Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sarkozy laimėjo balsavimą dėl grįžimo į NATO karines struktūras (atnaujinta 11.35 val.)

Nicolas Sarkozy
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Nicolas Sarkozy
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy antradienį laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, susijusį su jo sprendimu grąžinti šalį į NATO karines struktūras, iš kurių ji pasitraukė prieš keturis dešimtmečius.

Nacionalinis Susirinkimas 329 balsais prieš 238 palaikė N.Sarkozy vyriausybę.

Keturi buvę Prancūzijos premjerai anksčiau nepritarė tokiam žingsniui, bet didelė N.Sarkozy daugumos parlamente persvara visada reiškė, kad tas iššūkis tikriausiai nebus palaikytas.

„1966 metais, kai tvyrojo įtampa tarp Rytų ir Vakarų, mūsų pasitraukimas iš šios organizacijos buvo šokas“, – anksčiau, per balsavimą prieš debatus, Nacionaliniam Susirinkimui sakė premjeras Francois Fillonas.

„Tačiau 2009-aisiais mūsų sugrįžimas yra paprasčiausiai prisiderinimas, kuris ... nekelia jokių emocijų tarptautinėje arenoje“, – sakė jis ir pridūrė, kad Prancūzija yra Jungtinių Valstijų „sąjungininkė, bet ne vasalė“.

N.Sarkozy praėjusią savaitę paskelbė, kad Prancūzija grįš į NATO integruotas karines struktūras, tokiu būdu atšaukdama tuometinio prezidento Charles'io de Gaulle'io sprendimą pasitraukti iš jų protestuojant dėl įsivaizduojamo JAV dominavimo Aljanse.

Dėl to Ch.de Gaulle'io žingsnio Aljansas išsikėlė iš būstinės Paryžiuje, o JAV kariai išvyko iš Prancūzijos teritorijos.

Nuo pat pradžių NATO, kuriam dabar priklauso ir tokios šalys kaip Turkija, Lenkija ir Kanada, tikslas buvo atsverti sovietų armiją Rytų Europoje po Antrojo pasaulinio karo.

Sprendimas vėl integruoti Prancūziją laikomas vienu svarbiausių N.Sarkozy pakeitimų užsienio politikos srityje. Tačiau jį kritikuoja nacionalistai ir kai kurie jo dešiniosios Sąjungos už liaudies judėjimą (UMP) nariai, kurie tai laiko žingsniu draugiškesnės pozicijos JAV atžvilgiu link.

Opozicijoje esančių socialistų lyderė Martine Aubry anksčiau antradienį sakė, kad „šiandien niekas nepateisina to, kad... atsisakytume savo laisvės“.

Socialistas Lionelis Jospinas buvo tarp tų keturių buvusių premjerų, kurie pasmerkė šį sprendimą. Kiti trys tokią poziciją pareiškę buvę premjerai yra socialistas Laurent'as Fabiusas ir UMP nariai Dominique'as de Villepinas ir Alainas Juppe.

„Prarasime brangią privilegiją kiekvienu atveju atskirai nustatinėti mūsų karių dalyvavimo sąlygas“, – žurnalistams sakė L.Jospinas.

Tačiau F.Fillonas tvirtino, kad Prancūzijos branduolinius ginklus ir toliau kontroliuos išimtinai prancūzai ir kad šalis pati spręs, dėl to, kur ir kada siųsti savo karius.

N.Sarkozy tvirtino, kad Prancūzija priklauso "„Vakarų šeimai“ ir kad jos, kaip NATO narės steigėjos, interesus geriausiai atitinka visapusiška narystė aukščiausiajame ešelone.

Praėjusią savaitę sakydamas kalbą karo akademijoje, jis tvirtino, kad Prancūzijos buvimas už karinių struktūrų ribų vertė sąjungininkus abejoti jos siekiu stiprinti Europos gynybą ir kad jie tai vertino kaip gudrybę Aljansui susilpninti.

Prancūzija bus geresnėje padėtyje kaip visapusiška NATO žaidėja ir toliau gins savo nepriklausomybę, pridūrė jis.

N.Sarkozy partija 577 narių Nacionaliniame Susirinkime turi 317 vietų.

Prancūzijos grįžimas į NATO integruotas karines struktūras oficialiai turi įsigalioti per balandžio 3-4 dienomis įvyksiantį NATO viršūnių susitikimą Strasbūre ir Kėlyje, esančiame kitoje sienos pusėje, Vokietijoje.

Šiam sprendimui įsigaliojus, prancūzų generolai bus atsakingi už dvi NATO vadovybes, bet tai nepadarys didelio poveikio prancūzų kariškių misijai Afganistane, kur jų kontingentas yra ketvirtas pagal dydį tarp visų užsienio kontingentų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min