Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sergejus Lavrovas bando įteigti, kad Ukraina neturi teisės į Rusijos agresiją atsakyti karine jėga

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį perspėjo Kijevą nenaudoti jėgos malšinant Rusijos diversantų sukeltus neramumus Rytų Ukrainoje, sakydamas, kad tokie „nusikalstami“ veiksmai veikiausiai sužlugdytų galimybę surengti keturšales derybas Ženevoje.

„Jeigu bus panaudota jėga pietryčiuose, tai veikiausiai sužlugdys galimybes surengti susitikimą, kuris dabar planuojamas Ženevoje“, – sakė ministras per spaudos konferenciją po derybų su Kinijos diplomatijos vadovu Wang Yi.

„Negalima siųsti kvietimų į derybas ir tuo pačiu metu skelbti nusikalstamus įsakymus naudoti ginkluotą jėgą prieš žmones, – S.Lavrovas sakė Pekine. – Negalima siųsti tankų prieš savo piliečius ir tuo pat metu vesti derybas.“

„Dabar, kai iš Kijevo, iš Ukrainos vakarinių regionų į pietryčius siunčiama karinė technika, deeskalavimas ir kvietimas mažinti įtampą įgyja ypač aktualią reikšmę“, – pridūrė jis.

Donecko sritis slysta iš Kijevo vyriausybės rankų

Ukrainos plieno barono Serhijaus Tarutos, Kijevo vyriausybės paskirto neramios rytines Donecko srities gubernatoriumi, padėjėjai sako, kad jis daug dirba regiono sostinėje, tačiau dėl saugumo priežasčių negalėjo atskleisti, kur įsikūrė jo biuras.

Gubernatorius yra „karo padėčiai tinkamame operatyviniame štabe“, sakė S.Tarutos atstovas Oleksandras Omelčukas.

Tokios neįprastos darbo sąlygos atskleidžia nepatogią tiesą apie Vakarų šalių palaikomą vyriausybę Kijeve: jos kontrolė Donecko srityje, kurioje didelę gyventojų dalį sudaro rusai, yra itin trapi, kitaip sakant, jos beveik nėra.

Šis faktas aiškiai atsiskleidė savaitgalį, kai Rusijos diversantų valdomas maištas išplito regione tarsi krūmynų gaisras.

Šis faktas aiškiai atsiskleidė savaitgalį, kai Rusijos diversantų valdomas maištas išplito regione tarsi krūmynų gaisras.

Tai viename, tai kitame mieste pareigūnai ir saugumo pajėgų nariai, kurie turėtų būti lojalūs Kijevui ir palaikyti centrinės vyriausybės valdžią, pasitraukdavo be kovos, o kai kur netgi pereidavo į priešininkų stovyklą ir prisidėdavo prie protestuotojų.

Kijevas ir jį remiančios Vakarų šalys teigia, kad tokia padėtis susiklostė dėl Rusijos agentų ciniškai vykdomo manipuliavimo.

Laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas atmeta pareiškimus, kad Ukraina yra suskilusi.

Jis pirmadienį sakė, kad valdymo problemos yra šalies masto ir kad jų priežastis yra faktas, jog Kremliaus remtas prezidentas Viktoras Janukovyčius buvo sukoncentravęs valdžią savo rankose, prieš pabėgdamas iš šalies vasario pabaigoje.

„Nesitikėjome, kad visa centrinės ir regionų valdžios sistema taip greitai subyrės“, – pripažino O.Turčynovas.

Donecko sritis yra Ukrainos pramoninio akmens anglių kasybos regiono širdis, kurioje sutelkta didelė dalis šalies sunkiosios pramonės ir gyvena 4,3 mln. žmonių – apie dešimtadalis Ukrainos gyventojų.

O.Turčynovo atstovė sakė, kad Kijevo vyriausybė tebekontroliuoja šalies rytinę dalį, kur S.Taruta yra vienas iš paskirtų vadovauti verslininkų milijardierių, tačiau ji atsisakė pakomentuoti išsamiau.

Kijevo administracija paskelbė nuo pirmadienio ryto pradedanti didelio masto antiteroristinę operaciją prieš maištininkus rytuose, tačiau praėjus 12 valandų jokių veiksmų nesimatė.

„Vyriausybė deda visas pastangas atkurti pasitikėjimą institucijomis, – per spaudos konferenciją sakė užsienio reikalų viceministras Danyla Lubkivskis. – Ukraina priešinasi.“

Braškantis lojalumas

Akivaizdūs krinkančio Kijevo valdymo ženklai buvo pastebimi visame Donecko regione, kur dauguma gyventojų yra rusai.

Ką turėtume daryti? Paleisti šūvių papliūpą į močiutes, veteranus, moteris su vaikais ir kitus čia atėjusius vietos gyventojus? Ne milicijos darbas šaudyti į savo žmones, – sakė jis.

Srities milicijos viršininko Andrejaus Anosovo pirmtakas buvo išvarytas prorusiškų protestuotojų, apsupusių milicijos būstinę Donecke.

Kai šias pareigas perėmė A.Anosovas, oficialiai pavaldus Kijevo vyriausybei, jis pasirodė prisisegęs juostelę su oranžiniais ir juodais dryžiais – prorusiškų jėgų Kryme ir rytų Ukrainoje simbolį.

„Aš perimu vadovavimą“, – A.Anosovas šeštadienį pareiškė prie jo būstinės susirinkusiems demonstrantams, sakydamas, kad dirbs „palaikydamas žmones“.

Vienas jaunas milicijos eilinis, mėginantis palaikyti tvarką per prorusišką mitingą priešais srities administracijos pastatą Donecke, reiškė abejones dėl būtinybės palaikyti Kijevo valdžią.

„Ką turėtume daryti? Paleisti šūvių papliūpą į močiutes, veteranus, moteris su vaikais ir kitus čia atėjusius vietos gyventojus? Ne milicijos darbas šaudyti į savo žmones“, – sakė jis. „Aš čia gimiau ir nenoriu, kad man lieptų šaudyti į savo kaimynus“, – pridūrė pareigūnas, atsisakęs atskleisti savo vardą.

Pastate, prie kurio budėjo šis milicininkas, anksčiau buvo gubernatoriaus biuras, tačiau dabar jis užimtas maištininkų. Dėl to dalis S.Tarutos padėjėjų įsikūrė viešbutyje „Viktorija“, o dalis dirba iš namų.

Prieš mėnesį S.Taruta davė interviu naujienų agentūrai „Reuters“ srities vyriausybės pastate, kuris dabar yra užimtas Rusijos diversantų ir jų kolaborantų.

Dabar jo atstovai spaudai sako, kad su gubernatoriumi neįmanoma susitikti asmeniškai arba gauti interviu telefonu, baiminantis, kad pokalbių gali būti klausomasi.

S.Taruta paskutinį kartą viešumoje buvo pastebėtas balandžio 11-ąją, o tarp gyventojų sklando gandai, kad jo nebėra mieste. Vienas iš gubernatoriaus padėjėjų, vardu Ilja, sakė, jog tai netiesa. „Sakoma, kad jis yra mieste“, – teigė padėjėjas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min