Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES Taryba rekomendavo suteikti Serbijai ES kandidatės statusą

Europos sąjungos vėliava
„Scanpix“ nuotr. / Europos sąjungos vėliava
Šaltinis: BNS
0
A A

Danijos Europos reikalų ministras Nikolay Vamenas antradienį Briuselyje pareiškė, kad ES Ministrų Taryba nusprendė suteikti Serbijai ES kandidatės statusą. Tokiu atveju bus žengtas reikšmingas istorinis žingsnis nuo Balkanų karų praeities iki ateities narystės ES klube link.

Vienos paskutinių Europos socialistinio bloko valstybių prašymas dėl kandidatės statuso suteikimo buvo svarstomas ES užsienio reikalų ministrų susitikime Briuselyje.

Lietuvai ir Rumunijai paskutinę minutę atsisakius ankstesnių savo prieštaravimų, ministrai pritarė Serbijos stojimui į Bendriją. Šiam sprendimui vėliau turės pritarti ES vadovai kovo 1 ir 2 dienomis vyksiančiame ES viršūnių susitikime.

„Ne paslaptis, kad derybos šiandien buvo ir sunkios, ir atkaklios. Džiaugiuosi, kad mes galėjome rekomenduoti suteikti Serbijai kandidatės statusą“, – sakė N.Vamenas spaudos konferencijoje, surengtoje pasibaigus ES Tarybos posėdžiui.

„Šiandien mes aptarėme ir pritarėme, kad Serbija įvykdė Europos Tarybos (2011 metų) gruodžio kriterijus“, – sakė danų ministras, atstovaujantis ES pirmininkaujančiai šaliai.

Jis pažymėjo, jog užsienio reikalų ministrai tikisi, kad kovo 1–2 dienos viršūnių susitikimas pritars tai rekomendacijai.

„Rumunija buvo vienintelė, kuri stabdė pritarimą, – sakė derybininkams artimas šaltinis. – Rumunijos buvo paprašyta sugrįžti prie konsultacijų.

Kaip informavo vienas diplomatinis šaltinis, po dvi valandas užtrukusių diskusijų, Rumunijai nepritariant, ministrams teko atidėti balsavimą, kadangi sprendimai ES yra priimami vienbalsiai.

Bukareštas siekia, kad būtų užtikrintos Rumunijos valachų mažumos teisės.

„Rumunija buvo vienintelė, kuri stabdė pritarimą, – sakė derybininkams artimas šaltinis. – Rumunijos paprašyta sugrįžti prie konsultacijų ir buvo tikimasi, kad ji pritars“.

Pasak šaltinio, kita problema, iškilusi dėl Serbijos diplomatinių ir prekybos santykių su Lietuva, kuri yra viena iš kelių atsargiai į Belgrado draugystę su Maskva žiūrinčių Rytų Europos valstybių, buvo atidėta į šalį.

Lietuva pastaruoju metu kritikavo Serbiją dėl akibrokšto, kai ši netikėtai sudarė konkurenciją Lietuvai pirmininkauti Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai ir dėl elgesio su investuotojais iš Lietuvos.

Šią savaitę Lietuvos URM pareiškė esanti nustebusi dėl Serbijos sprendimo konkuruoti rinkimuose į aukštą postą Jungtinėse Tautose. Lietuvos diplomatai teigia, kad dar 2004 metais pranešė, jog šiemet sieks Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininko posto – į jį siūlomas ambasadorius Dalius Čekuolis.

Tačiau neseniai užsienio reikalų ministro Vuko Jeremičiaus kandidatūrą netikėtai iškėlė Serbija. Abi šalys priklauso Rytų Europos grupei, kuri pagal regioninio atstovavimo principą šiemet deleguos pirmininką. Serbiją parėmė Rusija, kuri taip pat palaiko Belgrado poziciją Kosovo klausimu, o Lietuvos diplomatai pat nerimauja dėl didelės Rusijos įtakos Serbijai.

Be to kelios Lietuvos bendrovės buvo investavusios Serbijoje, bet jų kontraktai neseniai Serbijoje buvo paskelbti negaliojančiais.

„Mano šalies strateginis tikslas yra tapti ES nare“, – balsavimo išvakarėse kalbėjo Serbijos prezidentas Borisas Tadičius, kuriam tenka svarbus vaidmuo Serbijai integruojantis į Europą.

„Labai svarbu sukurti geresnes sąlygas pietrytinėje Europoje, – sakė jis. – Mūsų regionas labai nukentėjo paskutiniame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje“.

B.Tadičiui ir daugumą parlamente turinčiai jo proeuropietiškai koalicijai praėjusiais metais pavyko pašalinti pagrindinę kliūtį Serbijos kelyje į kandidatės statusą  – suimti beveik du dešimtmečius ieškotus įtariamus karo nusikaltėlius Ratko Mladičių ir Goraną Hadžičių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min