Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Leonidas Iljičius Putinas

V.Putinas jau tapo pajuokų objektu, tačiau alternatyvos jam vis dar nėra.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / V.Putinas jau tapo pajuokų objektu, tačiau alternatyvos jam vis dar nėra.
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas jau šį sekmadienį bus trečią kartą išrinktas Rusijos prezidentu. Jis didžiajai Lietuvos kaimynei gali vadovauti net iki 2024-ųjų.

Rusijoje prasidėjo prezidento rinkimai. Pirmieji balsuoti galimybę turi Čiukčių autonominės apygardos gyventojai, taip pat Rusijos piliečiai Kamčiatkoje ir Magadane.

Politologai ir sociologai neabejoja – V.Putinui nereikės net antrojo turo. „Jis laimės rinkimus pirmajame rate, surinkęs 63–66 proc. balsų“, – sakė nepriklausomo J.Levados sociologijos centro vadovas Levas Gudkovas. Antrąją vietą, pagal J.Levados centro prognozes, užims Komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas su 15 proc. balsų, trečiąją – liberalų demokratų vadovas Vladimiras Žirinovskis su 8 proc., o milijardierius Michailas Prochorovas ir buvęs federacijos tarybos pirmininkas Sergejus Mironovas gaus atitinkamai 6 ir 5 proc. balsų.

Jeigu V.Putinas pasiliks Kremliuje iki 2024-ųjų, jis nusileis tik diktatoriui Josifui Stalinui, Sovietų Sąjungą geležine ranka valdžiusiam 29 metus.

Leonidas Iljičius Brežnevas, su kuriuo jau lyginamas V.Putinas, stovėjo prie Sovietų Sąjungos vairo 18 metų iki pat savo mirties 1982 metais. V.Putinas Rusijai vadovauja  nuo 1999 metų gruodžio 31-osios, kai tuometis šalies prezidentas Borisas Jelcinas pasakė savo garsiąją frazę: „Aš pavargau, aš išeinu“. Taigi, V.Putinas, kaip dukart buvęs prezidentas, ir dabar, kaip ministras pirmininkas, vadovauja Rusijai jau 12 metų. Po sekmadienio rinkimų prezidento kadencija pailgės iki šešerių metų, tad V.Putinas, jei laimėtų ne tik šiuos, bet ir 2018-ųjų prezidento rinkimus, iš viso galėtų peršokti net 24 metų kartelę.

Dėl to Rusijoje Vladimiras Vladimirovičius Putinas jau dabar vadinamas „Leonidu Iljičiumi Putinu“. Aliuzija į iki paskutinio atodūsio valdžios vairo nepaleidusį L.Brežnevą gal ir banali, bet kol kas tai taikliausias Rusijos politikos apibūdinimas. Skirtumas tik tas, kad L.Brežnevas mėgo pats save apdovanoti, o V.Putinas vietoj medalių mieliau renkasi reklamą per žiniasklaidą. 

Nevykęs „piaras“

Laikas „prie vairo“ – ne vienintelis L.Brežnevo ir V.Putino panašumas. V.Putinas, kaip ir L.Brežnevas, siekia tapti stabilumo garantu. Jam kol kas sekasi: Rusijos ekonomika stabilesnė nei Europos, bet šalies lyderis tampa vis didesnės pajuokos objektu. Kaip ir L.Brežnevas savo laiku.

Žmonės juokiasi ne tik pasakodami kandžius anekdotus, bet ir stebėdami V.Putino elgesį. Pavyzdžiui, kai šalies ministras pirmininkas „netyčia“ jūroje rado senovinę amforą. Arba kai kartu su D.Medvedevu važinėjosi kombainu. O kiek kartų V.Putinas pozuodamas sėdėjo prie tanko vairo ar naikintuvo kabinoje?

Rusija iki V.Putino neturėjo lyderio, kuriam tiktų „mačo“ stilius, todėl anksčiau daugumai  patiko, kai pusnuogis V.Putinas Sibire žvejojo, jodinėjo, plaukiojo ir kitaip demonstravo savo vyriškumą ir jėgą. Bet vėliau, anot apžvalgininkų, lazda buvo akivaizdžiai perlenkta. Dabar dažniausiai prisimenama, kaip V.Putinas važinėjo „Formulės-1“ bolidu. Nuotraukas, kuriose Rusijos ministras pirmininkas „skrenda“ su geltonu „Renault“ bolidu, beje, papuoštu žlugusio banko Snoras“ reklama, apskriejo visą pasaulį. Vėliau vienas sporto portalas detaliau išanalizavo šio šou nuotraukas ir vaizdo medžiagą ir išsiaiškino, kad tai buvo tik spektaklis: starte V.Putinas sėdėjo „Formulės-3“ bolide, po to važiavo „Formulės-2“ bolidu, o „Formulės-1“ bolido nebuvo nė kvapo.

Tokių į šią panašių nevykusių Rusijos lyderio reklamavimo istorijų – pilnas internetas. „Jie ką, mano, kad mes visiški kvailiai“, – po dar vieno V.Putino akibrokšto triukšmavo interneto auditorija.

V.Putino įvaizdžio kūrėjai tiek perlenkė lazdą, kad net šią savaitę atskleistas pasikėsinimas į jį daug kam pasirodė dar viena viešųjų ryšių antis.

Nauja žvaigždė

Bet dauguma Rusijos visuomenės vis dar gyvena ne internete. Tad kol kas V.Putino reitingai iš tikrųjų aukšti.

Opozicija V.Putinui plati ir stipri kaip niekada. Dėl to ir šių metų prezidento rinkimų kampanija buvo neįprastai nervinga.

Nors rinkimų rezultatai žinomi jau dabar, negalima nepastebėti ir visiškai naujo dalyko – opozicija V.Putinui plati ir stipri kaip niekada. Dėl to ir šių metų prezidento rinkimų kampanija buvo neįprastai nervinga. Tiesa, V.Putinas ir šį kartą atsisakė dalyvauti debatuose su savo oponentais, neva nevertais su juo diskutuoti. Bet jis buvo itin aktyvus rengdamas susitikimus su visuomene, dalyvaudamas palaikymo mitinguose ir spaudoje skelbdamas straipsnius visais gyvenimo klausimais. 

Pasak politologų, pats didžiausias dabartinės Rusijos valdžios galvos skausmas – vadinamoji nesisteminė opozicija. Pirmiausia – jaunas teisininkas Aleksejus Navalnas, bendraminčių jau  vadinamas būsimuoju Rusijos prezidentu

A.Navalnas išgarsėjo tuomet, kai pradėjo aštriai kovoti su korupcija. Pats populiariausias Rusijos tinklaraštininkas paleido internete projektą „RosPil“ (nuo žodžiu Rusija ir „pjauti“ – šis  žodis Rusijoje naudojamas, kai kalbama apie pinigų vogimą ir įvairias machinacijas siekiant gauti kyšius). Per porą mėnesių projekto populiarumas taip išaugo, kad visuomenė nesunkiai surinko kelis milijonus rublių, už kuriuos buvo pasamdyti profesionalūs teisininkai, užsimoję tirti aferas.

Dabar portale Rospil.info skelbiama, kad po teisininkų skundų buvo išgelbėta daugiau nei 40 milijardų biudžetinių rublių (daugiau nei 3,3 mlrd. Lt). A.Navalno komanda tyrė tik valstybės užsakymus ir įvairius konkursus.

Reuters/Scanpix nuotr./Kovotojas su korupcija A.Navalny  realiausia grėsmė dabartinei valdžiai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kovotojas su korupcija A.Navalnas – realiausia grėsmė dabartinei valdžiai.

Korupcija išaugo kelis kartus

Vienas iš akivaizdžiausių korupcijos pavyzdžių – naftotiekio „Rytinis Sibiras – Ramusis vandenynas“ statyba. 2009 metų pabaigoje naftotiekis buvo paleistas. „Tai buvo grandiozinis, galima sakyti, net nacionalinis projektas, kurį tiesiogiai kontroliavo prezidentas ir premjeras V.Putinas“, – sakė A.Navalnas žiniasklaidai, kai pavyko įrodyti, kad per naftotiekio statybą buvo pavogta daug milijardų. Naftotiekis kainavo daugiau nei 15 mlrd. JAV dolerių. Maždaug 30 proc. šios sumos buvo pavogta. Tai nustatė Rusijos audito rūmai. Iškart po audito patikros rezultatai buvo įslaptinti. Bet A.Navalnas iš savo šaltinių gavo visas kopijas. Kai kilo skandalas, niekas iš valdžios taip ir nepaneigė paviešintų dokumentų.

Statybos darbus tuo metu prižiūrėjo kompanijos „Transneft“ prezidentas Semionas Vainštokas. „Jeigu jus manote, kad šis ponas dabar kalėjime, tai jūs klystate“, – pridūrė A.Navalnas.

S.Vainštokas vietoj bausmės iš V.Putino rankų gavo ne tik ordiną, bet ir naują objektą: jam buvo paskirta olimpiados objektų Sočyje statyba.

V.Putino milijardai

V.Putiną su korupcija sieja ne tik A.Navalnas, bet ir kiti apžvalgininkai. Apie jo turtus sklando legendos. Šią savaitę žurnalas „The New Times“ paskelbė straipsnį, kuriame teigiama, kad V.Putino turtai gausinami Panamos, Lichtenšteino ir Didžiajai Britanijai priklausančių Mergelių salų lengvatinio apmokestinimo įmonėse, o milžiniškos grynųjų sumos saugomos Londono ir Ciuricho bankuose.

Leidinys tvirtina gavęs progą pastudijuoti unikalius dokumentus ir garso įrašus, kurie įrodo V.Putino dalyvavimą milijoninėse aferose. Artimų V.Putinui verslininkų sluoksniuose Rusijos premjeras vadinamas Michailu Ivanovičiumi. Verslininkas Sergejus Kolesnikovas žurnalui papasakojo, jog 2001 metų pradžioje verslininkas Nikolajus Šamalovas perdavė savo partneriams, jog jam ir jo kolegai iš kooperatyvo „Ozero“ („Ežeras“) prezidentas V.Putinas pasiūlė susitikti su „Sibneft“ savininku Romanu Abramovičiumi, kuris turi duoti pinigų medicinos įrangai pirkti, o 35 proc. sumos, V.Putino siūlymu, turėtų nutekėti į lengvatinio apmokestinimo bendrovę (ofšorą).
Į klausimą, ar visi suprato, kad tai „atkatas“, S.Kolesnikovas atsakė teigiamai.

Tų pačių metų pavasarį jis susitiko su R.Abramovičiumi, o jau liepą, per visuomeninius fondus „Petromed“, „Оbrazovanije“ ir Abramovičiaus fondą „Polius Nadeždy“ atėjo pirmieji 203 mln. JAV dolerių. Iš jų 35 proc. neva nutekėjo į „Rollins International“ ir „Santal Trading“ (Panama) vadinamuosius ofšorus. Pо to tokiu pat būdu įvyko sandėris su „Severstal“ savininku Aleksejumi Mordašovu, kuris „paaukojo“ 14,9 mln. JAV dolerių.
Vėliau, kaip teigia „The News Times“, buvo gauta dosni auka iš „LUKoil“ koncerno, dar 14 mln. JAV dolerių pervedė prekiautojas nafta ir V.Putino artimas draugas Genadijus Timčenka. Tokiu būdu vadinamuosiuose ofšoruose Michailas Ivanovičius jau turi susikaupęs daugiau nei 400 mln. JAV dolerių.

Kovo 4-ąją portalo 15min.lt versija rusų kalba Rusijos prezidento rinkimus stebės gyvai ir skelbs pačias karščiausias naujienas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min