Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 29d. 20:50

Šiaurės Korėja: kaip „pigmėjus“ virto monstru

Apie Kim Jong-il turima nedaug patikimos informacijos.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Apie Kim Jong-il turima nedaug patikimos informacijos.

Įvykiai Šiaurės Korėjoje šią savaitę tapo pagrindine pasaulio žiniasklaidos tema. Specialistai diskutuoja, ką nori pasiekti ši šalis, o taip pat vėl mėginama praskleisti paslapties skraistę, kas gi iš tiesų yra Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-il.

Ekspertų teigimu, Kim Jong-il naudoja branduolinę bei raketinę programas tam, kad sustiprintų savo įtaką. Jau seniai ne paslaptis, kad Šiaurės Korėjos lyderio sveikata pastaruoju metu šlubuoja, tad tokiu būdu jis galbūt mėgina sklandžiai perduoti valdžią savo įpėdiniui – jauniausiam sūnui, parodydamas vietą prie valdžios mėginantiems prieiti generolams.

Tiektų net teroristams?

Tačiau kiek iš tiesų pavojinga Šiaurės Korėja? Į tai mėgina rasti atsakymą „The Christian Sciene Monitor“ žurnalistai. Ekspertai mano, kad Šiaurės Korėja kuria branduolines kovines galvutes tolimojo nuotolio raketoms. Manoma, kad branduolinės kovinės galvutės vidutinio nuotolio raketoms „Nodong“, galinčioms pasiekti Pietų Korėją ir Japoniją, jau sukurtos. Dabartiniai bandymai, ekspertų teigimu, turėtų būti perspėjimas JAV ir atšaldyti jos norą ginti Japoniją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Raketos Šiaurės Korėjoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Raketos Šiaurės Korėjoje

Leidinys primena, kad Šiaurės Korėja pardavė savo raketines technologijas Iranui, Jemenui, Sirijai, Pakistano mokslininkui. Gali būti, kad Pchenjanui svarbiausia yra sureguliuoti kartinį eksportą ir taip padidinti valiutines įplaukas. Manoma, kad Šiaurės Korėja, gamindama ginklus, artimai bendradarbiauja su Pakistanu ir Iranu.

„Asia Foundation“ ekspertai teigia, kad Šiaurės Korėja yra beviltiškoje ekonominėje padėtyje ir gali ginklus tiekti net teroristams. Jeigu Šiaurės Korėjos grėsmė didės, prognozuoja leidinys, Japonija ir Taivanis atmes savo principus ir taip pat įsigys branduolinio ginklo.

Kaltina Bushą

„The Times“ rašo, kad Šiaurės Korėja jau tiek metų yra didžiulė ir nepaaiškinama problema, kad pasaulis ėmė vertinti ją kaip vieną iš nemalonių gyvenimo smulkmenų – tarsi uodą. Tačiau specialistai perspėja, kad toks vertinimas neatsargus, nes Korėjos pusiasalyje gali kilti labiausiai griaunantis karas per paskutinius 60 metų.

G.W.Bushas atvirai įžeidinėjo Šiaurės Korėjos lyderį, vadindamas jį „pigmėjumi“, „išpaikintu vaiku“, o vieną kartą prisipažino, kad nekenčia diktatoriausBeje, pabrėžiama, kad prie šios grėsmės labai prisidėjo ir George'as W.Bushas. Billui Clintonui buvo pavykę užmegzti daugiau mažiau normalius santykius su Šiaurės Korėjos lyderiu, ir tuomet kariniai bandymai šioje šalyje buvo pristabdyti mainais į degalus ir produktus. Tačiau G.W.Bushas pasirinko kitą kelią – atvirai įžeidinėjo Šiaurės Korėjos lyderį, vadindamas jį „pigmėjumi“, „išpaikintu vaiku“, o vieną kartą prisipažino, kad nekenčia diktatoriaus, Šiaurės Korėja kartu su Iranu ir Iraku pakliuvo į jo sudarytą „blogio ašį.“

Žinoma, Šiaurės Korėjos lyderio nėra už ką mėgti, tačiau toks elgesys prie problemos sprendimo neprisidėjo, nes ši šalis per aštuonis metus tapo branduoline valstybe. Straipsnio autorius pažymi, kad taip pigmėjus virto monstru.

„The Financial Times“ pažymi, kad dabar svarbu bus tai, kaip elgsis kaimyninės valstybės. Pagrindinė Šiaurės Korėjos sąjungininkė Kinija pareiškė griežtą protestą, kaip ir Pietų Korėja, Japonija. Piktinosi šios šalies veiksmais ir Rusija, nors, kaip pažymi leidinys, jos reakcija buvo švelniausia, ji nemobilizavo daugiau pajėgų šalia sienos su Šiaurės Korėja.

Lyderį gaubia paslaptys

Kol kas bene didžiausia paslaptis yra tai, kas iš tiesų yra Šiaurės Korėjos lyderis ir ko iš jo galima tikėtis, rašo „Der Spiegel.“ Apie jį jau daugybę metų sklando įvairiausios informacijos, dažniausiai suteikiamos pabėgėlių iš šios šalies. Sunku įvertinti, kas yra tiesa, o kas ne, nes tikra informacija yra perpinama su anekdotais, gandais ir prielaidomis. Visi užsienio žiniasklaidos bandymai surinkti informaciją apie Šiaurės Korėjos lyderį atsiremia į milžinišką Pchenjano propagandos aparatą.

Žinoma, kad  Kim Jong-il turi du sūnus iš dviejų santuokų. Taip pat jis turi vieną oficialią dukrą ir daugybę nesantuokinių vaikų. Manoma, kad 67 metų Šiaurės Korėjos lyderį neseniai pakirto sunki liga.

2004 metais, mirus jo buvusiai žmonai, diktatorius vedė savo sekretorę, jaunesnę už jį 20 metų. Teigiama, kad būtent ji prižiūri juodąją lyderio kasą užsienyje ir yra tarsi „pilkasis kardinolas.“

Sunku patikrinti, kurios istorijos apie diktatorių yra teisingos, kurios ne. Tarkime, kad ir plačiai paplitęs pasakojimas apie tai, kaip  Kim Jong-il liepė nužudyti kirpėją, kuris ne itin kruopščiai jį apkirpo.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min