Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žiniasklaidos karalius nenugalimas? Rupertas Murdochas bando atgaivinti savo imperiją

Kaltinimų prispausto R.Murdocho atsakas – naujas laikraštis.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kaltinimų prispausto R.Murdocho atsakas – naujas laikraštis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugelis galvojo, kad tai vieno įtakingiausių pasaulyje žmonių Ruperto Murdocho galas, tačiau jo valdoma „News International“ kompanija imasi leisti naują laikraštį „The Sun on Sunday“.

Pirmasis numeris Didžiojoje Britanijoje pasirodys jau šį sekmadienį. Visuomenės ir dar neseniai prieš jį keliaklupsčiavusių politikų pasmerktas 80-metis žiniasklaidos ryklys nesiruošia pasiduoti.

Bėda veja bėdą

Kai praėjusią savaitę buvo pranešta, kad R.Murdochas iš savo citadelės Niujorke atvyks į Londoną, imta kalbėti, jog didysis manipuliatorius praneš apie savo pasitraukimą.

Mat kelios dienos prieš tai dėl įtarimų davus policijai kyšius ir naudojus kitas neleistinas informacijos rinkimo priemones buvo suimti keli aukšti jo leidinio „The Sun“ darbuotojai, atliktos kratos jų namuose, paimti dokumentai iš redakcijos.

Pasak britų dienraščio „The Guardian“, „The Sun“ žurnalistai mokėdavo iki 1000 svarų sterlingų (per 4,1 tūkst. Lt) policijos pareigūnams. Kai kurie teisėsaugos atstovai už informacijos nutekinimą iš „The Sun“ kasos per metus sugebėdavo užsidirbti antrą algą –iki 10 tūkst. svarų sterlingų (41 tūkst. Lt) per metus.

Iš viso jau dvidešimt vienas R.Murdocho imperijos karys atsidūrė už grotų. Tai tęsinys skandalo dėl žurnalistų vykdyto neteisėto pasiklausymo, kai R.Murdochas buvo priverstas uždaryti vieną įtakingiausių Didžiosios Britanijos savaitraščių „News of the World“.

Viską kontroliavo pats

2005-ųjų lapkritį „News of the World“ karališkųjų reikalų žurnalistas Clive’as Goodmanas parašė straipsnį, kad princas Williamas susižalojo kelį. Karališkoji šeima netrukus suprato, kad kažkas galėjo įsilaužti į princo balso paštą, ir kreipėsi į policiją. Kitų metų rugpjūtį žurnalistas ir jam talkinęs privatus seklys Glennas Mulcaire’as buvo suimti dėl kaltinimų neteisėtu pasiklausymu. 2007-ųjų sausį abu įtariamieji buvo nuteisti, o „News of the World“ tuometis redaktorius Andy Coulsonas atsistatydino.

R.Murdochas viešai patikino, kad tai tik vienetinis atvejis ir jo žiniasklaidos imperija nepažeidinėja įstatymų. Kodėl jis tai galėjo žinoti? „News International“ valdomas laikraštis „News of the World“ tebuvo tik vienas deimantas R.Murdocho koncerno „News Corporation“ karūnoje.

Tačiau R.Murdochas nebuvo paprastas verslininkas. Jis visą savo gyvenimą garsėjo kaip smulkmeniškas prievaizdas, be kurio žinios nei viename jo valdomame laikraštyje ar televizijoje niekas negalėjo nutikti. Nuolat vykdavo tiesioginiai ir per atstumą vaizdo pasitarimą su redaktoriais ir kitais vadovaujančiais asmenimis.

R.Murdochas turėjo didžiulę įtaką ne tik Didžiojoje Britanijoje

 „Aš suteikiu redaktoriams milžinišką laisvę ir vieninteliai žmonės, kurie teigia, kad aš varžau jų laisvę, yra tie, kurie nesugeba ta laisve pasinaudoti“, – ciniškai kartą pareiškė R.Murdochas.

Todėl nenuostabu, kad įsiplieskus „News of the World“ skandalui, visų akys sužiuro į jį. Ir tai buvo tik pradžia.

Išvadino mafiozais

Tais pačiais metais paaiškėjo, kad ir daugiau žmonių buvo klausomasi, bet su jais buvo sudarytos taikos sutartys ir išmokėtos milijoninės kompensacijos. Vis dėlto skandalas nutildytas tik trumpam. 2009-aisiais „The Guardian“ pranešė, kad „News of the World“ žurnalistai įsilaužė į 3 tūkst. balso pašto dėžučių, kurios priklausė įžymybėms (aktoriai Hughas Grantas, Sienna Miller), politikams (buvęs vicepremjeras Johnas Prescottas, Londono meras Borisas Johnsonas), sportininkams (Paulas Gascoigne’as) ir net nusikaltimų aukoms bei jų šeimos nariams.

