Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Situacija Kijeve aštrėja: opozicija atmetė Viktoro Janukovyčiaus pasiūlymą, Europos aikštėje kilo naujų susirėmimų

Maidano aktyvistai pabandė įsiveržti į Ukrainos rūmus Europos aikštėje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maidano protestuotojai pabandė įsiveržti į „Ukrainos namus“ Europos aikštėje.
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujausiais duomenimis, Maidano protestuotojai pabandė įsiveržti į „Ukrainos namus“ Europos aikštėje. Kilo susirėmimai. Protestuotojams pavyko patekti į pastato vidų. Jie šaukė „Gėda“, „Šlovė Ukrainai“. Skelbiama, kad viduje yra keli šimtai „Berkut“ atstovų. Protestuotojai į pastato vidų paleido Molotovo kokteilį. Prie pastato susirinkę apie 5 tūkst. protestuotojų. Situacija aštrėja. Prie pastato atvyko greitosios pagalbos medikų automobilis. Šio išpuolio priežastis esą yra protestuotojų baimė, kad saugumo daliniai juos puls iš pastato.

VIDEO: Tiesioginė transliacija iš Nepriklausomybės aikštės

Pateikiame šeštadienio įvykių Ukrainoje chonologiją:

Po neilgai trukusių paliaubų Ukrainos sostinėje – vėl įtampa. Nepaisant prezidento Viktoro Janukovyčiaus pažadų performuoti ministrų kabinetą ir keisti nepasitenkinimą sukėlusį įstatymą dėl protestų, Kijeve milicija vėl susigrūmė su protestuotojais.

Kp.ua praneša, kad Kijeve susirinkę žmonės visą vakarą stiprino barikadas, į milžiniškus laužus sunešė dar daugiau padangų. Hruševskio gatvėje liepsnojančios padangos pradėtos gesinti vandeniu.

Anot proeuropietiškos Ukrainos spaudos, „Berkut“ žaliūkai elgiasi agresyviai, iš jų pusės  pasigirsta šūvių ir sprogimų garsai, matyti sproginėjantys fejerverkai. Protestuotojai neatsilieka – link pareigūnų pusės vis paleidžiami molotovo kokteiliai, tačiau jie nepasiekia pirmųjų milicininkų ir „Berkut“ eilių. 

Žiniasklaida praneša, kad protestai Ukrainoje pareikalavo dar vienos aukos – Čerkasuose mirė mergina, kuriai ant galvos iš ketvirto aukšto nukrito vazonas. Liudininkai teigia, kad vazoną paleido milicininkai.

VIDEO: Tiesioginė transliacija iš Kijevo

Papildyta 00.15 val. Rastas nušautas milicijos pareigūnas

Pranešta, kad penktadienio naktį netoli Kijevo rastas milicininko lavonas. Jo kūnas rastas netoli viešbučio, šalia kurio įsikūrę „Berkut“. Anot oficialaus pranešimo, pareigūnas žuvo nuo šūvio į galvą.

Milicininko kūną rado apsaugos darbuotojai, kurie dirbo netoliese esančioje statybų aikštelėje.

Vidaus reikalų ministerijos atstovė spaudai žiniasklaidai sakė, kad išgirdę šūvius vyrai nubėgo pažiūrėti, kas vyksta. Pamatę susmukusį kūną jie iškart iškvietė miliciją. Anot jos, apsaugos darbuotojai įvykio vietoje matė du nubėgančius vyrus,

Ministerija paskelbė, kad nužudytasis – 27-erių milicininkas, kuris po tarnybos ėjo atgal į viešbutį, kuriame gyveno. Su savimi ginklo jis neturėjo.

Penktadienį Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitiko su religinių organizacijų vadovais. Susitikimo metu Ukrainos vadovas pažadėjo tęsti dialogą su opozicija, reformuoti ministrų kabinetą ir taisyti įstatymus, dėl kurių praėjusią savaitę kilo didžiausi susirėmimai Kijeve per pastaruosius kelis mėnesius trunkančią krizę.

Penktadienį pranešta apie dingusį opozicijos veikėją Dmytro Bulatovą. 35-erių D.Bulatovas yra Automaidano grupės narys; ši grupė vienija vairuotojus, kurie sutelkia automobilius turinčius žmones protestuoti prieš V.Janukovyčių. 

Iki D.Bulatovo dingimo buvo dingę dar du protestuotojai – Ihoris Lucenka ir Jurijus Verbickis.

Papildyta 8.32 val. Kaip skelbia Kyivpost.com, daugiau kaip 10 tūkst. žmonių Lvove penktadienį dalyvavo Ukrainos opozicijos astovo Jurijaus Verbickio laidotuvėse. Priminsime, kad ketvirtadienį jo lavonas buvo rastas miške netoli Kijevo.

