Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV ir Irano diplomatijos vadovai vėl susitiko

Johnas Kerry Šveicarijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Johnas Kerry Šveicarijoje
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas trečiadienį tęsė dvišales derybas po to, kai vidurnaktį sukako galutinis terminas, iki kurio galingosios šalys siekė susitarti dėl politinių pagrindų, kaip turėtų būti apribota Teherano branduolinė programa, pranešė vienas JAV pareigūnas.

Šis susitikimas buvo surengtas jau septintą dieną Šveicarijoje tęsiantis deryboms tarp Irano ir šešių pasaulio galybių, siekiant pakloti pamatus potencialiai istorinei sutarčiai, turinčiai atimti iš Teherano galimybę susikurti branduolinį arsenalą mainais į sušvelnintas sankcijas.

Sergejus Lavrovas paliko derybas dėl Irano branduolinės programos

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasitraukė iš Šveicarijoje tebesitęsiančio derybų dėl Irano branduolinės programos maratono, trečiadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija Maskvoje.

„Jis išskrido“, – ministerijos atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.

Derybos bus tęsiamos, nors Teheranas ir Maskva skelbia apie pasiektą proveržį

Rusija ir Iranas paskelbė, kad buvo pasiektas proveržis derybose dėl Teherano branduolinės programos, bet Jungtinės Valstijos tvirtino, kad dar ne dėl visko buvo susitarta ir kad derybos bus tęsiamos trečiadienį.

Derybininkai, kurie baigė susitikimą Šveicarijos mieste Lozanoje trečiadienį paryčiais, sakė vėl susitiksiantys vėliau tą pačią dieną, nes iki antradienį sukakusio galutinio termino nepavyko susitarti dėl kai kurių esminių klausimų, tokių kaip Jungtinių Tautų sankcijų atšaukimas.

Rusijos užsienio reikalų ministras S.Lavrovas pareiškė, kad derybų maratone dalyvaujančios pasaulio galybės iš principo sutarė dėl visų siekiamo susitarimo „esminių aspektų“.

„Galima su pakankamu tikrumu tarti, kad dėl visų esminių šios problemos galutinio sureguliavimo aspektų mes ministrų lygiu pasiekėme principinį susitarimą, kuris artimiausiomis valandomis, na, tikiuosi, galbūt dienos laikotarpiu, bus išdėstytas popieriuje“, – citavo S.Lavrovą naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Tačiau liko neaiškumų dėl derybų statuso, kai galingųjų šalių ir Irano užsienio reikalų ministrai susitiko vėlai vakare ir tebedirbo, vidurnaktį sukakus galutiniam terminui.

Vienas toms deryboms artimas diplomatinis šaltinis neigė, kad buvo pasiektas susitarimas, o vienas Prancūzijos pareigūnas sakė, kad jo šalies užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas išvyko iš Lozanos, bet grįš iš Prancūzijos, kai tai bus „naudinga“. Kol kas neaišku, ar jo išvykimas rodo, kad derybose iškilo didelių kliuvinių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama konferencijoje su Johny Kerry
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama konferencijoje su Johny Kerry

Vašingtonas sakė, kad antradienį vykusiame derybų maratone buvo pasiekta pakankama pažanga, kad vertėtų tas diskusijas tęsti jau sukakus galutiniam terminui.

Savo ruožtu Kinijos užsienio reikalų ministras paragino abi derybų dėl Irano branduolinės programos puses siekti kompromiso.

„Nors kiekviena šalis turi savą poziciją, šioje finalinėje fazėje viso šalys turi būti pasiruošusios padaryti nuolaidų, kad pasiektų susitarimą“, – ministras Wang Yi rašo keturių punktų pasiūlyme, išplatintame žurnalistams Lozanoje.

Siekia užkirsti kelią Iranui pasigaminti atominę bombą

Baiminamasi, kad nepavykus susitarti Jungtinės Valstijos ir Izraelis gali nuspręsti imtis karinių veiksmų, kad sužlugdytų Irano branduolines ambicijas.

Derybų šalys siekė iki balandžio 1-osios priimti politinį pagrindų susitarimą, o sudėtingos sutarties technines detales galutinai suderinti iki birželio 30-osios.

Ta sutartis turėtų užkirsti kelią Iranui pasigaminti atominių bombų. Baiminamasi, kad nepavykus susitarti Jungtinės Valstijos ir Izraelis gali nuspręsti imtis karinių veiksmų, kad sužlugdytų Irano branduolines ambicijas.

Baltieji rūmai antradienį dar kartą perspėjo, kad galimybė imtis karinių priemonių prieš šiitiškos respublikos branduolinę programą išlieka atvira.

Jeigu Iranas „nepageidauja prisiimti tokių įsipareigojimų“, kurie padėtų užtikrinti, kad jo branduolinė programa bus taiki, „tuomet turėsime pasitraukti nuo derybų stalo ir svarstyti, kokios kitos galimybės mums prieinamos“, sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnest.

„Karinė galimybė jau senokai yra ant stalo ir ji tebėra ... ant stalo“, – pridūrė jis.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas žurnalistams po derybų pareiškė puoselėjantis viltį, kad sutarties pagrindų metmenis pavyks suderinti vėliau trečiadienį.

„Pasiekėme visai nemažai, bet žmonėms reikia kiek pailsėti ir pradėti anksti ryte, – pažymėjo M.J.Zarifas. – Viliuosi, kad užbaigsime darbą trečiadienį ir, reikia tikėtis, prasidės (galutinės sutarties) redagavimo procesas.“

„Sprendimai yra labai aiškūs“, – pridūrė jis Irano televizijai.

Aukšto rango JAV pareigūnas anksti trečiadienį nurodė, kad dar nepavyko pasiekti visiško sutarimo dėl esminių sutarties punktų.

„Dėl visų klausimų dar nesusitarta“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min