Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 1d. 22:48

Afganistanas kaip amžinas „grėblys“

Barackas Obama pagerbė Afganistane žuvusius karius.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama pagerbė Afganistane žuvusius karius.

Visi žino patarlę apie lipimą ant grėblio. Deja, nors ir žinodami žmonės, t. y. ištisos šalys, tai kartoja su maniakišku užsispyrimu. Vienas iš tokių klasikinių „grėblių“ – Afganistanas.

Atėjūnai – nuo Aleksandro Didžiojo iki anglų

Afganistanas – iš tiesų unikali šalis. Tai buvusi didžiosios Persijos dalis, šalis, per kurią ėjo Šilko kelio atkarpa, ji per amžius buvo jungiama tai prie vienos imperijos, tai prie kitos. O atšiaurios gamtos sąlygos ir karingas gyventojų būdas bet kokį naują čia gyvenusių genčių prijungimą prie vis naujos imperijos paversdavo tikru galvos skausmu jos valdovams.

Per Antrąjį pasaulinį karą sovietai su anglais per pusę okupavo Iraną (nes šachas simpatizavo naciams), o su Afganistanu SSRS santykiai buvo kuo normaliausi. Iki pat 1979 metų.Čia „dantis nusilaužė“ ir Aleksandro Makedoniečio armija, ir hunai, ir totoriai-mongolai. O visą XIX amžių visoje Afganistano teritorijoje vyko tikras nervų karas tarp dviejų to meto imperijų – Rusijos ir Didžiosios Britanijos. Anglai, jau okupavę Indiją, bandė kontroliuoti ir šį svarbų regioną. Lygiai to paties siekė ir Sankt Peterburgas. Tačiau visų carų administracijoms užteko proto nesiųsti ten savo armijos – pakako gadinti nervus anglams, tiekiant afganams ginklus ir amuniciją. Dėl to afganai sumušė dvi anglų ekspedicijas, bandžiusias pajungti savo valiai afganų gentis.

Visą XX amžių atrodė, kad nei Rusijos imperija, nei jos vietoje susikūrusi raudonoji imperija neturi jokių problemų su šia savo kaimyne. Per Antrąjį pasaulinį karą sovietai su anglais per pusę okupavo Iraną (nes šachas simpatizavo naciams), o su Afganistanu SSRS santykiai buvo kuo normaliausi. Iki pat 1979 metų.

Socializmo kūrimas feodalinėje visuomenėje

1978 m. Afganistane įvyko perversmas, kurio metu buvo nuverstas karalius, o valdžią užgrobė komunistai. Kaip būna po kiekvienos revoliucijos, tarp jų greitai kilo vidinės pjautynės. Čia dar savo pirštus prikišo amerikiečiai, mat labai norėjo atsirevanšuoti sovietams, vietnamiečių rankomis sumušusiems juos Indokinijoje. Įvertinę agresyvų to meto visagalio KGB šefo J.Andropovo būdą, jie pakišo savo ideologiniams (ir ne tik) priešininkams informaciją, kad, girdi, į Afganistaną artimiausiu metu atvyks amerikiečių kariniai patarėjai. To pakako. 1979 m. gruodžio 12 d. SSRS pradėjo karinę invaziją į šią šalį.

To meto sovietų televizija rodė optimistinius reportažus iš Afganistano, kur savo misiją atlieka „broliškas karinis kontingentas“. Kaip sovietų nurodymu vykdoma žemės reforma – iš vienų atimama ir atiduodama kitiems. Kaip likviduojamas neraštingumas ir kaip tiesiami keliai. Karinių operacijų buvo beveik nerodoma arba – tik vienu aspektu: kaip šauniai sovietų kariai atrėmė niekingos saujelės dušmanų (taip vadinti Afganistano partizanai) puolimą prieš kaimą ar karinį miestelį. O tai, kad sovietų aviacija ištisus kaimus nušluodavo nuo žemės paviršiaus, raketomis ištaškydavo ir taikius, ir karinius karavanus, būdavo nutylima.

Pamažu Afganistano „grėblys“ įtraukdavo vis naujas kariškių ir civilių patarėjų gretas. Apskaičiuota, kad per šį nepaskelbto karo pragarą perėjo daugiau kaip 620 tūkst. sovietų karių ir civilių. Praradimų statistika ne mažiau įspūdinga: ten žuvo ir mirė nuo žaizdų apie 15 tūkst. karių, tiek pat – sužeista. Kiek iš tų kelių šimtų tūkstančių grįžo namo „nuvažiavusiu stogu“ – niekas nežino. Kaip ir to, kiek sovietų karių liko afganų partizanų nelaisvėje. Šį beprasmį karą M.Gorbačiovas sugebėjo baigti tik trečiaisiais savo valdymo metais – 1989 m. vasario 15 d. sovietų armija iškilmingai perėjo tiltu Amudarjos upę.

Kaltų ir dėl šio karo, ir dėl jo patirtų žmogiškųjų bei materialinių nuostolių nei tada, nei vėliau niekas nesiaiškino. Iš tikrųjų savotiškai teisus pasirodė esąs žydų žudikas A.Eichmanas, kai per savo teismą Izraelyje pareiškė: „Vieno žmogaus nužudymas – tragedija, milijono – jau tik statistika.“

Tad dabar NATO pajėgos kontroliuoja tik didžiuosius miestus ir pagrindinius transporto mazgus – lygiai tą patį, ką kažkada sovietai. Ir į stiprėjančius partizanų smūgius vakariečiai reaguoja stereotipiškai.Ant grėblio užlipo ir Vakarų koalicija

Po 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro aktų Niujorke G.Bushas iškėlė tuo metu Afganistaną valdžiusiems talibams ultimatumą: arba šie išduoda neva jų teritorijoje besislapstantį O. bin Ladeną ir visą „Al-Qaeda“ viršūnėlę, arba... Talibai atsakė neigiamai. Tuomet tų pačių metų rugsėjį NATO pajėgos pradėjo puolimą Afganistane. Vakarų aljansui per mėnesį pavyko užimti visą šalį ir jos vadovu paskirti savo (patikrintą) žmogų – H.Karzai.