Dėl šių faktų 2010-ųjų rugsėjį policija atnaujino tyrimą, o kai įtarimų gijos nusidriekė link koncerno vadovybės, 2011 metų liepos 7 dieną „News International“ vadovas R.Murdocho sūnus Jamesas pranešė, kad 168 metus skaičiuojančio „News of the World“ laikraščio leidyba nutraukiama.

Bet tai nenuramino nei įtūžusios britų visuomenės, nei teisėsaugos. Įtarimai nelegalia informacijos rinkimo praktika krenta ir ant kitų „News International“ leidinių – savaitraščio „The Sunday Times“ ir dienraščio „The Sun“.

Skandalas pasiekia ir kitą Atlanto pusę – Jungtines Valstijas, kur įtariama, kad „News of the World“ neteisėtai klausėsi Rugsėjo 11-osios aukų balso pašto.

Tėvas ir sūnus Murdochai tebetvirtina, kad esą nieko nežinojo apie neteisėtus informacijos rinkimo metodus. Bet britai jau nebetiki.

„Jūs turėtumėte būti pirmasis mafijos bosas istorijoje, kuris nežinojo, kad vadovauja nusikalstamai veiklai“, – rėžė R.Murdocho sūnui Jamesui britų parlamentaras Tomas Watsonas.

Ar sugrįš geri laikai?

O dar visai neseniai Murdochų klanas buvo laikomas nenugalimu Didžiosios Britanijos elito atstovu, kuris valdė 30 proc. šalies spaudos ir net nulemdavo rinkimų rezultatus.

1992 metais po konservatorių pergalės „The Sun“ tiesiai šviesiai paskelbė: „The Sun“ nugalėjo!“. Po penkių metų būtent R.Murdocho leidiniai padėjo Tony Blairui užimti britų premjero postą. Jis vėliau tapo R.Murdocho dukters krikštatėviu.

Todėl nenuostabu, kad tiek britų konservatoriai, tiek leiboristai darė viską, kad įsiteiktų Murdochams – neleido apriboti žiniasklaidos verslo ambicijų, kritikavo visuomeninį transliuotoją BBC.  Dabartinis premjeras D.Cameronas 2008-aisiais poilsiavo R.Murdocho jachtoje ir draugavo su Rebekah Brooks, viena iš „News International“ vadovų, kurios vestuvėse lankėsi kartu su buvusiu politiniu priešininkų lyderiu Gordonu Brownu.

R.Murdochas turėjo didžiulę įtaką ne tik Didžiojoje Britanijoje. Su juo neatsisakydavo turėti reikalų Kanados premjeras Stephenas Harperis, JAV prezidentas Barackas Obama ir buvęs Australijos ministras pirmininkas Kevinas Ruddas.

Ar dabar viskam tam atėjo galas? Tikriausiai ne: naujo savaitraščio leidyba liudija, kad dar per anksti nurašyti 80-metį žiniasklaidos verslo ryklį. Kita vertus, ir britų policija nesiruošia sustoti.

„News Corporation“ imperija

Iš viso pajamos už 2011 m. sudarė 33,4 mlrd. JAV dolerių:

Daugiausia uždirbta – 8,8 mlrd. JAV dolerių – iš laikraščių (Europa: „The Times“, „The Sunday Times“, „The Sun“, „The Wall Street Journal Europe“ ir t.t.; JAV: „The Wall Street Journal“, „New York Post“, „Barron’s“ ir t.t.; Azija: „The Wall Street Journal Asia“; Australija: „The Australian“, „Herald Sun“, „The Daily Telegraph“ ir dar daugiau nei 140 leidinių) ir knygų („HarperCollins“, „HarperCollins India“) leidybos.

Kabelinės televizijos tinklai („Fox Channel“, „Fox Business Network“, „National Geographic International“ ir t.t.) atnešė 8 mlrd. JAV dolerių.

Filmų industrija („20th Century Fox“, „Fox 2000 Pictures“ ir t.t.) uždirbo 6,9 mlrd. JAV  dolerių.

Televizija (27 JAV televizijos stotys priklausančios „Fox Broadcasting Company“ ir „MyNetworkTV“) atnešė 4,8 mlrd. JAV dolerių.

Palydovinė televizija („Sky Italia“, „BskyB“, „Tata Sky“ ir t.t.) uždirbo 3,8 mlrd. JAV dolerių.

Kita veikla („Digital Media Group“, „Wireless Generation“, „News Outdoor“) atnešė 1,1 mlrd. JAV dolerių.

2011 m., palyginti su 2010 m., „News Corporation“ pajamos išaugo 2 proc.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min