Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 20:08

Šiaurės Korėjos ambasadą Madride užpuolė CŽV agentai?

Šiaurės Korėjos ambasada Madride
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šiaurės Korėjos ambasada Madride

Ispanijos policijos ir Nacionalinio žvalgybos centro tyrėjai mano, kad Šiaurės Korėjos ambasados Madride užpuolimą vasario pabaigoje organizavo JAV centrinės žvalgybos valdyba (CŽV), skelbia dienraštis „El Pais“.

Skelbiama, kad mažiausiai du iš 10 užpuolikų, kurie vasario 22-ąją įsiveržė į Šiaurės Korėjos ambasadą ir iškvotė diplomatus, yra identifikuoti ir siejami su CŽV.

JAV žvalgybos agentūra neigia kuo nors prisidėjusi prie išpuolio, bet „El Pais“ šaltiniai Ispanijos vyriausybėje teigia, kad amerikiečių paaiškinimai Madrido „neįtikino“.

Jei būtų įrodyta, kad ambasados užpuolimą suorganizavo CŽV, pakviptų diplomatiniu skandalu – tie patys dienraščio šaltiniai Ispanijos vyriausybėje pabrėžė, jog tokie sąjungininkų veiksmai nėra priimtini.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos ambasada Madride
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos ambasada Madride

Juk tai reikštų, kad CŽV Ispanijos teritorijoje veikė be leidimo ir nesuderinusi veiksmų su kolegomis Madride, be to, būtų galima kalbėti apie diplomatus saugančių tarptautinių konvencijų pažeidimą.

Negana to, skirtingai nei kitokia žvalgybinė veikla, pavyzdžiui, kibernetinės atakos, ataka Madride buvo ypač agresyvi ir visiškai neslapta.

Dešimt kaukėtų vyrų su netikrais šaunamaisiais ginklais įsiveržė į Šiaurės Korėjos ambasados pastatą, surišo aštuonis ten buvusius žmones ir ant jų galvų užmaukšlino maišus.

Išpuolis buvo įvykdytas vasario 22 dienos popietę, apie 15 valandą. Dešimt kaukėtų vyrų su netikrais šaunamaisiais ginklais įsiveržė į Šiaurės Korėjos ambasados pastatą, surišo aštuonis ten buvusius žmones ir ant jų galvų užmaukšlino maišus.

Užpultieji buvo sumušti ir ištardyti. Tiesa, viena moteris sugebėjo pabėgti. Ji iššoko pro antrojo aukšto langą ir ėmė šauktis pagalbos. Riksmus išgirdęs kaimynas iškvietė policiją.

Pareigūnai atvyko greitai, bet ambasados pastato duris atidaręs vyras jiems pareiškė, kad policijos pagalbos čia nereikia, nes esą nieko nenutiko.

Po kelių minučių iš ambasados teritorijos išlėkė du prabangūs automobiliai. Šiaurės Korėjos diplomatinei misijai priklausančios mašinos vėliau buvo paliktos netolimoje gatvėje.

Operacija buvo kone tobulai suplanuota – užpuolikai žinojo ko ieškoti ir su savimi pasiėmė tik kompiuterius bei mobiliuosius telefonus.

Policija ambasados pastato viduje rašo minėtas aštuonias aukas. Įkaitais šie žmonės buvo laikomi dvi valandas, juos sumušė, kitaip gąsdino. Dviem asmenims prireikė medikų pagalbos.

Tyrėjai netrukus atmetė teoriją, kad į ambasadą galėjo įsiveržti paprasti nusikaltėliai. Operacija buvo kone tobulai suplanuota – užpuolikai žinojo ko ieškoti ir su savimi pasiėmė tik kompiuterius bei mobiliuosius telefonus.

Tyrimas įslaptintas ir „El Pais“ šaltiniai vyriausybėje pripažįsta, kad bus be galo sunku įrodyti, jog prie atakos prisidėjo CŽV.

Šaltiniai mano, kad užpuolikai siekė išgauti informacijos apie buvusį Šiaurės Korėjos ambasadorių Ispanijoje Kim Hyok Cholą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Hyok Cholas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kim Hyok Cholas

Šis šiaurės korėjietis iš Ispanijos buvo išvarytas 2017 metų rugsėjį, kai buvo nustatyta, kad Pchenjanas branduoliniais bandymais pažeidė kelias Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas.

Kim Hyok Cholas laikomas diplomatu, kuriuo labai pasitiki Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas.

Būtent šis diplomatas buvo vienas pagrindinių Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimo Vietname organizatorių. Žinia, susitikimas baigėsi taip ir nepasiekus jokio susitarimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas Vietname
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas Vietname

Įdomu, kad D.Trumpas ir Kim Jong Unas susitiko kelios dienos po incidento Madride. Jei ataką iš tiesų surengė CŽV, gali būti, kad siekta išgauti svarbių duomenų, kurie galėjo praversti arba pravertė JAV delegacijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min