Atrodė, vakariečiams sekasi puikiai: visi Afganistano strateginiai punktai kontroliuojami, suformuota kontroliuojama vietos administracija ir t. t. Deja... Išblaškyti talibų būriai ilgainiui vėl atsigavo, vadovaujami savo charizmatiškojo vado M.Omaro. O visiškai „kiaura“ Afganistano siena su Pakistanu leido jiems ir pasirūpinti ginkluote, ir pasipildyti gyvąja jėga, ir pagaliau – pailsėti po mūšių.

Tad dabar NATO pajėgos kontroliuoja tik didžiuosius miestus ir pagrindinius transporto mazgus – lygiai tą patį, ką kažkada sovietai. Ir į stiprėjančius partizanų smūgius vakariečiai reaguoja stereotipiškai: dar daugiau okupacinės armijos, daugiau civilių patarėjų, daugiau bombardavimų. Žodžiu, NATO pajėgos, vadovaujamos amerikiečių, kartote kartoja sovietų žingsnius Afganistane.

Šie ten kasmet laikė apie 160 tūkst. karių ir dar iš apie 100 tūkst. asmenų sukurtą vietinę armiją (nors ji visiškai netiko karui prieš partizanus). Jungtinės vakariečių pajėgos dabar jau gerokai viršija 100 tūkst. karių, tačiau ir to negana: neseniai B.Obama pareiškė, kad ten bus dar šiemet nusiųsta papildomai 13 tūkst. karių. O bandymai pareikalauti daugiau rekrūtų iš europiečių iš esmės baigėsi fiasko: niekas iš Vakarų Europos valstybių ten nesiveržia, o Lenkijos, Čekijos ar Lietuvos padidinti kariniai kontingentai padėties nepakeis. Pamatę, kad iš sąjungininkų bus mažai naudos, amerikiečiai bandys „perlaužti“ situaciją, didindami savo pajėgas. Ar jiems pavyks? Ir ar užteks 13 tūkst. eilinių karių?

Galimas JAV ir talibų kompromisas?

Matyt, šie klausimai labai neduoda ramybės Vašingtono strategams. Su šimtatūkstantine armija įklimpti nežinia kiek truksiančiame kariniame konflikte – ne kokia perspektyva. Juk ne veltui JAV ir NATO bendrųjų pajėgų vadas Afganistane S.McChrystalas rugpjūtį įspėjo prezidentą: arba dar daugiau pajėgų (kas jau daroma), arba kampaniją galima laikyti pralaimėta ir planuoti koalicijos pajėgų išvedimą. Tai – kraštutiniu atveju.

O ne kraštutiniu – ir Vašingtonas, ir talibai ima siųsti vieni kitiems labai įdomius signalus. Pastarieji pareiškia, kad jų tikslas – tik šalies nepriklausomybė ir užsienio kontingento išvedimas. Vašingtonas ima atsargiai skirti talibus ir „Al-Qaedą“. Vadinasi, galimas ir dar vienas kraštutinis variantas – kompromisinis.

Tačiau įdomu – kas ateityje bus tie, kurie užlips ant Afganistano „grėblio“?

„Savaitė“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: patekimas į uždraustus vienuolynus ir 5 tūkst. m aukštis

Vardai

Kodėl kai kurios Holivudo žvaigždės nusprendė atsisakyti santuokos?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Liubomiras Laucevičius

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

15min tema Aktualu

Ir lietuviams aktualūs „Brexit“ scenarijai: mūsų diplomatų uraganas Londone nestebina

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Prieš dvikovą Rumunijoje E.Jankauskas: „Šiame lygyje reikia būti tvirtesniems“

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

Gyvenimas

Būdavo dienų, kai Kristina net nebijodavo mirti: žmonėms tai atrodo paprastas galvos skausmas

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Mokslas.IT

Stiklo sudėties pagrindas – sprogusių žvaigždžių liekanos, nustatė astrofizikai

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Gazas

Į kelius vėl grįžta mirtis: renkasi pėsčiuosius be atšvaitų

Aktualu

Nemunas Lietuvos gyvenime: upei iš biudžeto buvo skiriama įspūdinga suma

24sek

Eurolygoje – tuščias Lukas Lekavičius ir „Panathinaikos“ nesėkmė

24sek

Prienų „Skycop“ atleido dar vieną legionierių

Verslas

Nauji autobusai ir troleibusai į Vilnių vėluoja – gamintojams gresia baudos

Gazas

Reidas Panevėžyje: iš 154 patikrintų eismo dalyvių protokolą gavo tik dviratininkas

Aktualu

Greitkelyje Vilnius–Kaunas susidūrė 5 automobiliai, sužeisti 2 žmonės, susidarė spūstis

Aktualu

Kitais metais į Estiją atvyks belgų šarvuočių dalinys

Pasaulis kišenėje

Aplankykite Vilkyškius: vofeliai, kafija ir kitos Mažosios Lietuvos įdomybės

Aktualu

Čekijos premjeras kaltinamas Kryme pagrobęs liudyti dėl korupcijos turėjusį sūnų

Verslas

2019-ųjų kainoraštis: gyventojams elektra brangs 15 proc., dujos – 20 procentų

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min