Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sirijos šiaurėje jau plazda Amerikos vėliavos ir bruzda elitiniai JAV kariai: ką tai reiškia?

Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai
Šaltinis: 15min
9
A A

Pentagonas informacijos šykšti, bet internete jau plinta nuotraukos, kuriose matyti į Siriją atvykstantys JAV kariai. Ne instruktoriai, ne kariniai patarėjai, o kariai – elitinis 75-asis reindžerių pulkas. Negana to, jų transportą puošia didelės JAV vėliavos – amerikiečiai toli gražu nesislapsto. Ką sumanė naujoji Baltųjų rūmų administracija?

JAV gynybos departamentas į viešumą leidžia tik aptakius pranešimus, nes kitokių skelbti nelabai ir gali.

Vienas aukšto rango pareigūnas „The Guardian“ teigė, kad į Siriją permesti keli šimtai jūrų pėstininkų, kuriuos remia sunkioji artilerija. Jie ruošis kovai su „Islamo valstybės“ (IS) džihadistais faktinėje jų sostinėje Rakoje.

Kitas Donaldo Trumpo administracijos pareigūnas „Reuters“ tvirtino, kad svarstoma netrukus į Kuveitą pasiųsti iki 1 tūkst. karių, kurie prireikus skubėtų padėti JAV remiamiems kovotojams Sirijoje.

Analitikų teigimu, JAV pajėgų vadus siaubingai erzino Baracko Obamos administracijos atsargumas, o D.Trumpas jiems dabar, regis, suteikia daugiau laisvės dėl sprendimų, reikalingų pergalei prieš IS Sirijoje ir Irake.

Pirmuoju tokiu sprendimu, atrodo, tapo kelių šimtų elitinių reindžerių pasiuntimas į Sirijos šiaurę, kur šiuo metu sukasi tikra mėsmalė, Irako ir Afganistano karų veteranas Adamas Linehanas rašo „Task & Purpose“. Jo teigimu, yra ženklų, kad JAV Sirijoje netrukus pradės išties plačią karinę operaciją.

Ant šarvuočių – didelės vėliavos

Kad kažkas vyksta, pradėjo aiškėti praėjusią savaitę, kai buvo pastebėta, jog į Sirijos šiaurės rytus per sieną iš Irako Kurdistano regiono juda JAV pajėgų konvojus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai

Pastarasis, kurį daugiausia sudarė šarvuotos pėstininkų kovos mašinos „Stryker“, vyko į Manbidžo miestelį, iš kurio buvo neseniai išvaryti IS kovotojai.

Kai konvojaus nuotraukos netrukus pasirodė internete, JAV gynybos departamentas jau buvo pasiruošęs atsakymą į klausimą, kas vyksta.

Tai buvo atviriausi amerikiečių, kurie Sirijoje ir Irake iki šiol turėjo apie 6 tūkst. žmonių, daugiausia – instruktorių, karo veiksmai Sirijoje. Negana to, ant visų konvojaus mašinų plazdėjo po didelę JAV vėliavą.

Tai reiškia, kad kariai ir turėjo būti pamatyti. Kai konvojaus nuotraukos netrukus pasirodė internete, JAV gynybos departamentas jau buvo pasiruošęs atsakymą į klausimą, kas vyksta.

Pentagono atstovas Jefas Davisas pareiškė, kad kariai Sirijoje „palaikys taiką“ tarp daugybės grupuočių ir kitų judėjimų, kurie, atidėję tarpusavio nesutarimus, kartu išspyrė IS džihadistus iš Manbidžo, tačiau bet kada gali pradėti peštis.

„Tai yra vizualus priminimas visiems, kurie gali ieškoti progos susirėmimams, kad šiuo metu reikia kovoti tik su IS“, – AP teigė J.Davisas.

Atsiveža mūšį pas priešus

Aišku, JAV Sirijoje veikė ir iki šiol: bet daugiau rengė vietos sukilėlius ir juos ginklavo, siuntė karo instruktorius. Darbavosi ir specialiosios pajėgos, be to, negalima pamiršti amerikiečių vadovaujamos aviacijos koalicijos.

Tačiau praėjusią savaitę į Siriją atvykę JAV kariai – nei instruktoriai, nei specialiųjų pajėgų nariai. Nei „žaliosios beretės“, nei garsiosios JAV karinio jūrų laivyno specialiosios pajėgos (Navy SEALS – red. past.).

Ne, šie kariai priklauso elitiniam 75-ajam reindžerių pulkui. O šio pulko istorijoje netrūksta legendinių pasakojimų apie nutrūktgalviškus reidus anapus priešo linijos.

Antai 1989 metais visas 75-asis pulkas – jį šiuo metu sudaro keturi batalionai – parašiutais nusileido Panamoje dieną prieš tai, kai atvyko pagrindinė JAV pajėgų dalis.

