Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Serbija kalba apie „istorinio susitaikymo“ su Kosovu galimybę

Šaltinis: BNS
0
A A

Serbija ir Kosovas antradienį pradės Europos Sąjungos (ES) tarpininkaujamas derybas, kurios bus pirmieji šių šalių aukšto rango pareigūnų tiesioginiai susitikimai nuo 2008 metų, kai Priština paskelbė nepriklausomybę.

Belgradas viliasi, kad šios derybos atvers kelią „istoriniam susitaikymui“.

Kaip praneša žiniasklaida, pirmiausiai per derybas bus svarstomi susitarimai dėl prekybos ir muitų bei nuosavybės dokumentų klausimai, kad būtų palengvintas kasdienis abiejų šalių piliečių gyvenimas.

„Tai proga istoriniam susitaikymui tarp serbų ir (Kosovo) albanų, ir nei Belgradui, nei Prištinai nederėtų jos praleisti“, – praėjusią savaitę sakė Serbijos Kosovo reikalų ministras Goranas Bogdanvičius.

Belgradas ir Priština sutarė susėsti prie derybų stalo ir pamėginti sumažinti dvišalę įtampą bei išspręsti problemas, kurios daro įtaką kasdieniam serbų ir albanų gyvenimui.

Kosovo vyriausioji derybininkė vicepremjerė Edita Tahiri išreiškė viltį, kad šios derybos atvers kelią normalizuoti dvišalius santykis.

Neseniai į Kosovo vyriausybės vadovo postą perrinktas Hashimas Thaci savo ruožtu sakė, kad per pirmąjį derybų raundą pagrindinis dėmesys bus skirtas problemoms, kurių sprendimas „palengvins abiejų šalių piliečių kasdienį gyvenimą“. Tarp šių klausimų premjeras paminėjo judėjimo laisvę, prekybinius mainus ir regioninį bendradarbiavimą.

H.Thaci suinteresuotas šiomis derybomis, nes laiko jas galimybe pataisyti savo pašlijusią reputaciją, kuriai skaudų smūgį sudavė Europos Tarybos pranešėjo Dicko Marty (Diko Marčio) jam mesti kaltinimai rimtais nusikaltimais.

D.Marty praėjusių metų pabaigoje paskelbė ataskaitą, kurioje teigė, kad Kosovo albanų partizanai dalyvavo žmonių organų kontrabandoje ir buvo susiję su virtine kitų sunkių nusikaltimų, o jiems vadovavo K.Thaci ir kiti buvę Kosovo išvadavimo armijos (KLA) lyderiai, vėliau padarę sėkmingą politinę karjerą.

Serbijos vyriausiasis derybininkas Borko Stefanovičius interviu naujienų agentūrai AFP sakė, jog sieja dideles viltis su antradienį prasidėsiančiomis derybomis, kurios bus pirmosios tiesioginės derybos tarp Belgrado ir Prištinos nuo tada, kai žlugus deryboms Vienoje Kosovas vienašališkai paskelbė nepriklausomybę.

„Esu tikras, kad iki vasaros susitarsime dėl daugelio pozityvių dalykų, netgi sudėtingais klausimais“, – sakė jis ir pridūrė, jog Belgradas bus kūrybingas ir drąsus.

Serbijos valdžia siekia pademonstruoti pasiryžimą vesti derybas su Priština, vildamasi, jog tai paspartins jos prisijungimą prie Europos Sąjungos. Tačiau Belgradas toliau griežtai laikosi pozicijos, jog negali pripažinti Kosovo nepriklausomybės.

„Mums Kosovas yra Serbija“, – sakė B.Stefanovičius, pakartodamas nacionalistų labai mėgstamą šūkį, kuriuo grafičių piešėjai papuošę daugybės namų Belgrade sienas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min