Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 22d. 12:25

Sekmadienis – pasaulinė vandens diena

Krioklys
Photos.com / Krioklys

Sekmadienį, kovo 22-ąją, minima Pasaulinė vandens diena. Ją 1992 metais inicijavo Jungtinių tautų Generalinė asamblėja. Nuo 1993 metų pradėtą švęsti Pasaulinę vandens dieną globoja UNESCO.

Kiekvienais metais šiai dienai išrenkamas šūkis, atspindintis pagrindinę pasaulinę vandens problematiką. Šiemet Pasaulinės vandens dienos tema „Pasidalinta vandeniu – pasidalinta galimybėmis“, praneša Kauno apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centras.

Lietuvoje ši diena minima nuo 2000 metų. Tokiu būdu siekiama atkreipti dėmesį į vandens išteklių apsaugą ir strateginį tikslą – sumažinti žmogaus ūkinės veiklos įtaką Lietuvos vandenims.

263 sienas jungiantys vandenys, ežerų ir upių baseinai apima 145 šalių teritoriją ir dengia beveik pusę Žemės paviršiaus.

Šiais metais Pasaulinę Vandens Dieną, kviečiama atkreipti dėmesį į vandenis, kurie kerta sienas ir sujungia mus. 263 sienas jungiantys vandenys, ežerų ir upių baseinai apima 145 šalių teritoriją ir dengia beveik pusę Žemės paviršiaus. Per praėjusius 60 metų buvo pasirašyta daugiau kaip 200 tarptautinių „vandeninių“ sutarčių ir pranešti tikt 37 atvejai apie smurtą tarp valstybių vandenyse.

2009 metais pasirinkta vandens dienos tema yra ypač aktuali Europos regionui. Europa yra vandens susisiekimo išteklių žemynas. Daugiau kaip 50 proc. vandens, kai kurios šalys gauna iš kaimyninių šalių. Dėl nuolatinio vandens naudojimo yra būtinas šių šalių bendradarbiavimas

1992 metais buvo pasirašyta Vandens Konvencija dėl vandens apsaugos, susiekimo vandenų ir tarptautinių ežerų naudojimo. Konvencija siekiama geros vandens išteklių vadybos, kuri kontroliuoja žemės ūkio, pramonės ir sveikatos sritis. Vandens konvencijos metu pasirašytas protokolas atkreipia dėmesį į su sveikata ir vandeniu susijusias problemas.

Protokolo tikslas – skatinti žmogaus sveikatos apsaugą per gerėjančią vandens ūkio vadybą, kontrolę ir su vandeniu susijusių ligų mažinimą. Geresnė vandens ir sanitarijos vadyba užkirstų kelią daugiau kaip 30 milijonų atvejų ligų per metus susijusių su vandeniu. Beveik 40 Europos valstybių pasirašė vandens ir sveikatos protokolą ir sutiko tinkamai aprūpinti sveiku geriamuoju vandeniu, rūpintis vandens sanitarija, užtikrinti tinkamą apsaugą žmogaus sveikatai, susijusią su vandens sukeliamomis ligomis, užtikrinti efektyvų vandens sistemos kontroliavimą ir tinkamą reakciją į ligų protrūkius susijusius su vandeniu.

Temos: 1 Sekmadienis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min