Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 10d. 09:41

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pirmąkart oficialiai paminėjo derybų su JAV galimybę

Kim Jong Unas
„Scanpix“/AP nuotr. / Kim Jong Unas

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pirmąkart oficialiai paminėjo planus surengti derybas su JAV, pranešė valstybinė žiniasklaida, artėjant planuojamam aukščiausio lygio susitikimui su Amerikos prezidentu Donaldu Trumpu.

D.Trumpas praeitą mėnesį sutiko surengti istorinį viršūnių susitikimą su branduolinių ginklų turinčia Šiaurės Korėja. Toks pareigas einančio JAV prezidento ir Šiaurės Korėjos lyderio susitikimas būtų pirmasis, bet kol kas nėra numatyta jo konkreti data ir vieta, o dėl Pchenjano dalyvavimo kyla vis daugiau klausimų.

Per pirmadienį vykusį valdančiosios partijos pareigūnų posėdį Kim Jong Unas kalbėjo apie „dabartinę Šiaurės ir Pietų santykių plėtrą, taip pat apie KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos) ir JAV dialogo galimybę“, pranešė valstybinė naujienų agentūra KCNA.

Lyderis paskelbė pranešimą „apie dabartinį padėties Korėjos pusiasalyje vystymąsi“, įskaitant planus vėliau šį mėnesį surengti atskirą viršūnių susitikimą su Pietų Korėja, nurodė KCNA.

Šylant abiejų Korėjų santykiams Kim Jong Unas planuoja balandžio 27 dieną susitikti su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu.

Tuo metu D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas, per kurį, bet kitų klausimų, tikriausiai būtų tariamasi dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, gali būti surengtas jau ateinantį mėnesį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas

Tačiau Šiaurės Korėja iki šiol nieko viešai nekalbėjo apie viršūnių susitikimą su JAV nuo kovo, kai Pietų Korėjos pareigūnai perdavė D.Trumpui Kim Jong Uno kvietimą surengti derybas.

Pareigūnams Vašingtone ruošiantis potencialiam susitikimui, kelias savaites trukusi Pchenjano tyla, kaip pranešama, privertė Baltuosius rūmus sunerimti, ar Seulas neperdėjo Šiaurės Korėjos ketinimų derėtis dėl jos branduolinio arsenalo.

Vis dėlto Kim Jong Uno pareiškimas nutraukė šią tylą, nors Šiaurės Korėjos lyderis konkrečiai neminėjo galimybės susitikti su D.Trumpu.

Žiniasklaidai keliskart paskelbus apie neviešais kanalais vykstančias derybas tarp Šaltojo karo laikų priešininkių, D.Trumpas pirmadienį pareiškė planuojantis susitikti su Kim Jong Unu „gegužę arba birželio pradžioje“.

„Manau, abi šalys rodys didelę pagarbą ir, tikiuosi, bus susitarimas dėl denuklearizacijos, – pridūrė jis. – Tikėkimės, kad užsimegs ryšys ir kad jis bus visiškai kitoks negu buvo daug, daug metų.“

Diplomatinis aktyvumas

Pastarojo meto smarkiai padidėjęs Šiaurės Korėjos diplomatinis aktyvumas stulbinamai skiriasi nuo ankstesniais metais tvyrojusios didžiulės įtampos, kai Pchenjanas surengė virtinę raketų bandymų ir susprogdino iki šiol galingiausią savo branduolinį užtaisą.

Dėl šios veiklos Šiaurės Korėjos režimas buvo dar labiau izoliuotas, o D.Trumpas buvo įsitraukęs į įnirtingą žodžių karą su Pchenjanu.

Šiaurės Korėja vasarį pasiuntė į Pietų Korėjoje vykusią žiemos olimpiadą ne vien sportininkų, bet ir aukšto rango pareigūnų delegaciją, o Kim Jong Unas pirmąkart nuo atėjimo į valdžią 2011 metais išvyko į užsienį ir apsilankė Pekine.

Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho savo ruožtu pirmadienį atvyko į Maskva po vizitų Pekine, Azerbaidžane ir kitose buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose.

„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho atvyko į Maskvą
„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho atvyko į Maskvą

Be to, praeitą mėnesį Ri Yong Ho apsilankė Švedijoje, atliekančioje diplomatinės tarpininkės vaidmenį bendraujant Vašingtonui ir Pchenjanui.

Kita vertus, net jeigu viršūnių susitikimas įvyks, daugelis skeptiškai vertina tikimybę, kad abiejų nenuspėjamumu garsėjančių lyderių bendravimas gali būti sėkmingas.

