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sakartvelo separatistiniame regione auga įtampa

Sakartvelas penktadienį perspėjo dėl „rimtos konfrontacijos“ su Pietų Osetija pavojaus, kai nuo jos atskilęs regionas pareikalavo, kad Gruzijos valdžia panaikintų jos pasienyje esantį kontrolės postą.
Gruzijos kariai
Gruzijos kariai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Sakartvelo užsienio reikalų ministerija pranešė, kad pastebėjo „karinės technikos ir personalo mobilizaciją“ prie Čorčanos gyvenvietės, kur įrengtas Gruzijos patikrinimo postas.

Tokia situacija gali sukelti „rimtą konfrontaciją“, penktadienį sakė Sakartvelo užsienio reikalų ministerijos atstovė Mari Narčemašvili naujienų agentūrai AFP.

Ketvirtadienį vykusiose derybose, kurioms tarpininkavo Europos Sąjunga ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), Pietų Osetija pareikalavo, kad iki penktadienio 3 val. Grinvičo (6 val. Lietuvos) laiku Sakartvelo policija panaikintų minimą kontrolės postą, sakė vienas susitikimo dalyvių.

„Jeigu ši sąlyga nebus įgyvendinta, [Pietų Osetijos] vyriausybė imsis visų teisinių priemonių, kad užtikrintų Pietų Osetijos žmonių saugumą ir apsaugotų valstybės sieną“, – pareiškė Pietų Osetijos atstovas Jegoras Kočijevas interviu televizijai.

J.Kočijevas atstovauja Pietų Osetijai Incidentų prevencijos ir reagavimo mechanizmo (IPRM) susitikime, kuriame siekiama aptarti saugumo padėtį tarpininkaujant ES ir ESBO.

ESBO ketvirtadienį paskelbtame pranešime sakoma, kad „naujausi įvykiai prie administracinės sienos ribos padarė neigiamą poveikį bendrai saugumo situacijai“.

Susitikime vyko audringi ginčai dėl pasienio posto ir derybos buvo „nutrauktos“, nurodoma jame.

Pietų Osetijos pareigūnai sako, kad šis patikrinimo postas yra atsiskyrusio regiono teritorijoje, šalia Uistos gyvenvietės, Sakartvele žinomos kaip Cnelisi.

Nesutarimai dėl sienos ribos paaštrėjo tvyrant įtampai tarp Tbilisio ir Maskvos dėl Sakartvelo siekio tapti NATO ir ES nare.

Anksčiau įtampa per kraštus išsiliejo 2008 metų rugpjūtį, kai Sakartvelas trumpai kariavo dėl Pietų Osetijos ir kito atsiskyrusio jos regiono Abchazijos.

Šis šimtų gyvybių iš abiejų šalių pareikalavęs karas kilo Tbilisiui pradėjus didelę karinę kampaniją prieš Maskvos palaikomas Pietų Osetijos pajėgas, kurios iš pabūklų apšaudė vietinių gruzinų kaimus.

Maskva į tai reagavo ginkluotu įsiveržimu į Sakartvelo teritoriją – buvo užimti dideli šalies plotai, bombarduojami įvairūs objektai – o paskui patraukė savo kariuomenę į separatistų anklavus.

Laimėjusi šį trumpą karą Rusija oficialiai nepriklausomomis valstybėmis pripažino Pietų Osetiją ir Abchaziją, užsitikrindama šių abiejų teritorijų, kuriose Maskva turi dvi karines bazes, kontrolę.

Tbilisis ir Vakarai pasmerkė šį žingsnį kaip neteisėtą 20 procentų Gruzijos teritorijos karinę okupaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius