Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 11d. 16:57

Scenarijai: ar gresia Iranui naujos sankcijos?

Irano raketa
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Irano raketa
Naujame Jungtinių Tautų Atominės energetikos agentūros (TATENA) pranešime yra paliudijimų, jog Iranas gudrauja, teigdamas, kad negamina branduolinio ginklo. Vakarai reagavo raginimais įvesti naujas sankcijas Teheranui.

Nuo 2006 iki 2010 metų JT Saugumo Taryba (ST) patvirtino keturis sankcijų Iranui paketus, nes šis atsisakė nutraukti urano sodrinimo programą, kurią vykdydamas, kaip mano Vakarų šalys, jis mėgina įgyti žaliavų atominei bombai. Iranas primygtinai teigia, kad jo projektai yra taikūs.

Žemiau pateikiami atsakymai į klausimus dėl penktojo sankcijų Teheranui paketo.

Ar bus paskelbtos naujos griežtos sankcijos Iranui?

Greičiausiai, ne. Anksčiau priimtos sankcijos taikomos Irano branduolinei ir raketų pramonei, taip pat bankų sričiai ir kai kurioms bendrovėms bei privatiems asmenims, aprūpinantiems ir finansuojantiems šias šakas.

Gerokas sankcijų sugriežtinimas neišvengiamai atsilieps Iranos naftos ir dujų sektoriui, bet tam nepritaria veto teisę Saugumo Taryboje turinti Rusija ir Kinija, kurių požiūrį remia Brazilija, Indija ir PAR.

Kai kurios Europos šalys taip pat nenori, kad apribojimai būtų įvesti Irano naftos ir dujų sektoriui, sako Vakarų diplomatai, nes tai atsilieps eiliniams iraniečiams.

Ar įtrauks saugumo taryba į „juodąjį sąrašą“ Irano Centrinis bankas?

Tikriausiai, ne. Ši idėja buvo svarstoma anksčiau, bet jai nepritarė Rusija ir Kinija.

Maskva ir Pekinas mano, jog įtraukus į „juodąjį sąrašą“ Irano centrinį banką, Iranas negalės vykdyti finansinių operacijų su užsienio valstybėmis, tai smogs skaudų smūgį ekonomikai ir neigiamai atsilieps eiliniams gyventojams.

Diplomatai Jungtinėse Tautose sako, kad žiniasklaidos priemonių pranešimai apie Izraelio ataką į Iraną smarkiai perdėti

2010 metų birželį priimta 1929-oji Saugumo tarybos rezoliucija pataria „budriai“ žiūrėti į visas Irano finansines operacijas, tarp jų į tas, kuriose dalyvauja šalies CB, dėl galimų sąsajų su branduolinio ginklo ir raketų programomis.

Ar atmestas naujos rezoliucijos dėl Irano patvirtinimo Jungtinėse tautose variantas?

Ne. Sankcijas įvedanti rezoliucija gali būti pats paprasčiausias būdas papildyti esamą JT sąrašą dėl Irano naujomis bendrovėmis ir fiziniais asmenimis. Įtrauktiesiems į šį sąrašą galioja judumo suvaržymai, o jų aktyvai įšaldyti.

Sąrašas gali būti išplėstas ir be rezoliucijos priėmimo. Tokius įgaliojimus turi Saugumo tarybos sankcijų komitetas, į kurį įeina visos 15 ST dalyvių. Tačiau komitetas priima sprendimus konsensusu, tai reiškia, kad kiekviena jame posėdžiaujanti valstybė turi veto teisę. Kadangi pasiekti vieningumą Irano klausimu bus itin sudėtinga, JAV ir Europos valstybės gali pasiūlyti patvirtinti rezoliucijoje bet kurias priemones Iranui.

Kad rezoliucija būtų priimta, už ją turi balsuoti devynios šalys, ir niekas neturi pasinaudoti veto teise.

Vakarų diplomatai  ragina įvesti sankcijas daugumai piliečių ir bendrovių, susijusių su Islamo revoliucijos sargybinių korpusu. Pasak jų, būtent ši organizacija susijusi su mėginimu įvykdyti pasikėsinimą į Saudo Arabijos ambasadorių Amerikoje spalį.

Kas gali savarankiškai taikyti sankcijas Iranui?

Sankcijas Iranui tikriausiai sugriežtins JAV, Europos Sąjunga ir kitos Vakarų šalys.

Ar gali Rusija ir Kinija pakeisti savo poziciją dėl Irano?

Rusija ir Kinija ėmė labiau kritikuoti JAV ir Europos siūlomas sankcijas po NATO įsiveržimo į Libiją, kurį Maskva griežtai pasmerkė. O spalį jos užblokavo prieš Siriją nukreiptos rezoliucijos projektą.

Rusiją ir Kiniją sieja glaudūs dalykiniai santykiai su Iranu. Tačiau Vakarų diplomatai sako, jog abi šalys gali pritarti sankcijoms Teheranui, jeigu supras, kad tai vienintelis būdas užkirsti kelią Izraelio arba JAV išpuoliams prieš Irano branduolinius objektus. Niekas nenori kad toliau komplikuotųsi padėtis Artimuosiuose Rytuose.

Diplomatai Jungtinėse Tautose sako, kad žiniasklaidos priemonių pranešimai apie Izraelio ataką į Iraną smarkiai perdėti. Pats Tel Avivas griežtai atmetė tokią galimybę.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

14:52
00:26
00:21

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min