Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 balandžio 9d. 08:02 , atnaujinta: 2018 balandžio 9d. 10:52

Sirijoje smogta vyriausybės oro pajėgų bazei – raketas greičiausiai paleido Izraelio aviacija

Sirija
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sirijos karas

Vienoje Sirijos vyriausybės karinių oro pajėgų bazėje keli žmonės žuvo arba buvo sužeisti per numanomą raketų ataką, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida. Netrukus pranešta, kad žuvo 14 žmonių. Ataką greičiausiai įvykdė Izraelio aviacija.

Šis smūgis įvyko Jungtinėms Valstijoms ir Prancūzijai perspėjus Damaską ir jo sąjungininkus dėl galimo griežto atsako į „šiurpias cheminių ginklų atakas“ viename sukilėlių kontroliuojamame mieste.

Vašingtonas neigė esąs atsakingas už smūgį Sirijos vidurio regione esančiai Taifūro oro pajėgų bazei, žinomai pavadinimu T-4, įvykdytą likus kelioms valandoms iki skubiai sušaukto Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pasitarimo dėl numanomo nuodingų dujų panaudojimo Dumos mieste.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas kalbėdamiesi telefonu pažadėjo „stiprų bendrą atsaką“ į dešimtis žmonių gyvybių nusinešusią įtariamą cheminę ataką, sekmadienį nurodė Baltieji rūmai.

Pranešime sakoma, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas „privalo būti patrauktas atsakomybėn už jo tebevykdomus žmogaus teisių pažeidimus“.

D.Trumpas pasiuntė perspėjimą

D.Trumpas anksčiau per „Twitter“ paskelbė griežtą perspėjimą Sirijos režimui ir jo sąjungininkams.

„Daug žuvusiųjų, tarp jų moterų ir vaikų, per beatodairišką CHEMINĘ ataką Sirijoje, – rašė jis. – (Rusijos) prezidentas (Vladimiras) Putinas, Rusija ir Iranas atsakingi už Gyvulio Assado rėmimą. (Teks) sumokėti didelę kainą.“

„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste

Damaskas ir jo sąjungininkai savo ruožtu neigė šiuo kaltinimus.

Rusijos užsienio reikalų ministerija naujausius pranešimus apie cheminę ataką pavadino provokacija.

„Būtina dar kartą perspėti, kad karinis įsikišimas Sirijoje dėl išgalvotų ir sufabrikuotų priežasčių, kur teisėtos vyriausybės prašymu esama Rusijos karių, visiškai neleistinas ir gali sukelti pačių sunkiausių pasekmių“, – sakoma jos pranešime.

Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA anksti pirmadienį pranešė, kad „kelios raketos smogė Taifūro oro uostui. Mūsų oro erdvės gynybos sistemos blokuoja raketų ataką.“

SANA iš pradžių paskelbė, kad raketų smūgis Taifūro bazei yra „įtariama JAV ataka“, bet vėliau pašalino bet kokias užuominas apie Ameriką.

Viena įvykius Sirijoje stebinti organizacija kiek vėliau pranešė, kad per ataką žuvo 14 žmonių, o tarp jų buvo ir iraniečių.

„Per smūgį Taifūro aviacijos bazei žuvo mažiausiai 14 kovotojų, tarp jų kažkiek iraniečių“, – nurodė Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Matomi Izraelio pėdsakai?

Jungtinės Valstijos savo ruožtu sekmadienį paneigė, kad jos vykdė kokių nors smūgių Sirijoje.

„Šiuo metu Gynybos departamentas nevykdo Sirijoje jokių smūgių iš oro“, – sakė vienas Pentagono atstovas.

Izraelio, anksčiau bombardavusio Sirijos vyriausybės pozicijas, tarp jų sietas su cheminiais ginklais, kariuomenės atstovė pirmadienį atsisakė komentuoti padėtį.

„Tačiau toliau atidžiai stebėsime padėtį ir palaikysime vykstančias diplomatines pastangas patraukti atsakomybėn naudojančius cheminius ginklu – Sirijoje arba kitur“, – pridūrė jis.

Izraelio, anksčiau bombardavusio Sirijos vyriausybės pozicijas, tarp jų sietas su cheminiais ginklais, kariuomenės atstovė pirmadienį atsisakė komentuoti padėtį.

Vis dėlto pernai Izraelio aviacija bombardavo būtent šią oro bazę Sirijoje, kuri yra įsikūrusi netoli Palmyros miesto. SANA kitame pranešime paskelbė, kad dėl atakos įtariamos būtent žydų valstybės oro pajėgos.

Kaip pranešė Libano naujienų portalas „Al-Masdar“, naikintuvai į Siriją įskrido iš Bekos slėnio Libane. Būtent šiuo maršrutu į Siriją bombarduoti taikinių dažniausiai skrenda Izraelio karo lėktuvai.

Pirmadienį ir Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad bazei smogė Izraelio aviacija, esą paleidusi 8 raketas.

„Balandžio 9-ąją nuo 3 val. 25 min iki 3 val. 53 min (Maskvos ir Lietuvos) laiku du Izraelio karinių oro pajėgų lėktuvai F-15, neįskridę į Sirijos oro erdvę, iš Libano teritorijos smogė Taifūro aerodromui aštuoniomis valdomomis raketomis“, – sakoma Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, sirų oro erdvės gynybos sistemos sugebėjo numušti penkias iš aštuonių paleistų raketų.

Izraelis pastarąjį kartą bazei T-4 buvo smogęs vasario 10-ąją, kai iš jos pakilęs Irano gamybos bepilotis orlaivis įskrido į Izraelio teritoriją. Bazė buvo subombarduota ir pernai.

Žydų valstybės pareigūnų teigimu, toje bazėje jau kuris laikas šeimininkauja būtent Irano kariškiai, kurie yra B.al Assado režimo sąjungininkai.

Šis kompleksas Chomso provincijoje yra seniausiai veikianti ir viena didžiausių Sirijos oro pajėgų bazių.

Rusijos remiamos Sirijos režimo pajėgos per septynias savaites trukusį puolimą išstūmė beveik visus sukilėlius iš Rytų Gutos rajono. Per šią operacija žuvo daugiau kaip 1,7 tūkst. civilių, o dar dešimtys tūkstančių buvo priversti pasitraukti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai

Vėlai šeštadienį opozicijos kontroliuojamose teritorijose veikianti Sirijos savanorių gelbėtojų organizacija „Baltieji šalmai“ pranešė, kad Dumos mieste, paskutinėje sukilėlių tvirtovėje Rytų Gutoje, buvo panaudotos „nuodingos chloro dujos“.

„Kūnai gatvėse“

Sirijos Amerikos medicinos draugijos ir „Baltųjų šalmų“ bendrame pranešime sakoma, kad į medicinos centrus buvo atgabenti daugiau kaip 500 pacientų, kuriems pasireiškė „simptomai, atitinkantys cheminės medžiagos poveikį“.

Pranešime nurodoma, kad iš šių žmonių šeši mirė, nors jiems mėginta teikti pagalbą, o gelbėtojai rado dar 42 negyvus žmones jų namuose, su panašaus poveikio požymiais.

„Baltųjų šalmų“ paskelbtoje vaizdo medžiagoje, kurios autentiškumo nebuvo įmanoma patvirtinti, matomi ant žemės susmukę – žmonės pageltusia oda, jiems iš burnų veržėsi putos.

„Vaizdas buvo šiurpus. Daugybė žmonių duso, daugybė žmonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė Dumoje esantis „Baltųjų šalmų“ narys Firasas al Doumi.

„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Cheminė ataka Sirijos Dumos mieste

Vienas Sirijos Arabų Raudonojo Purmėnulio (SARC) narys, esantis tame mieste, sakė, kad savanoriai tebesistengia padėti nukentėjusiems, nors šios organizacijos padalinys Dumoje nebeveikia.

„Šį rytą važinėjome aplinkui ir radome gatvėse gulinčių kūnų. Keturis kartus važiavome paimti lavonų; kiekvieną kartą parveždavom po 3–5 žuvusiuosius“, – SARC narys pasakojo AFP.

Šie pranešimai sukėlė tarptautinį pasipiktinimą. JT vadovas Antonio Guterresas sakė, jog būtų „šiurpu“, jeigu cheminio ginklo panaudojimo faktas būtų patvirtintas.

Europos Sąjunga nurodė, kad „įrodymai byloja apie dar vieną režimo cheminę ataką“, o opozicijos sąjungininkė Turkija pareiškė „smarkiai įtarianti“, jog dėl šio incidento kaltas B.al Assadas.

Tačiau svarbus Damasko rėmėjas Iranas gynė B.al Assadą ir sakė, kad naujausi kaltinimai yra dalis Vakarų šalių sąmokslo. Teheranas atkartojo Rusijos išsakytus perspėjimus dėl galimų atsakomųjų karinių veiksmų.

Evakuacija per 48 valandas

Nuo vasario 18 dienos Sirijos vyriausybės ir Rusijos pajėgos vykdė įnirtingą karinį puolimą Rytų Gutoje ir susitarė dėl dviejų sukilėlių pasitraukimo ratų. Dabar vyriausybės pajėgos kontroliuoja 95 proc. šio rajono teritorijos.