Kim Jong Uno pareiškimas nutraukė tylą, nors Šiaurės Korėjos lyderis konkrečiai neminėjo galimybės susitikti su D.Trumpu.

Jis tikriausiai bus surengtas be keletą mėnesių trunkančių parengiamųjų darbų, paprastai vykdomų prieš tokius susitikimus.

Kol kas nebuvo paskelbta jokių detalių, susijusių su siūlomo aukščiausio lygio susitikimo data arba vieta. Daugelyje žiniasklaidos pranešimų keliama prielaida, kad renginys gali įvykti trečiojoje šalyje, pavyzdžiui, Mongolijoje arba Švedijoje.

Vašingtonas seniai laikosi pozicijos nepripažinti Šiaurės Korėjos teisės turėti branduolinių ginklų. Tai reiškia, kad Amerika sieks „visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos denuklearizacijos“, tačiau šis siekis – itin sunkiai įgyvendinamas.

Šiaurės Korėja anksčiau reikalavo, kad iš Pietų Korėjos būtų išvestos JAV pajėgos ir kad būtų užbaigtas Seulo ir Vašingtono saugumo aljansas. Sutikti su šiomis sąlygomis būtų milžiniška nuolaida, sunkiai įsivaizduojama dirbant bet kuriam ankstesniam JAV prezidentui.

>>>

Ri Yong Ho vizitas į Maskvą buvo surengtas prieš planuojamus Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimus su Pietų Korėjos ir JAV prezidentais.

„Dabar Šiaurės Korėjai ypač svarbu gauti paramą, taip pat ir iš Rusijos, kad ji galėtų apsisaugoti“, – sakė Aleksandras Voroncovas iš Maskvos Rytų studijų instituto.

Ri Yong Ho praėjusią savaitę lankėsi Pekine ir susitiko su Kinijos užsienio reikalų ministru. Praėjusį mėnesį Pekine su pirmuoju savo užsienio vizitu lankėsi Kim Jong Unas.

„Scanpix“/AP nuotr./Pekine susitiko Kinijos ir Šiaurės Korėjos vadovai
„Scanpix“/AP nuotr./Pekine susitiko Kinijos ir Šiaurės Korėjos vadovai

Rusijos užsienio reikalų sekretorius Sergejus Lavrovas ir Ri Yong Ho be kitų dalykų aptars būdus, kaip išspręsti įtampą Korėjos pusiasalyje, nurodė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Prieš susitikimą paskelbtame pareiškime ministerija gyrė „pozityvias tendencijas“ regione.

Praėjusį kartą Šiaurės Korėjos ministrų vizitas Rusijoje įvyko rugsėjo mėnesį. Tuomet išorės ekonominių santykių ministras lankėsi Vladivostoke.

„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho atvyko į Maskvą
„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho atvyko į Maskvą

Kim Jong Unas 2015 metais turėjo dalyvauti Antrojo pasaulinio karo pabaigos 70-ųjų metinių minėjime Maskvoje, bet paskutinę minutę nusprendė nevykti.

Maskva remia „tiesioginį dialogą“ tarp Pchenjano ir Jungtinių Valstijų ir jo santykių su Seulu „normalizavimą“, nurodė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Šiuo metu Rusijos Tolimuosiuose Rytuose dirba maždaug 35 tūkst. darbininkų iš Šiaurės Korėjos, daugiausia miškų kirtimo, žemės ūkio ir statybos sektoriuose.

Jei viršūnių susitikimai su Moon Jae-inu ir D.Trumpu bus sėkmingi, „tai bus posūkio taškas, persilaužimas“, sakė analitikas A.Voroncovas.

Kim Jong Uno užsienio politikos vadovas į Maskvą pirmadienį atskrido įprastu reisu iš Turkmėnistano centrinėje Azijoje, apsilankęs Azerbaidžane, pranešė Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Oro uoste Ri Yong Ho nereagavo į laukusių žurnalistų klausimus.

Maskva parėmė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas dėl Pchenjano balistinių raketų ir branduolinių bandymų.

Bet Rusija vis tiek palaiko palyginti šiltus ryšius su Šiaurės Korėja, su kuria turi neilgą bendrą sausumos sieną, ir teikia jai tam tikrą pagalbą maistu.

Šiuo metu Rusijos Tolimuosiuose Rytuose dirba maždaug 35 tūkst. darbininkų iš Šiaurės Korėjos, daugiausia miškų kirtimo, žemės ūkio ir statybos sektoriuose.

