Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaurės Korėja: grandiozinių vizijų šalis

Į laidotuves susirinkę žmonės gedi Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Ilo.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Į laidotuves susirinkę žmonės gedi Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Ilo.
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiaurės Korėja pareiškė esanti pasiruošusi šią savaitę į kosmosą paleisti palydovą. Šį žingsnį, kaip akivaizdų Jungtinių Tautų rezoliucijų pažeidimą, pasmerkė Jungtinės Valstijos. Satelito paleidimas – tai vienas iš 100-osioms Šiaurės Korėjos įkūrėjo, velionio prezidento Kim Il Sungo, gimimo metinėms skirtų renginių. Juo norima pademonstruoti šalies pasiekimus.

BBC korespondentas Damianas Grammaticas – vienintelis britų žurnalistas, kurį neseniai į šią šalį pasikvietė valdžios atstovai. Žurnalistas su skaitytojais pasidalino savo įspūdžiais iš apsilankymo Šiaurės Korėjoje.

Šiandien, viršydami greitį, lėkėme pustuščiais keliais. Kartu su mus globojančiais Šiaurės Korėjos atstovais iš sostinės Pchenjano vykome į užmiestį. Buvimas čia, paskutinėje pasaulio stalinistinėje valstybėje, yra tarsi grįžimas atgal laiku.

Šalies sostinės gatvėse apstu į linijas sustatytų aukštų betono blokų. Tačiau nėra nė vienos parduotuvės išpuoštomis vitrinomis ar reklaminių stendų. Sėdėdami autobuse ir vykdami į vietas, kurias pasirinkome ne mes patys, akimis gaudome pro langą matomus vaizdus.

Pchenjane baigiama ruoštis artėjančioms didžiulėms iškilmėms. Grupės karių tvarko šaligatvius, moterys plauna pakelėse esančių pastatų sienas, ruošiamos gėlių ekspozicijos. Gatvėse tvirtinami milžiniški Kim dinastijos, iki šiol valdančios šalį, pirmtako K.I.Sungo, paveikslai.

Tai labai sudėtinga paaiškinti, jei mąstote kaip kapitalistas. Mūsų lyderiai pastatė šį ūkį nurodydami mums vėžlius teikti žmonėms – mums pelnas nerūpi.

Niūrūs kaimai

Valstybė ruošiasi švęsti 100-ąjį jubiliejų, nors K.Il Sungas mirė beveik prieš du dešimtmečius. Kaip ir daug kitų dalykų Šiaurės Korėjoje, tai atrodo gan prieštaringai.

Išvykę iš miesto patekome į niūrius kaimus, kur žmonės sunkiai dirbo plikuose laukuose. Pakalnėse, kur stovyklavo kariai, rikiavosi eilės palapinių.

Mūsų kelionės tikslas buvo pavyzdinis projektas – Daedonggango vaisių ūkis. Tūkstančius hektarų užimanti obuolių medžių, susodintų nepriekaištingose linijose, ferma. Šiaurės Korėja nori, kad pasaulis ją matytų kaip modernų socialistinį stebuklą. Mums buvo pasakyta, kad šis ūkis įkurtas K.Il Sungo sūnaus, Kim Jong Ilo, nurodymu ir kad dabar jį prižiūri pastarojo sūnus Kim Jong Unas – trečiasis Kim dinastijos vadovas.

Kim Dal Hua, vienas iš obuolių ūkyje dirbusių žmonių, mums sakė: „Esu labai laimingas, kad čia dirbu. Dėl to turiu būti dėkingas K.J.Ilui ir K.J.Unui, kurie užtikrino, kad turėtume viską, ko mums reikia.“

Visi šioje šalyje mums kartoja, kokia išmintinga ir prielanki yra Kim dinastija. Tačiau kažkodėl labai dažnai užplūsta jausmas, kad viskas greičiausiai nėra taip, kaip gali atrodyti. Kai minėtame ūkyje įžengėme į milžinišką ir itin šiuolaikišką vaisių apdorojimo gamyklą, gamybos linijoje sukosi į kartonines pakuotes išpilstytos obuolių sultys. Tačiau neatrodė, kad fabriko darbuotojai būtų labai užsiėmę. Prie vieno aparato stovėjusios moterys surinkdavo sulčių pakuotes vos tik šios apsukdavusios ratą sustodavo, ir iš naujo paleisdavo jas apsukti dar vieną ratą.

Vėžliai visiems

Abejonių kelia ir planuojamas svarbiausias šios savaitės iškilmių renginys – satelito paleidimas į kosmosą. Šiaurės Korėja tvirtina, kad raketa paruošta paleidimui. Tačiau Amerika įsitikinusi, kad išties tai bus raketų technologijos išbandymas ir kad vieną dieną raketose gali būti įmontuotos branduolinės galvutės.

Tačiau Šiaurės Korėja tikina esanti nesuprasta. Štai kodėl ji pasikvietė grupę žurnalistų tapti satelito nuskraidinimo ir jubiliejaus liudininkais, kad šalis galėtų trimituoti apie savo pasiekimus ir sakyti, kad neturi ko slėpti.

Buvome nuvežti ir į kitą, visiškai naują ūkį. Šis, kaip mums buvo pasakyta, pastatytas visai neseniai, K.J.Ilo nurodymu. Čia didžiuliuose tvartuose esančiose linijose rikiavosi vandens rezervuarai, kuriuose auginami vėžliai – brangus delikatesas ant stalo arba tradicinės medicinos ingredientas.

Ūkio valdytojas Bangas Dokas Sonas pasakojo, kad pastatyti šį ūkį kainavo milijonus, taigi aš pasiteiravau, kada jis pradės duoti pelną. „Tai labai sudėtinga paaiškinti, jei mąstote kaip kapitalistas, – atsakė B.D.Sonas. – Mūsų lyderiai pastatė šį ūkį nurodydami mums vėžlius teikti žmonėms – mums pelnas nerūpi.“

Grįždami atgal į miestą pravažiavome daugybę plikų laukų, tuomet – statomą atrakcionų parką ir daugybę skurdžių namelių, atskleidusių dar vieną šios šalies prieštaravimą – jos valdžiai nepavyksta išmaitinti savo žmonių, tačiau lyderiai kuria grandiozines vizijas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min