Šeštadienio rytas Kijeve
Šeštadienio rytas Kijeve

Pranešama, kad Ukrainos sostinės Hruševskio gatvėje šeštadienio rytą buvo gana ramu, Espreso TV kameros užfiksavo nedidelę protestuotojų minią.

Papildyta 10.20 val. „Euromaidano“ protestuotojai socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad prasidėjo nauji demonstrantų sulaikymai. Sulaikomi tie, kurie į laužus nešioja padangas.

Baiminamasi snaiperių

Skelbiama, kad demonstrantai naktį iš penktadienio į šeštadienį praleido neramiai: pasitelkę galingus prožektorius ir jais apšviesdami aplinkinių namų langus bei stogus, ieškojo snaiperių.

Kaltinimai protestuotojams

Ukrainos vidaus reikalų ministras perspėjo protestuotojus, kad šie paleistų du pagrobtus milicininkus, skelbia portalas Kyivpost.com. Jis paragino pagrobėjus išlaisvinti juos, kitaip „milicija panaudos jėgą“. Nepaisant to, kad „Euromaidano“ protestuotojai paneigė pagrobę milicininkus, šalies vidaus reikalų ministerija toliau tvirtina, kad šie penktadienį įkaitais paėmė du milicijos pareigūnus.

Papildyta 11.23 val. Protestuotojų grupės „Bendras reikalas“ koordinatorius Oleksandras Danyliukas, anot Kyivpost.com, teigia, kad protestuotojai užėmė Energetikos ministerijos ir Anglių pramonės pastatus.

Tuo metu prezidentas Viktoras Janukovyčius paskyrė Volodymyrą Makejenką Kijevo miesto administracijos vadovu. V.Makienko pakeitė iš pareigų atleistą Oleksandrą Popovą.

Papildyta 12.32 val. Protestuotojai užėmė Vinycios apskrities administracijos pastatą, skelbia Rt.com. Milicija nebuvo pajėgi sulaikyti minią, kuri veržėsi į pastato vidų. Protestuotojai reikalauja apskrities vadovo atsistatydinimo.

VIDEO: Protestuotojai užėmė Vinycios apskrities administracijos pastatą.

Tuo metu Ukrainos energetikos ministras Eduardas Stavickis sako, kad protestuotojai neužėmė ministerijos pastato Kijeve.

„Jie bandė tai padaryti. Apie 100 ginkluotų žmonių buvo susirinkę. Aš nuėjau pas juos ir pasakiau, kad, jeigu jie nepaliks pastato taikiai, visa Ukrainos energetikos sistema gali būti sužlugdyta“, – E.Stavickį cituoja naujienų agentūra „Reuters“.

Pranešama, kad protestuotojai vis dar blokuoja įėjimą į ministeriją.

Papildyta 12.57 val. Mirė dar vienas protestuotojas

Portalas Pohlyad.com skelbia, kad Kijevo ligoninėje mirė dar vienas protestuotojas – Romanas Senykas. Jis sunkiai sužeistas buvo sausio 22 d. Skelbiama, kad gydytojai kovojo dėl jo gyvybės keletą dienų, tačiau sužeidimai buvo pernelyg rimti. Vyras buvo sunkiai sužeistas į plaučius, jam teko amputuoti ranką. R.Senykui atliktos trys operacijos.

Papildyta 13.29 val. Naujienų agentūra „Interfax“ informuoja, kad prie Kijevo Generalinės prokuratūros pastato susirinko apie 500 protestuotojų.

Tuo metu „Itar-Tass“ skelbia, kad protestuotojai užėmė Černigovo miesto tarybos pastatą. Jie reikalauja Černigovo srities gubernatoriaus Vladimiro Khomenko atsistatydinimo.

Papildyta 13.50 val. Protestuotojai, susirinkę prie Kijevo Generalinės prokuratūros, pamažu palieka protesto vietą, praneša Rt.com.

Papildyta 16.02 val. Vinycios (centrinė Ukraina) ir Černigovo (šiaurės Ukraina) sričių valdžios institucijos pradėjo kriminalinius tyrimus dėl vietos administracinių pastatų šturmo, skelbia naujienų agentūra „Itar-Tass“.

Papildyta 16.31 val. Apie du tūkst. protestuotojų šturmavo Poltavos administracinį pastatą. Į jį įsiveržę protestuotojai atjungė kompiuterius ir sunešė juos ant prezidiumo stalo. Taip pat skelbiama, kad Čerkasuose dviem mėnesiams suimti dar trys protestuotojai.

V.Janukovyčius vėl susitiko su opozicijos lyderiais

Pranešama, kad Prezidentas Viktoras Janukovičius susitiko su darbo grupės politinei krizei sureguliuoti dalyviais bei opozicijos lyderiais.

