Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 1d. 22:48

Afganistanas kaip amžinas „grėblys“

Barackas Obama pagerbė Afganistane žuvusius karius.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama pagerbė Afganistane žuvusius karius.

Visi žino patarlę apie lipimą ant grėblio. Deja, nors ir žinodami žmonės, t. y. ištisos šalys, tai kartoja su maniakišku užsispyrimu. Vienas iš tokių klasikinių „grėblių“ – Afganistanas.

Atėjūnai – nuo Aleksandro Didžiojo iki anglų

Afganistanas – iš tiesų unikali šalis. Tai buvusi didžiosios Persijos dalis, šalis, per kurią ėjo Šilko kelio atkarpa, ji per amžius buvo jungiama tai prie vienos imperijos, tai prie kitos. O atšiaurios gamtos sąlygos ir karingas gyventojų būdas bet kokį naują čia gyvenusių genčių prijungimą prie vis naujos imperijos paversdavo tikru galvos skausmu jos valdovams.

Per Antrąjį pasaulinį karą sovietai su anglais per pusę okupavo Iraną (nes šachas simpatizavo naciams), o su Afganistanu SSRS santykiai buvo kuo normaliausi. Iki pat 1979 metų.Čia „dantis nusilaužė“ ir Aleksandro Makedoniečio armija, ir hunai, ir totoriai-mongolai. O visą XIX amžių visoje Afganistano teritorijoje vyko tikras nervų karas tarp dviejų to meto imperijų – Rusijos ir Didžiosios Britanijos. Anglai, jau okupavę Indiją, bandė kontroliuoti ir šį svarbų regioną. Lygiai to paties siekė ir Sankt Peterburgas. Tačiau visų carų administracijoms užteko proto nesiųsti ten savo armijos – pakako gadinti nervus anglams, tiekiant afganams ginklus ir amuniciją. Dėl to afganai sumušė dvi anglų ekspedicijas, bandžiusias pajungti savo valiai afganų gentis.

Visą XX amžių atrodė, kad nei Rusijos imperija, nei jos vietoje susikūrusi raudonoji imperija neturi jokių problemų su šia savo kaimyne. Per Antrąjį pasaulinį karą sovietai su anglais per pusę okupavo Iraną (nes šachas simpatizavo naciams), o su Afganistanu SSRS santykiai buvo kuo normaliausi. Iki pat 1979 metų.

Socializmo kūrimas feodalinėje visuomenėje

1978 m. Afganistane įvyko perversmas, kurio metu buvo nuverstas karalius, o valdžią užgrobė komunistai. Kaip būna po kiekvienos revoliucijos, tarp jų greitai kilo vidinės pjautynės. Čia dar savo pirštus prikišo amerikiečiai, mat labai norėjo atsirevanšuoti sovietams, vietnamiečių rankomis sumušusiems juos Indokinijoje. Įvertinę agresyvų to meto visagalio KGB šefo J.Andropovo būdą, jie pakišo savo ideologiniams (ir ne tik) priešininkams informaciją, kad, girdi, į Afganistaną artimiausiu metu atvyks amerikiečių kariniai patarėjai. To pakako. 1979 m. gruodžio 12 d. SSRS pradėjo karinę invaziją į šią šalį.

To meto sovietų televizija rodė optimistinius reportažus iš Afganistano, kur savo misiją atlieka „broliškas karinis kontingentas“. Kaip sovietų nurodymu vykdoma žemės reforma – iš vienų atimama ir atiduodama kitiems. Kaip likviduojamas neraštingumas ir kaip tiesiami keliai. Karinių operacijų buvo beveik nerodoma arba – tik vienu aspektu: kaip šauniai sovietų kariai atrėmė niekingos saujelės dušmanų (taip vadinti Afganistano partizanai) puolimą prieš kaimą ar karinį miestelį. O tai, kad sovietų aviacija ištisus kaimus nušluodavo nuo žemės paviršiaus, raketomis ištaškydavo ir taikius, ir karinius karavanus, būdavo nutylima.

Pamažu Afganistano „grėblys“ įtraukdavo vis naujas kariškių ir civilių patarėjų gretas. Apskaičiuota, kad per šį nepaskelbto karo pragarą perėjo daugiau kaip 620 tūkst. sovietų karių ir civilių. Praradimų statistika ne mažiau įspūdinga: ten žuvo ir mirė nuo žaizdų apie 15 tūkst. karių, tiek pat – sužeista. Kiek iš tų kelių šimtų tūkstančių grįžo namo „nuvažiavusiu stogu“ – niekas nežino. Kaip ir to, kiek sovietų karių liko afganų partizanų nelaisvėje. Šį beprasmį karą M.Gorbačiovas sugebėjo baigti tik trečiaisiais savo valdymo metais – 1989 m. vasario 15 d. sovietų armija iškilmingai perėjo tiltu Amudarjos upę.

Kaltų ir dėl šio karo, ir dėl jo patirtų žmogiškųjų bei materialinių nuostolių nei tada, nei vėliau niekas nesiaiškino. Iš tikrųjų savotiškai teisus pasirodė esąs žydų žudikas A.Eichmanas, kai per savo teismą Izraelyje pareiškė: „Vieno žmogaus nužudymas – tragedija, milijono – jau tik statistika.“

Tad dabar NATO pajėgos kontroliuoja tik didžiuosius miestus ir pagrindinius transporto mazgus – lygiai tą patį, ką kažkada sovietai. Ir į stiprėjančius partizanų smūgius vakariečiai reaguoja stereotipiškai.Ant grėblio užlipo ir Vakarų koalicija

Po 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro aktų Niujorke G.Bushas iškėlė tuo metu Afganistaną valdžiusiems talibams ultimatumą: arba šie išduoda neva jų teritorijoje besislapstantį O. bin Ladeną ir visą „Al-Qaeda“ viršūnėlę, arba... Talibai atsakė neigiamai. Tuomet tų pačių metų rugsėjį NATO pajėgos pradėjo puolimą Afganistane. Vakarų aljansui per mėnesį pavyko užimti visą šalį ir jos vadovu paskirti savo (patikrintą) žmogų – H.Karzai.

Atrodė, vakariečiams sekasi puikiai: visi Afganistano strateginiai punktai kontroliuojami, suformuota kontroliuojama vietos administracija ir t. t. Deja... Išblaškyti talibų būriai ilgainiui vėl atsigavo, vadovaujami savo charizmatiškojo vado M.Omaro. O visiškai „kiaura“ Afganistano siena su Pakistanu leido jiems ir pasirūpinti ginkluote, ir pasipildyti gyvąja jėga, ir pagaliau – pailsėti po mūšių.

Tad dabar NATO pajėgos kontroliuoja tik didžiuosius miestus ir pagrindinius transporto mazgus – lygiai tą patį, ką kažkada sovietai. Ir į stiprėjančius partizanų smūgius vakariečiai reaguoja stereotipiškai: dar daugiau okupacinės armijos, daugiau civilių patarėjų, daugiau bombardavimų. Žodžiu, NATO pajėgos, vadovaujamos amerikiečių, kartote kartoja sovietų žingsnius Afganistane.

Šie ten kasmet laikė apie 160 tūkst. karių ir dar iš apie 100 tūkst. asmenų sukurtą vietinę armiją (nors ji visiškai netiko karui prieš partizanus). Jungtinės vakariečių pajėgos dabar jau gerokai viršija 100 tūkst. karių, tačiau ir to negana: neseniai B.Obama pareiškė, kad ten bus dar šiemet nusiųsta papildomai 13 tūkst. karių. O bandymai pareikalauti daugiau rekrūtų iš europiečių iš esmės baigėsi fiasko: niekas iš Vakarų Europos valstybių ten nesiveržia, o Lenkijos, Čekijos ar Lietuvos padidinti kariniai kontingentai padėties nepakeis. Pamatę, kad iš sąjungininkų bus mažai naudos, amerikiečiai bandys „perlaužti“ situaciją, didindami savo pajėgas. Ar jiems pavyks? Ir ar užteks 13 tūkst. eilinių karių?

Galimas JAV ir talibų kompromisas?

Matyt, šie klausimai labai neduoda ramybės Vašingtono strategams. Su šimtatūkstantine armija įklimpti nežinia kiek truksiančiame kariniame konflikte – ne kokia perspektyva. Juk ne veltui JAV ir NATO bendrųjų pajėgų vadas Afganistane S.McChrystalas rugpjūtį įspėjo prezidentą: arba dar daugiau pajėgų (kas jau daroma), arba kampaniją galima laikyti pralaimėta ir planuoti koalicijos pajėgų išvedimą. Tai – kraštutiniu atveju.

O ne kraštutiniu – ir Vašingtonas, ir talibai ima siųsti vieni kitiems labai įdomius signalus. Pastarieji pareiškia, kad jų tikslas – tik šalies nepriklausomybė ir užsienio kontingento išvedimas. Vašingtonas ima atsargiai skirti talibus ir „Al-Qaedą“. Vadinasi, galimas ir dar vienas kraštutinis variantas – kompromisinis.

Tačiau įdomu – kas ateityje bus tie, kurie užlips ant Afganistano „grėblio“?

„Savaitė“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Kultūra

Filmo „Izaokas“ kūrėjai: tai – improvizacija A.Škėmos padiktuota tema

Vardai

Sukčių byloje Mios vyras N.Antanavičius pripažintas kaltu: lieka laisvėje iki pirmo prasižengimo

Sportas

UEFA uždraudė aršiems „Crvena Zvezda“ sirgaliams atvykti į Marijampolę

Naujienos

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

24sek

Pasaulis pavydi Carmelo Anthony – gaus milijonus, kad nežaistų

Kultūra

Filmo „Izaokas“ kūrėjai: tai – improvizacija A.Škėmos padiktuota tema

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min