Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Septyni skirtumai, kodėl Rusija negali prilygti Sovietų Sąjungai

Portalas „National review“ neseniai skelbė straipsnį, kuriame Rusiją vadina Sovietų Sąjunga su geresniu kostiumu. Idėja, kad Rusija yra Sovietų Sąjunga, yra populiari, ypač tarp politinės dešinės atstovų, kuriems sovietinis reiškia tiesiog blogas. Retai būna dienų, kad kas nors nekalbėtų apie Vladimiro Putino sovietinį charakterį arba Rusijos neosovietinę politiką.
Sovietų sąjunga
​„Forbes“: Rusija nėra Sovietų Sąjunga su dailesniu kostiumu / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Forbes“ teigimu, tokia idėja yra klaidinanti ir gali būti palaikoma tik ignoruojant daugybę prieštaringos informacijos. Jeigu koncentruojamės tik ties mažais Rusijos ir Sovietų Sąjungos panašumais, ignoruojame faktus, dėl kurių Rusija yra išskirtinė.

„Forbes“ pateikia 7 esminius Rusijos ir Sovietų Sąjungos skirtumus.

1) Sovietų Sąjungos okupuotos valstybės dabar yra NATO ir Europos Sąjungos narės – akivaizdu, kad Rusija negrąžinamai prarado visas buvusias satelitines valstybes Vidurio ir Rytų Europoje, Maskvos įtakos sumažėjimas buvo toks ryškus, kad kelios valstybės, buvusios Sovietų Sąjungos dalimi, dabar yra Vakarų dalis.

Baltijos valstybės galbūt nebuvo slapta Sovietų Sąjungos galia, bet jos buvo svarbios savo pramone, technologiniais ir kariniais centrais, kurių dabar Rusija nebevaldo. Kelios kitos posovietinės valstybės (Azerbaidžanas ir Gruzija) yra įsitraukusios į saugumo operacijas su Vakarais. Tai buvo neįsivaizduojama, kai šios valstybės buvo tik Sovietų Sąjungos narės.

bigthink.com nuotr./Kaip Europą mato Maskva
bigthink.com nuotr./Kaip Europą mato Maskva

2) Rusija yra kur kas labiau rusiška nei Sovietų Sąjunga. Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje maždaug tik pusė Sovietų Sąjungos gyventojų buvo rusai. Tuo metu dabartinėje Rusijoje rusai sudaro apie 80 proc. visų gyventojų. Tautinės mažumos ir jų reikšmė Rusijoje auga, bet etniniai rusai kultūriškai ir religiškai dabar Rusijoje dominuoja, ko negalima buvo pasakyti apie SSRS. Konfliktai tarp tautų dabar yra visai kitokie nei buvo Sovietų Sąjungoje.

3) Partijų yra daug. Sovietų Sąjungoje komunistų partija buvo vienintelė legali politinė jėga. Visos kitos politinės grupės veikė už legitimumo ribų. Dabar „Vieningosios Rusijos“ įtaka, nors ir yra dominuojanti, vis dėlto nublanksta prieš Sovietų Sąjungos Komunistų partijos dominavimą.

Komunistų eisena Maskvos gatvėmis
Komunistų eisena Maskvos gatvėmis

4) Rusija nėra karinė valstybė. Sovietų Sąjunga buvo viena labiausiai militarizuotų visuomenių istorijoje ir nuolat išleisdavo tam iki 30 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Dabar Rusija gynybai išleidžia tik 4–5 proc.

ITAR-TASS/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys
ITAR-TASS/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys

5) Rusija turi laisvai konvertuojamą valiutą. Sovietų Sąjunga itin griežtai kontroliavo užsienio valiutų naudojimą ir užsienio prekybą. SSRS niekas negalėjo tiesiog užsukti į valiutos keitimo punktą ir paprašyti rublius iškeisti į dolerius. Už valiutines operacijas grėsė griežta kalėjimo bausmė.

Rusijos rubliai
Rusijos rubliai

6) Rusija yra laisvosios rinkos ekonomika. Tai yra vienas svarbiausių skirtumų. Rusijos dabartinė ekonomikos sistema nėra tobula, kenčia dėl silpnų oficialių institucijų, korupcijos, neišsivysčiusio finansų sektoriaus. Tačiau Rusija tikrai nekenčia nuo to, nuo ko kentėjo Sovietų Sąjunga, – planinės ekonomikos, kai viską sprendė kompartijos centro komitetas.

Sovietų Sąjunga spausdino rublių tiek, kiek reikėjo valdžiai, todėl infliacija buvo, bet neoficiali. Taip pat buvo elgiamasi ir su nedarbu – jis buvo kontroliuojamas ne per mokesčių lengvatas ar pinigų politiką, bet nedarbas Sovietų Sąjungoje buvo nelegalus, Rusija dabar nėra tobula, tačiau valstybės kišimosi į ekonomiką dabar ir anksčiau palyginti neįmanoma. Kainos ir darbo rinka yra liberalizuota ir didelė dalis ekonomikos veikia pagal laisvosios rinkos principus.

7) Rusijos sienos – atviros. Geležinė uždanga buvo tikra ir neįtikėtinai žiauri. Žmonių judėjimas į užsienį buvo suvaržytas žiauriai. Komunistinė sistema tiesiog negalėjo savo gyventojams pasiūlyti tokių pačių gyvenimo standartų kaip Vakarai. Jeigu būtų turėję pasirinkimą, žmonės iš Rytų būtų traukę į Vakarus masiškai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius