Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sirijos cheminės atakos – žiniasklaidos karo centre

Homso mieste sugriuvę pastatai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Homso mieste sugriuvę pastatai
Šaltinis: BNS
0
A A

Toli nuo Sirijos mūšio laukų režimas ir sukilėliai kariauja įnirtingą žiniasklaidos karą, pateikdami vaizdo medžiagą ir pareiškimus, ir kaltina vieni kitus žiauriais nusikaltimais, kurių praktiškai neįmanoma patikrinti.

Nepriklausomiems reporteriams sunku patvirtinti abiejų konflikto šalių kaltinimus – dėl pagrobimų grėsmės opozicijos kontroliuojamuose rajonuose ir vyriausybės nenoro išduoti vizas užsienio spaudos atstovams.

Šis žiniasklaidos karas naujas aukštumas pasiekė su įtariama rugpjūčio 21-osios cheminių ginklų ataka Damasko pakraštyje, per kurią, kaip pranešama, žuvo šimtai žmonių.

Socialinės žiniasklaidos tinklapiuose skelbta medžiaga, kurioje esą matyti atakų padariniai, liudija naujausią kruviną pustrečių metų trunkančio konflikto, kuris jau pareikalavo daugiau kaip 110 tūkst. gyvybių, epizodą.

Viena vertus, opozicijos grupės išplatino nerimą keliančius, bet nepatvirtintus aukų vaizdus, o prezidento Basharo al Assado režimas, kita vertus, kategoriškai neigia, kad toje medžiagoje matyti tai, ką teigia sukilėliai.

Jokie nepriklausomi žurnalistai negalėjo patekti į atakų vietas, bet opozicijos grupės ir Vakarų vyriausybės šia vaizdo medžiaga naudojosi kaip įrodymais pagrįsdamos savo kampaniją už karinius smūgius Sirijai.

„Vaizdų galią žinome nuo Vietnamo karo“, – sakė Libano sociologas Melhemas Chaoulas, paminėdamas garsią nuotrauką, kurioje užfiksuota, kaip napalmo deginama maža vietnamiečių mergaitė nuoga ir apimta siaubo bėga nuo antskrydžių.

JAV pezidentui Barackui Obamai grasinant kariniais veiksmais Damasko atžvilgiu, JAV televizija CNN parodė vaizdo siužetus su konvulsijų tampomais žmonėmis ir mirusiais vaikais.

Televizija sakė, kad tuos vaizdo įrašus senatorių grupelei parodė B.Obamos administracija, siekdama įtikinti juos paremti karinius smūgius Sirijai.

Tačiau Sirijos režimas iš pradžių sakė, kad tuos įrašus suklastojo sukilėliai, o paskui pareiškė, jog opozicijos kovotojai patys panaudojo cheminius ginklus, kad sustabdytų armijos puolimą Damasko pakraštyje ir sudarytų sąlygas Vakarų smūgiui, kurį prašo suduoti.

Damaskas taip pat pateikė žiaurių nusikaltimų, kuriais kaltinami sukilėliai, vaizdus.

Viename fotografijų rinkinyje, kurį publikavo „Paris Match“, matyti džihadistų kovotojai, kertantys galvas režimą remiančių sukarintų pajėgų nariams, o „The New York Times“ internete paskelbtose nuotraukose, regis, matyti, kaip be teismo susidorojama su režimo kariais.

Pagrindinė opozicinė Sirijos nacionalinė koalicija, kuri dėl tų vaizdų atsidūrė nepatogioje padėtyje, bandė nuo jų atsiriboti ir ketvirtadienį paskelbė pareiškimą, kad jie „nėra tipiški Laisvos Sirijos armijai (Sirijos nacionalinės koalicijos ginkluotam sparnui) ar Sirijos liaudžiai“.

Sovietų stiliaus propogandos pabaiga

Damasko strateginių studijų centro, kuris yra artimas režimui, vadovas Bassamas Abu Abdullah sakė, kad iš pradžių Sirijos valstybinė televizija vengė rodyti „sukilėlių įvykdytų siaubingų (nusikaltimų) vaizdus“.

Tačiau dabar valstybinis transliuotojas rodo tuos reportažus, „nes viskas leidžiama šiame purviname kare, kai reikia pasitarnauti kokiam nors politiniam tikslui“, sakė jis.

Kitas iššūkis režimui yra pademonstruoti savo karinius laimėjimus.

Vienas naujausių pavyzdžių yra senovinis Maalula miestas – krikščionių buvimo regione simbolis. Televizija parodė, kaip kariai užima bažnyčias ir vienuolynus.

Susidūręs su grasinimais panaudoti karinę jėgą, B.al Assadas nesivaržė viešai ginti savo režimo ir davė interviu prancūzų dienraščiui „Le Figaro“ ir JAV bei Rusijos televizijoms.

„Šiuo atveju režimas perėjo nuo sovietinio stiliaus propagandos, kurią sudaro žargono ir lėtos reakcijos derinys, prie 21-ojo amžiaus komunikacijos“, – Damaske sakė vienas užsienio žurnalistas.

„Assadas žinojo, (kaip) rinktis žiniasklaidą priklausomai nuo šalių, į kurias norėjo taikytis, ... ir bandė įtikinti Vakarų visuomenę, ... kad smogti jo šaliai yra pavojinga ir neverta pastangų“, – sakė tas žurnalistas.

B.al Assado vyriausybė taip pat pasmerkė tai, ką vadina tarptautinės spaudos ir tokių teisių gynimo organizacijų kaip „Human Rights Watch“ (HRW) šališkumu. HRW kaltino Sirijos armiją išžudžius 248 žmones dviejuose Sirijos pakrantės kaimuose.

„Vakarai kalba apie įtariamas žudynes gegužės mėnesį Tartuso regione, bet nieko nesako apie tarpkonfesines žudynes, kurias teroristai vykdė prieš tuziną (alavitų) kaimų rugpjūčio pradžioje, Latakijos rajone“, – AFP skundėsi vienas Sirijos saugumo pareigūnas.

„Buvo mažiausiai tūkstantis žuvusiųjų – jie pjaustė vyrams gerkles, vertė moteris nuogas eiti gatvėmis, mėsinėjo nėščias moteris, bet tai, žinoma, nedomina žmogaus teisių (gynimo) organizacijų ar žurnalistų“, – sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min