Pagal susitarimus, sudarytus praeitą mėnesį tarpininkaujant Maskvai, daugiau kaip 46 tūkst. sukilėlių ir civilių buvo autobusais išvežti į šalies šiaurės vakarinę Idlibo provinciją. Be to, pagal preliminarų susitarimą praeitą savaitę iš Dumos pasitraukė šimtai civilių ir sukilėlių grupuotės „Jaish al Islam“ kovotojų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Evakuojami Rytų Gutos gyventojai

Po kelias dienas trukusio atokvėpio nuo bombardavimų derybos penktadienį žlugo ir atsinaujino smūgiai, pareikalavę beveik 100 žmonių gyvybių, nurodė padėtį šalyje stebinti organizacija SOHR.

Sekmadienį valstybinė žiniasklaida paskelbė, kad su „Jaish al Islam“ buvo susitarta, kad šios grupuotės kovotojai per 48 valandas paliks Dumą ir paleis savo turimus įkaitus.

Rusijos kariuomenė nurodė sudariusi susitarimą dėl „ugnies nutraukimo, šios ginkluotos grupuotės nusiginklavimo ir kovotojų pasitraukimo operacijos atnaujinimo“.

Maskva sakė, kad visos karinės operacijos aplink Dumą dabar yra sustabdytos ir kad 100 autobusų atvyko į šį miestą padėti išvežti maždaug 8 tūkst. kovotojų ir 40 tūkst. jų šeimų narių.

Rusija pareiškė, kad šis žingsnis įrodo, jog „toje teritorijoje nenaudota jokių cheminių ginklų“.

„Jaish al Islam“ nepatvirtino, kad susitarimas buvo sudarytas, bet derybose dalyvaujantis Dumos civilių komitetas sakė, kad pasiekta „galutinė sutartis“ dėl sukilėlių pasitraukimo.

Rytų Guta buvo tarp teritorijų, 2013 metais paveiktų per keletą atakų zarino dujomis, dėl kurių kaltinta Sirijos vyriausybė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

Istorikas G.Kulikauskas – apie būdingiausius lietuvių bruožus: „Mes turime daug net XIX amžių siekiančių šaknų“

Sportas

Čempionų lygos finalininkų vertė – „Liverpool“ lyderis pranoksta C.Ronaldo

Kultūra

Kęstas Kirtiklis: Nuosaikumo ilgesys

Aktualu

Orai.lt: savaitgalis bus karštas

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Vardai

Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas santuokos recepto dar nerado: teismas išskyrė jį su žmona Milda

Gyvenimas

Kokios naminės priemonės padės atbaidyti erkes?

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Deuce

Trečioji pasaulio raketė: „Galvoju, kaip įveikti Ričardą Berankį“

Verslas

Jaunos šeimos namai, sujungiantys praktiškumą ir 8-ojo dešimtmečio architektūrą

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

24sek

Dar vienas galingas LeBrono pasirodymas: NBA Rytuose prireiks septintųjų rungtynių 

Aktualu

Atšventę Paskutinį skambutį abiturientai laikys biologijos egzaminą

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Sportas

Brazilų futbolo žvaigždė Ronaldinho neigia ketinantis vesti iškart dvi moteris

Aktualu

Lietuvoje prasideda didžiausi rezervo karių mokymai

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Gruzijoje dalyvauja šimtmečio renginiuose

Naujienos

Interviu Aktualu

Istorikas G.Kulikauskas – apie būdingiausius lietuvių bruožus: „Mes turime daug net XIX amžių siekiančių šaknų“

Sportas

Čempionų lygos finalininkų vertė – „Liverpool“ lyderis pranoksta C.Ronaldo

Kultūra

Kęstas Kirtiklis: Nuosaikumo ilgesys

Aktualu

Orai.lt: savaitgalis bus karštas

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Vardai

Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas santuokos recepto dar nerado: teismas išskyrė jį su žmona Milda

Gyvenimas

Kokios naminės priemonės padės atbaidyti erkes?

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Deuce

Trečioji pasaulio raketė: „Galvoju, kaip įveikti Ričardą Berankį“

Verslas

Jaunos šeimos namai, sujungiantys praktiškumą ir 8-ojo dešimtmečio architektūrą

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

24sek

Dar vienas galingas LeBrono pasirodymas: NBA Rytuose prireiks septintųjų rungtynių 

Aktualu

Atšventę Paskutinį skambutį abiturientai laikys biologijos egzaminą

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Sportas

Brazilų futbolo žvaigždė Ronaldinho neigia ketinantis vesti iškart dvi moteris

Aktualu

Lietuvoje prasideda didžiausi rezervo karių mokymai

Aktualu

Dalia Grybauskaitė Gruzijoje dalyvauja šimtmečio renginiuose

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min