TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaurės Korėja sako vėl tęsianti savo branduolinę programą

Raketos paleidimo vieta
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Raketos paleidimo vieta
Šaltinis: BNS
0
A A

Šiaurės Korėja šeštadienį pranešė pradėjusi perdirbti panaudoto branduolinio kuro strypus, iš kurių bus išgaunamas atominiams ginklams tinkamas plutonis, reaguodama į Jungtinių Tautų (JT) sprendimą nubausti Pchenjaną dėl kontroversiško raketos paleidimo.

Šis pareiškimas buvo paskelbtas praėjus kelioms valandoms po JT sprendimo paskelbti sankcijas trims Šiaurės Korėjos firmoms, kurios kaltinamos rėmusios raketų kūrimo programą. Tai buvo pirmas konkretus veiksmas, kurio Jungtinės Tautos ėmėsi prieš Pchenjaną, reaguodamos į balandžio 5 dieną įvykusį raketos paleidimą.

„Panaudoto kuro strypų ir pirmosios atominės jėgainės perdirbimas prasidėjo, kaip skelbiama Užsienio reikalų ministerijos balandžio 14 dienos pranešime“, – Šiaurės Korėjos URM atstovas sakė valstybinei naujienų agentūrai „Korean Central News Agency“ (KCNA).

Jeigu jis visas buvo panaudotas ginklų gamybai, Šiaurės Korėja gali turėti 6-8 atomines bombas, sako ekspertai.

„Tai padės sustiprinti gynybinį branduolinį arsenalą, siekiant visais atžvilgiais atsakyti į stiprėjančias karines grėsmes, kurias kelia priešiškos pajėgos“, – nurodė jis.

Šiaurės Korėja balandžio 14 dieną paskelbė pasitrauksianti iš šešiašalių branduolinio nusiginklavimo derybų ir atnaujinsianti savo atominių ginklų kūrimo programą, protestuodama prieš JT pranešimą, kuriame buvo smerkiamas raketos paleidimas.

Pchenjanas sakė, jog ta raketa iškėlė į orbitą palydovą, tačiau Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai sako, kad komunistinė šalis iš tikrųjų išbandė tolimojo nuotolio balistinę raketą.

Šiaurės Korėja buvo uždariusi dalį Jongbjono branduolinio komplekso, vykdydama 2007 metų vasarį šešiašalėse derybose priimtą susitarimą. Šiose derybose dalyvavo abi Korėjos pusiasalio valstybės, JAV, Kinija, Rusija ir Japonija.

Tačiau šešiašalių derybų procesas įstrigo praeitų metų gruodį, nes nebuvo susitarta, kaip dėl Šiaurės Korėjos deklaruojamos branduolinės veiklos stebėsenos.

Pasak ekspertų, Šiaurės Korėja apie 8 000 panaudotų kuro strypų, išimtų iš reaktoriaus Jongbjone, galutinai perdirbs per 3-4 mėnesius ir išgaus iš jų plutonį.

„Tada ji galės pasigaminti 6-8 kilogramus ginklams tinkamo plutonio, iš kurio gali būti pagamintos 1-2 bombos“, – Šiaurės Korėjos studijų universiteto profesorius Yang Moo-Jinas sakė naujienų agentūrai AFP.

Pchenjanas savo pirmąją branduolinę bombą išbandė 2006 metų spalį. Pranešama, kad 2008 metų birželį, kai Šiaurės Korėja pateikė deklaraciją apie savo branduolinę veiklą, ši komunistinė šalis buvo sukaupusi apie 31 kilogramą plutonio.

Jeigu jis visas buvo panaudotas ginklų gamybai, Šiaurės Korėja gali turėti 6-8 atomines bombas, sako ekspertai.

Pagal JT sankcijų komiteto priimtą sprendimą draudžiami atsiskaitymai su dviem Šiaurės Korėjos gynybos užsakymus vykdančiomis kompanijomis – „Korea Mining Development Trading Corporation“ ir „Korea Ryonbong General Corporation“, taip pat su komerciniu banku „Tanchon“. Jungtinės Tautos taip pat paraginos savo nares įšaldyti šių kompanijų sąskaitas.

Sankcijų komitetui vadovaujantis Turkijos ambasadorius prie JT Baki Ilkinas sakė, kad Jungtinės Tautos taip pat atnaujino Šiaurės Korėjai draudžiamų parduoti prekių sąrašą.

Į atnaujintą sąrašą įtrauktos „kai kurios naujausios technologijos, susijusios su balistinių raketų programomis“, B.Ilkinas nurodė žurnalistams.

Šiaurės Korėjos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų Pak Tok-Hunas pasmerkė naująsias priemones, vadindamas jas beprasmiu JT chartijos pažeidimu.

„Kiekviena tauta ir šalis turi neginčijamą teisę taikiai naudoti kosmosą“, – sakė dipllomatas.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį kalbėdamas Seule po savo vizito Pchenjane pakartojo anksčiau savo išsakytą poziciją, kad sankcijos prieš Šiaurės Korėją „nėra konstruktyvios“.

Vienaip ar kitaip, JT Saugumo Tarybos pareiškimas suaktyvino šios organizacijos sankcijų komitetą, sudarytą pagal JT rezoliuciją Nr.1718, kuri buvo priimta po Šiaurės Korėjos raketų ir branduolinių bandymų 2006 metais.

Anot Pchenjano, branduolinių ginklų jam reikia, kad apsisaugotų nuo JAV keliamos karinės grėsmės.

Komunistinė šalis, kuri šeštadienį švenčianti savo kariuomenės sukūrimo dieną, paskelbė suduosianti „negailestingą smūgį“ prieš JAV ir jų sąjungininkus, jeigu šie mėgintų pulti Šiaurės Korėją.

„Jeigu imperialistinės Jungtinės Valstijos ir jų pasekėjai įkeltų bent koją į mūsų sausumos, oro ar jūros teritoriją, Korėjos liaudies armijos kariai suduotų negailestingą teisingumo smūgį priešams, juos sunaikintų ir išrautų karo Korėjos pusiasalyje šaknis“, – rašo Komunistų partijos laikraštis „Rodong Sinmun“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min