Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 31d. 17:50

Sirija praleido cheminių ginklų išvežimo terminą

Jungtinių Tautų automobiliai Sirijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jungtinių Tautų automobiliai Sirijoje

Saugumo problemos ir biurokratiniai trikdžiai neleido Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybei iki antradienio – nustatyto galutinio termino – išvežti iš šalies nuodingų toksinų, pranešė pasaulinė cheminių ginklų priežiūros institucija.

Tai buvo numatyta Damasko susitarime su tarptautine bendrija, kuriuo siekiama likviduoti visus Sirijos cheminius ginklus.

Operacijai sutrukdė ir prastos oro sąlygos bei sudėtingos tarptautinių pirkimų procedūros, nurodė Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW).

Damaskas sutiko iki gruodžio 31 dienos per šiaurinį Latakijos uostą išgabenti svarbiausias chemines medžiagas, tarp jų ir apie 20 tonų garstyčių dujų, kad jos būtų saugiai sunaikintos užsienyje.

Tačiau Sirija praleido šį terminą, o laivai, kurie turėjo paimti tas medžiagas, grįžta į Kiprą.

Norvegų fregata ir danų karo laivas buvo netoli Sirijos krantų ir laukė galimybės prisišvartuoti Latakijos uoste, kad nulydėtų chemines medžiagas į Italiją, iš kur jos bus perkeltos į amerikiečių laivą sunaikinti atviroje jūroje.

Tačiau tiedu laivai pirmadienį vakare grįžo į uostą Kipre, nes tapo aišku, kad cheminių ginklų išvežimo misija nevyks kaip planuota.

Norvegų laivo „HNoMS Helge Ingstad“ atstovas Larsas Hovtunas nepateikė jokios naujos datos.

„Mums vis dar galioja aukšto laipsnio parengtis plaukti į Siriją, – sakė jis. – Vis dar tiksliai nežinome, kada ateis įsakymai“.

Tarptautinė nuginklavimo misija Sirijoje šeštadienį pripažino, jog „mažai tikėtina“, kad ginklus bus galima pervežti į Latakiją iki gruodžio 31-osios termino.

Tačiau Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) antradienį kalbėjo pozityviai ir nurodė, kad bendras planas likviduoti Sirijos cheminių ginklų arsenalą vykdomas toliau.

JT bei Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos jungtinės misijos specialioji koordinatorė Sigrid Kaag pirmadienį Damaske agentūrai „Reuters“ sakė, kad OPCW „jaučiasi ramiai žinodama, kad visi darbai greitai bus užbaigti“. Tačiau ji nenurodė, kada tai bus padaryta.

Sekmadienį S.Kaag pripažino, kad terminas dėl pavojingiausių cheminių ginklų išvežimo iš Sirijos bus praleistas dėl techninių ir logistinių problemų. Pirmadienį ji nurodė, kad esama problemų muitinėje, bet išsamiau to nekomentavo.

Tuo tarpu Sirijoje vyriausybės pareigūnai vienam laikraščiui sakė, kad kvietimai į kito mėnesio taikos susitikimą Šveicarijoje nebuvo išleisti, ir dėl vėlavimo kaltino sumaištį tarp šalies opozicinių grupių, o šalies šiaurėje esančiame Alepe mažiausiai 10 žmonių žuvo, kai iš režimo pajėgų tanko paleistas sviedinys pataikė į autobusą, pranešė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min