Po kelerių metų 3-iasis reindžerių batalionas kartu su „Delta“ pajėgomis 18 valandų kovėsi Mogadiše. Šis mūšis buvo įamžintas garsiame Ridley Scotto filme „Juodojo vanago žūtis“ („Black Hawk Down“).

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sraigtasparnis Black Hawk
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sraigtasparnis „Black Hawk“

Po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų 3-iojo reindžerių bataliono kariai nusileido Afganistano Kandaharo provincijoje, o 2003-iųjų kovo 28-ąją šie reindžeriai buvo pirmieji, surengę atakas Irake.

Trumpiau tariant, reindžeriai patys siūlo mūšį priešui. Ir JAV pajėgų tinklalapyje rašoma, kad 75-ojo reindžerių pulko paskirtis – „tiesioginiai veiksmai užimant oro uostus, naikinant strateginius objektus, sučiumpant ar nužudant priešus“.

Gausu ginkluotų grupių

Kad į Siriją atvyko būtent reindžeriai, pagal ženklus ant jų transporto nustatė Jackas Murphy, tinklalapio sofrep.com, rašančio apie JAV pajėgų specialiąsias operacijas, vyriausiasis redaktorius.

Socialiniuose tinkluose iškart imta pulti J.Murphy, kuris esą pažeidė teisės aktus dėl slaptos informacijos. Vis dėlto yla iš maišo jau išlindusi – Sirijoje veikia JAV reindžeriai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai

Pentagono pareigūnų teigimu, jų misija bus laikina – palaikyti taiką Mandžibo miestelyje, kurį ką tik išvalė amerikiečių bombų remiami vietos kovotojai.

Ir taip trapiai taikai grėsmę kelia ginkluotų grupių, kurios šiaip jau nesutaria tarpusavyje, skaičius. Aplink – ir Rusijos remiamo Sirijos režimo pajėgos, ir kurdų sukilėliai, ir Sirijos arabų koalicija, kurią palaiko JAV.

Aplink – ir Rusijos remiamo Sirijos režimo pajėgos, ir kurdų sukilėliai, ir Sirijos arabų koalicija, kurią palaiko ir JAV, ir turkai, ir IS džihadistai.

Kaip skelbia agentūra AP, Turkijos vyriausybė nusiteikusi jėga išvyti kurdus iš Mandžibo, jei pastarieji nepasitrauks patys. Ir, žinoma, šalia gali tūnoti IS džihadistai.

Išvalyti ir laikyti – tokia yra pagrindinė JAV Kovos su maištininkais strategijos (Counterinsurgency strategy), kuri buvo taikoma ir Irake, ir Afganistane, mantra.

Jos esmė paprasta: kariai išveja ar neutralizuoja priešo kovotojus iš miesto ar kaimo, o tada čia paliekamos nedidelės pajėgos, kurios palaiko taiką ir bando pelnyti vietos gyventojų palankumą.

Tokia taktika buvo taikoma Bagdade, Faludžoje, Ramadyje, Kandahare, Kunare.

Atvyks ir daugiau karių

Aišku, reindžeriai niekada ilgai neužsibūna vienoje vietoje. Jie atvyksta ir pasitraukia. Kaip Adamui Linehanui teigė vienas buvęs reindžeris, jų pajėgos paprastai būna pasiruošusios 72 valandų trukmės operacijoms.

Todėl dabar jau aktualus klausimas, ką suplanavę amerikiečiai ir kas vyks Sirijos šiaurėje, kai reindžeriai – vertinant logiškai – išvyks?

A.Linehano teigimu, kai tikslas – šiuo atveju išlaikyti taiką svarbioje vietovėje aplink Manbidžą – pasiekiamas, reindžeriai paprastai perleidžia misiją labiau konvencinėms pajėgoms. Pavyzdžiui, 82-ajai oro desantininkų divizijai, kuri šiuo metu dislokuota Irake.

O reindžeriai tokiu atveju pajudėtų – greičiausiai, į rytus, IS tvirtovės Rakos link.

„Scanpix“/AP nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai
„Scanpix“/AP nuotr./Į Siriją iš Irako atvyko JAV elitinio 75-ojo reindžerių pulko kariai

Dabar jau aišku, kad JAV kariuomenė visu pajėgumu įsijungė į karą prieš IS džihadistus. Šiaurės Irake, tiesa, amerikiečiams lengviau – ten aiškios fronto linijos, padeda draugiški kurdai.

Sirijoje situacija kur kas komplikuotesnė. Faktas, kad šalyje veikia daug skirtingų ginkluotų grupių, o centrinė valdžia silpna, reiškia, jog Rakos šturmuotojams reikės išlaikyti visą pakeliui užimamą teritoriją.

Reindžerių pasirodymas Manbidže, matyt, reiškia, kad JAV pajėgos nusiteikusios Sirijoje pasilikti ilgam, o paskui elitinį pulką atvyks ir kur kas daugiau karių – turbūt iš Kuveito.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min