Šie darbininkai triūsia sąlygomis, „panašiomis į vergų“, gruodžio mėnesį JT sakė tuometinis JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

Pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją Rusija palaipsniui likviduoja šią programą ir vasario mėnesį pradėjo siųsti Šiaurės Korėjos darbininkus namo, bet atsisako išsiųsti juos visus iš karto ir jie dirbs iki baigsis jų sutartys.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Narkotikų byla: 11 metų kalėjimo nuteistas ir pusantrų metų sėdėjęs verslininkas išteisintas

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Verslas

15min studijoje – diskusija apie senojo Vilniaus oro uosto terminalo likimą

Aktualu

Remigijus Šimašius ieško kandidatų į Vilniaus tarybą – tereikia užpildyti anketą

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Aktualu

A.Širinskienė siūlo praplėsti komisijos tyrimą, bet opozicija mato dar vieną bandymą susidoroti

Aktualu

15min studijoje – į Klaipėdos merus pretenduojantys V.Grubliauskas ir S.Gentvilas

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Smurto randai

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Maistas

Tobulas paprastumas: orkaitėje kepti karamelizuoti cinamoniniai skrebučiai

Mokslas.IT

Kodėl žmonių akys turi baltymą, o kitų primatų akys yra labai tamsios?

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Pasaulis kišenėje

Įtemptas vaizdas iš pilotų kabinos: kaip nutupdomas lėktuvas siaučiant audrai

24sek

Palyginimų su A.Saboniu besikratantis L.Birutis atskleidė savo idealą

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ dalyvei finale pasipiršo vaikinas: buvęs draugas ją paliko dėl svorio

Aktualu

Linas Kukuraitis: Noriu nuraminti tėvus – esu jūsų ir vaikų pusėje

Verslas

Panevėžio policijos komisariatą statys D.Mockaus įmonė

Aktualu

Klaipėdoje aštuonetas nuteistas dėl disponavimo pavojingomis narkotinėmis medžiagomis

Naujienos

Aktualu

Narkotikų byla: 11 metų kalėjimo nuteistas ir pusantrų metų sėdėjęs verslininkas išteisintas

Aktualu

Seime vykusioje diskusijoje – raginimai atšaukti vaiko teises ginantį įstatymą

Verslas

15min studijoje – diskusija apie senojo Vilniaus oro uosto terminalo likimą

Aktualu

Remigijus Šimašius ieško kandidatų į Vilniaus tarybą – tereikia užpildyti anketą

Aktualu

„Karšta“ diena JK: ar vyriausybė patvirtins „Brexit“ susitarimo projektą?

Aktualu

A.Širinskienė siūlo praplėsti komisijos tyrimą, bet opozicija mato dar vieną bandymą susidoroti

Aktualu

15min studijoje – į Klaipėdos merus pretenduojantys V.Grubliauskas ir S.Gentvilas

Aktualu

Šiurpi avarija Kauno rajone: žuvo dvi moterys, dar trys sunkiai sužeistos

Smurto randai

Vardai

Reperis Ironvytas parduoda savo sporto klubą: „Patys kalti, kad nemokėjome konkuruoti“

Maistas

Tobulas paprastumas: orkaitėje kepti karamelizuoti cinamoniniai skrebučiai

Mokslas.IT

Kodėl žmonių akys turi baltymą, o kitų primatų akys yra labai tamsios?

Vardai

Martinavičiai nuo šiol – oficialiai nebe žmona ir vyras: „Jaučiuosi taip, lyg būtų mano gimtadienis“

Tiesiogiai Mokslas.IT

Stebėkite konferenciją „Build Stuff“ tiesiogiai!

Pasaulis kišenėje

Įtemptas vaizdas iš pilotų kabinos: kaip nutupdomas lėktuvas siaučiant audrai

24sek

Palyginimų su A.Saboniu besikratantis L.Birutis atskleidė savo idealą

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ dalyvei finale pasipiršo vaikinas: buvęs draugas ją paliko dėl svorio

Aktualu

Linas Kukuraitis: Noriu nuraminti tėvus – esu jūsų ir vaikų pusėje

Verslas

Panevėžio policijos komisariatą statys D.Mockaus įmonė

Aktualu

Klaipėdoje aštuonetas nuteistas dėl disponavimo pavojingomis narkotinėmis medžiagomis

Vardai

Ypatingos

06:20
04:06

Gera keliauti kartu

Konferencija „Žiniasklaida rytoj“

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min