Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Saudo Arabija ir kitos arabų valstybės pateikė Katarui reikalavimų sąrašą

Kataras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saudo Arabija ir kitos arabų valstybės pateikė Katarui reikalavimų sąrašą
Šaltinis: BNS
0
A A

Kuveitas, ėmęsis tarpininko vaidmens sprendžiant Persijos įlankos diplomatinę krizę, pateikė Katarui ilgai lauktą 13-os punktų reikalavimų sąrašą, kurį parengė Saudo Arabija, Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Egiptas, birželio pradžioje nutraukę ryšius su šia šalimi.

Šios keturios arabų valstybės ir kai kurios jų sąjungininkės nutraukė ryšius su Kataru, apkaltinusios jį terorizmo finansavimu. Panašių kaltinimų Dohai išsakė ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Dabar šios šalys nurodė Katarui per dešimt dienų įvykdyti visus pateiktus reikalavimus, įskaitant reikalavimą sumokėti neįvardijamą piniginę kompensaciją.

Naujienų agentūra „Associated Press“ gavo arabų kalba pateiktų reikalavimų Katarui sąrašą.

Minėtos keturios valstybės reikalauja:

– Nutraukti diplomatinius ryšius su Iranu ir uždaryti šalyje veikiančias jo diplomatines misijas. Išsiųsti iš šalies Irano revoliucijos gvardijos narius ir nutraukti bet kokį karinį bendradarbiavimą su Iranu. Bus leidžiami tik prekybiniai ir komerciniai ryšiai su Iranu, nepažeidžiantys šiitiškai respublikai taikomų JAV ir tarptautinių sankcijų.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./JAV prezidentas Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./JAV prezidentas Donaldas Trumpas

– Nutraukti bet kokius ryšius su „teroristinėmis organizacijomis“, konkrečiai – su Musulmonų brolija, judėjimais „Islamo valstybė“, „al Qaeda“, Libano „Hizbollah“. Oficialiai paskelbti šiuos subjektus teroristinėmis grupuotėmis.

– Uždaryti palydovinę naujienų televiziją „Al Jazeera“ ir su ja susijusias stotis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Al Jazeera“ centrinis biuras Dohoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Al Jazeera“ centrinis biuras Dohoje

– Uždaryti Kataro tiesiogiai ir netiesiogiai finansuojamas žiniasklaidos priemones, įskaitant „ Arabi21“, „ Rassd“, „Al Araby Al-Jadeed“ ir „Middle East Eye“.

Nutraukti bet kokį finansavimą asmenims, grupėms ar organizacijoms, kurias Saudo Arabija, JAE, Egiptas, Bahreinas, JAV ir kitos šalys laiko teroristinio pobūdžio subjektais.

– Nedelsiant nutraukti Turkijos karių dislokavimą Katare ir nutraukti bet kokį karinį bendradarbiavimą su Turkija šalies viduje.

– Nutraukti bet kokį finansavimą asmenims, grupėms ar organizacijoms, kurias Saudo Arabija, JAE, Egiptas, Bahreinas, JAV ir kitos šalys laiko teroristinio pobūdžio subjektais.

– Išduoti „terorizmo veikėjus“ ir ieškomus asmenis iš Saudo Arabijos, JAE, Egipto ir Bahreino jų kilmės šalims. Įšaldyti tų asmenų turtą ir suteikti visą prašomą informaciją apie jų gyvenamąją vietą, judėjimą ir finansus.

– Nustoti kištis į suverenių valstybių vidaus reikalus. Nebesuteikti pilietybės ieškomiems asmenims iš Saudo Arabijos, JAE, Egipto ir Bahreino. Panaikinti suteiktą Kataro pilietybę tokiems asmenims, kai tai pažeidžia tų valstybių įstatymus.

– Nutraukti bet kokius kontaktus su Saudo Arabijos, JAE, Egipto ir Bahreino politine opozicija. Perduoti visą medžiagą apie ankstesnius Kataro kontaktus su tų šalių opoziciniais judėjimais ir paramą jiems.

– Atlyginti žalą ir sumokėti kompensacijas už žmonių žūtį ir finansinius nuostolius, įvykusius pastaraisiais metais dėl Kataro politikos. Tiksli suma bus suderinta su Kataru.

Per dešimt dienų sutikti su visais reikalavimais – jei tai nebus padaryta per nustatytą terminą, sąrašas nebegalios. Dokumente nerašoma, ko griebsis šalys, jei Kataras nepaklus.

– Karinėje, politinėje, socialinėje ir ekonominėje srityse laikytis bendros pozicijos su kitomis Persijos įlankos ir arabų valstybėmis, o ekonominius klausimus spręsti laikantis 2014 metais su Saudo Arabija pasiekto susitarimo.

– Per dešimt dienų sutikti su visais reikalavimais – jei tai nebus padaryta per nustatytą terminą, sąrašas nebegalios. Dokumente nerašoma, ko griebsis šalys, jei Kataras nepaklus.

– Sutikus su reikalavimais, leisti pirmaisiais metais patikrinimus vykdyti kas mėnesį, antraisiais – kas ketvirtį. Vėlesnį dešimtmetį patikrinimai, kaip šalis vykdo jai iškeltus reikalavimus, būtų vykdomi kartą per metus.

Šio sąrašo paskelbimo išvakarėse JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas įspėjo, kad reikalavimai turi būti „pagrįsti ir įgyvendinami“.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas

Šis įspėjimas buvo paskelbtas tvyrant susierzinimui dėl to, kad Saudo Arabija ir kitos šalys taip ilgai delsia paskelbti oficialų reikalavimų sąrašą, apsunkindamos JAV pastangas užbaigti vieną rimčiausių diplomatinių krizių Persijos įlankos regione pastaraisiais metais.

Kataras griežtai neigia teikiantis finansinę ar kitokią paramą ekstremistinėms grupuotėms. Tačiau šalis pripažįsta, kad ji leidžia kai kurių ekstremistinių grupuočių, tokių kaip „Hamas“, nariams gyventi Katare, argumentuodama, kad dialogo su šiomis grupuotėmis skatinimas yra labai svarbus siekiant spręsti pasaulinius konfliktus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min