Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Serbijos parlamentas pritarė naujajai nacionalistų vyriausybei

Serbijos parlamentas penktadienį balsavimu pritarė naujajai koalicinei vyriausybei, kuriai vadovauja premjeras Ivica Dačičius, žadėjęs didžiausią dėmesį skirti integracijai į Europos Sąjungą (ES), dialogui su Kosovu ir ekonomikos skatinimui.
Ivica Dačičius
Ivica Dačičius / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Parlamentas Serbija

142 iš 250 deputatų parėmė koaliciją, kurią sudaro prezidento Tomislavo Nikoličiaus nacionalistų Serbijos pažangos partija (SNS), laimėjusi gegužės 6-osios rinkimus, ir I.Dačičiaus socialistai.

„Mūsų tikslas yra europinės integracijos proceso paspartinimas maksimaliomis pastangomis, kad gautume datą stojimo į ES derybų pradžiai“, – sakė I.Dačičius, ketvirtadienį pristatydamas vyriausybę parlamentui.

Po derybų maratono, kuris užtruko iki paryčių, parlamentarai balsavimu patvirtino koaliciją.

Kai kurie kritikai perspėjo, kad ši koalicija reiškia grįžimą į 10-ojo dešimtmečio pabaigą, kai socialistų SPS, kuriai tada vadovavo velionis lyderis Slobodanas Miloševičius, valdė su T.Nikoličiumi per kampaniją prieš albanus Kosove.

I.Dačičius, kuris po S.Miloševičiaus mirties 2006-aisiais transformavo partiją, visuomet kategoriškai neigė, kad bus sugrįžta į 10-ąjį dešimtmetį, kai kruvini karai sudraskė buvusią Jugoslaviją ir nulėmė tarptautinę Belgrado izoliaciją.

„Serbija nori būti taikos ir stabilumo regione veiksnys ... Visi neišspręsti klausimai turėtų būti sprendžiami taikiai“, – sakė I.Dačičius parlamentui.

„Serbija tiesia savo rankas susitaikydama su visais. Nesirūpinsime praeitimi, rūpinkimės ateitimi“, – paragino jis.

Serbijai kovo mėnesį buvo suteiktas kandidatės į ES statusas, o pagrindinė sąlyga derybų dėl stojimo datai paskirti yra santykių su Kosovu gerinimas. Kosovas 2008 metais vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Belgrado.

Ir I.Dačičius, ir T.Nikoličius, buvęs ultranacionalistas, kuris kartą sakė, kad verčiau matytų Serbiją tradicinės sąjungininkės Rusijos provincija nei ES nare, dabar tvirtai laikosi proeuropietiškos pozicijos.

Nors ir tvirtindamas, kad „Serbija nepripažins Kosovo nepriklausomybės“, I.Dačičius sakė, kad Belgradas gerbs susitarimus, pasiektus per ES tarpininkaujamas derybas su Priština, kurios prasidėjo pernai kovą.

I.Dačičius savo 19 narių ministrų kabinete taip pat užima vidaus reikalų ministro postą.

SNS lyderis Aleksandaras Vučičius, kuris vadovavimą partijai perėmė T.Nikoličiui tapus prezidentu ir atsistatydinus iš jos lyderio posto, bus vienas iš keturių vicepremjerų ir gynybos ministras.

Buvęs ambasadorius Japonijoje ir Kipre Ivanas Mrkičius, kuris nėra susijęs su jokia partija, tampa užsienio reikalų ministru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius