Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Saudo Arabija paragino JAV ir Iraną mažinti įtampą

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras princas Faisalas bin Farhanas pirmadienį paragino mažinti įtampą po „labai pavojingo“ padėties eskalavimo, Jungtinėms Valstijoms Irake nukovus itin įtakingą Irano generolą.
Faisalas bin Farhanas
Faisalas bin Farhanas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Teheranui pažadėjus keršyti už penktadienį amerikiečių aviacijos Bagdade surengtą smūgį, per kurį žuvo Irano revoliucinės gvardijos Kudso (Jeruzalės) pajėgų vadas Qasemas Soleimani, JAV perspėjo, kad Saudo Arabijai gresia raketų ir bepiločių skraidyklių atakų „padidėjęs pavojus“.

„Šis momentas aiškiai labai pavojingas, – žurnalistams Rijade sakė princas Faisalas. – Tikimės, kad visi veikėjai imsis visų būtinų žingsnių, kad būtų išvengta tolesnio eskalavimo ir provokacijų.“

Jis pasisakė po arabų ir Afrikos pajūrio valstybių, įskaitant Egiptą, Jemeną ir Džibutį, užsienio reikalų ministrų susitikimo, per kurį ieškota galimybių sustiprinti regiono saugumą, pranešė Saudo Arabijos valstybinė žiniasklaida.

Q.Soleimani, kai kurių laikyto antruoju įtakingiausiu žmogumi Irane, nužudymas dramatiškai paaštrino pastaruoju metu didėjusią įtampą tarp Vašingtono ir Teherano, todėl baiminamasi, kad naujo didelio konflikto Vidurio Rytuose.

Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai – Vašingtono sąjungininkai – gali būti pažeidžiami Irano atsakomųjų smūgių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Qasemas Soleimani
AFP/„Scanpix“ nuotr./Qasemas Soleimani

Praeitais metais Iranas buvo apkaltintas virtine atakų prieš tanklaivius Persijos įlankos regione, nors Teheranas savo kaltę griežtai neigė.

Rugsėjį po smūgių Saudo Arabijos naftos pramonės infrastruktūrai, galimai įvykdytų Irano arba jo remiamų Jemene veikiančių sukilėlių, Rijadas ir Abu Dabis perėjo prie taikingesnės pozicijos, turinčios užkirsti kelią konfrontacijai su Teheranu.

Praeitą savaitgalį kalbėdamasis telefonu su Irako prezidentu Barhamu Salehu Saudo Arabijos karalius Salmanas pabrėžė, jog būtina imtis priemonių įtampai mažinti.

Karalystės sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas, laikomas faktiniu šalies valdytoju, nurodė gynybos ministro pavaduotojui princui Khalidui bin Salmanui vykti į Vašingtoną ir Londoną bei raginti veikti santūriai, pranešė arabų laikraštis „Asharq al Awsat“.

Princas Khalidas susitiks su Baltųjų rūmų ir JAV gynybos pareigūnais, nurodė leidinys, remdamasis neįvardytais šaltiniais.

JAV ambasada Rijade perspėjo savo piliečius, kad karinės bazės ir energetikos objektai, ypač naftos turtingoje karalystės Rytų provincijoje ir netoli sienos su Jemenu, gali tapti raketų ir bepiločių skraidyklių taikiniais.

Jemeno proiranietiški husių sukilėliai, jau penkerius metus kovojantys su Saudo Arabijos vadovaujama karine koalicija, irgi paragino skubiai atsakyti į Q.Soleimani nužudymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lūkesčius atliepiantis biuras: ir nedidelėje erdvėje galima patenkinti skirtingus poreikius
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius