Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Septyni faktai apie Pirmąjį pasaulinį karą pradėjusį asmenį

Gavrilas Principas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gavrilas Principas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lygiai prieš šimtą metų Bosnijos sostinėje Sarajeve serbas Gavrilas Principas nušovė Austrijos-Vengrijos sosto įpėdinį Pranciškų Ferdinandą ir jo žmoną Sofiją.

Istorikai G.Principo poelgį laiko esminiu Pirmojį pasaulinį karą paspartinusiu įvykiu. Vis dėlto, daugelis žmonių nežino svarbių šios istorinės asmenybės biografijos detalių. Naujienų portalas cnn.com pateikia septynis faktus apie Pirmąjį pasaulinį karą sukėlusį serbą.

1. G.Principas buvo pakrikštytas Šv. Gabrieliaus garbei

Tikrasis Pirmąjį pasaulinį karą išprovokavusio asmens vardas Gavrilas yra serbiška Gabrieliaus vardo versija. Jo motina norėjo jį pakrikštyti Spiro vardu, tačiau vietinis stačiatikių dvasininkas įkalbėjo naujagimį pavadinti Gabrieliaus vardu, pagerbiant garsųjį šventąjį. 

2. G.Principą nuo mirties bausmės išgelbėjo jaunas amžius 

G.Principas buvo devyniolikos metų ir mokėsi paskutinėje aštuonmetės mokyklos klasėje, kuomet surengė išpuolį prieš Austrijos-Vengrijos imperijos karališkąją porą Tuomečiai imperijos įstatymai mirties bausmę taikė tik 20 m. sulaukusiems asmenims. 

Remiantis oficialiais gimimo duomenimis, nusikaltimo įvykdymo dieną nuo 20 m. ribos G.Principą skyrė vos penkiolika dienų. Jaunasis serbas buvo nuteistas kalėti dvidešimt metų, tačiau nesulaukė savo nuosprendžio pabaigos ir mirė nuo tuberkuliozės kalėjimo ligoninėje 1918 m.

3. G.Principas turėjo tokią pačią pilietybę, kaip ir Adolfas Hitleris

Didelė centrinės ir pietryčių Europos dalis iki Pirmojo pasaulinio karo buvo valdoma Austrijos-Vengrijos, arba vadinamosios Habsburgų, imperijos. Joje gyveno skirtingų tautybių ir konfesijų žmonės, tačiau juos vienijo priklausomybė monarchinei Vienos valdžiai. 

Nors nacistinės Vokietijos lyderis A.Hitleris gyveno šiaurės rytinėje imperijos dalyje, jis turėjo tokį patį pasą, kaip ir G.Principas.

4. Habsburgų sosto įpėdinis buvo nušautas iš pirmo karto

G.Principas į Pranciškų Ferdinandą iššovė iš 9 mm kalibro ginklo. Nors šis ginklas nėra laikomas patikima priemone, norint nušauti žmogų, tačiau kulka pataikė į jungo veną, esančią netoli kaklo, ir Pranciškus Ferdinandas mirė po kelių minučių.

5. G.Principas nebuvo serbų nacionalistas

G.Principas palaikė vieningos pietų slavų valstybės, kuri apimtų bosnių, kroatų ir serbų gyvenamas žemes, idėja. Habsburgų princo nužudymą jis matė kaip priemonę, kuri įkvėptų ir kitus sukilti prieš svetimšalių valdžią. 

6. G.Principo svajonė buvo įgyvendinta, bet milžiniška kaina

Pirmasis pasaulinis karas paskatino Austrijos-Vengrijos imperijos žlugimą ir pietų slavai gavo progą susijungti į vieną valstybę – Jugoslaviją. Dėl šios priežasties kai kurie buvusios Jugoslavijos gyventojai iki šiol vadina G.Principą vadina išvaduotoju.

7. G.Principo palikimas iki šiol juntamas Balkanuose

XX a. devintojo dešimtmečio pabaigoje paaiškėjo, kad G.Principo svajonė apie jungtinę pietų valstybę patyrė nesėkmę – Jugoslavijos tautos pradėjo žiaurų tarpusavio karą, kurį lydėjo etniniai valymai. Bosnijoje ir Hercegovinoje iki šiol nėra priimtas visuotinis sutarimas kaip turi būti paminėta Pirmojo pasaulinio karo pradžia. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min