Anot Kyivpost.com, derybose dalyvauja Ukrainos opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijos Klyčko, parlamentinės frakcijos „Batkivščina“ lyderis Arsenijus Jaceniukas ir Ukrainos partijos „Svoboda“ lyderis Olegas Tiagnibokas.

Ukrainos prezidento V.Janukovyčiaus ir opozicijos susitikimas
Ukrainos prezidento V.Janukovyčiaus ir opozicijos susitikimas

Papildyta 17.04 val. Kp.ua praneša, kad protestuotojai paleido du milicininkus, kurie buvo pagrobti. Milicininkai esą buvo tardomi ir mušami visą naktį. Šalies vidaus reikalų ministerija pranešė, kad paleisti milicininkai nugabenti į ligoninę.

Papildyta 17.35 val. Susirėmimai tarp protestuotojų ir policijos Kijevo centre esančioje Hruševskio gatvėje nurimo. Anot „RIA Novosti“, ramu jau maždaug valandą. Anksčiau skelbta, kad čia protestuotojai stato barikadas. Barikados, tačiau daug mažesnės, pastatytos ir Kijevo filharmonijos rajone.

Papildyta 19.24 val. Ukrainos vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenko cituojamas portalo Kyivpost.com:

„Norėčiau padėkoti visiems, kurie padėjo išlaisvinti du šalies milicininkus, kuriuos buvo pagrobę vadinamieji „Maidano apsauginiai“ ir laikė Kijevo miesto valdžios administracijos pastate“. Anot jo, derėtis su protestuotojais padėjo „ir taikūs protestuotojai, ir užsienio šalių diplomatai“. Jis paragino opozicijos lyderius parodyti „politinę brandą bei išmintį“.

„Tai nėra karo žaidimas“, – sakė ministras, pažadėdamas, taikiems protestams niekas netrukdys – jeigu tik protestuotojai persikels į kitą vietą. 

Tuo metu tie, kurie liks Maidane ir užmtuose pastatuose, bus laikomi ekstremistų grupuotėmis, o prireikus, prieš jas bus panaudota jėga, – sakė šalies vidaus reikalų ministras.

Papildyta 19.36 val. Opozicijos lyderių ir V.Janukovyčiaus susitikimas baigėsi

Po daugiau kap tris valandas trukusių derybų V.Klyčko, Arsenijus Jaceniukas ir Olegas Tiagnibokas išėjo iš susitikimo su prezidentu V.Janukovyčiumi. Tai buvo trečiasis jų susitikimas nuo sausio 19 d.

Papildyta 19.58 val. BBC skelbia, kad Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pasiūlė premjero postą opozicijos lyderiui A.Jaceniukui. Pastarasis yra parlamentinės frakcijos „Batkivščina“ lyderis. Kaip praneša portalas Kyivpost.com, partijos „Udar“ lyderis V.Klyčko sulaukė pasiūlymo tapti vicepremjeru.

V.Janukovyčius taip pat sutiko paleisti sulaikytuosius ir pakeisti sausio 16-ąją priimtus įstatymus.

Opozicijos atstovai nekomentavo susitikimo su šalies prezidentu detalių.

Papildyta 22.31 val. Opozicija nepriima V.Janukovyčiaus pasiūlymo

Ukrainos parlamento deputatas Jurijus Stecis socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad opozicija nepriima .Janukovičiaus pasiūlymo, praneša  portalas Unian.net.

V.Klyčko teigė, kad „V.Janukovičius sutiko su daugeliu reikalavimų, mes ir toliau ieškosime kompromiso“.

„Mes norime, kad būtų atšaukti sausio 16-osios įstatymai. Mes reikalaujame prezidento rinkimų šiemet. Ir atgal mes nesitrauksime. Laikome savo pozicijas Maidane ir regionuose. Ekstremistų čia nėra. Mes esame taikūs žmonės, ginantys savo teises. Derybos tęsiasi. Nepasiduosime jokioms provokacijoms. Ačiū visiems už drąsą. Tegyvuoja Ukraina“, – kalbėjo jis, kreipdamasis į žmones.

Tuo metu V.Janukovyčius su valdančiąja Regionų frakcija parlamente aptarė susidariusią situaciją šalyje. Prezidentūros pranešime teigiama, kad susitikime taip pat dalyvavo visi ministrai.

„Yra vienas subtilus momentas. Tikime mes ar ne? Aš netikiu. Argi mes nepamename, kaip V.Janukovyčius tikino, kad ploja Maidanui? Kaip visa tai baigėsi? Susidorojimu su Maidanu. Kai V. Janukovyčius siūlo taiką, tai baigiasi šturmu. Taigi, kuo mes galime tuomet tikėti? Tik konkrečiais veiksmais? Todėl aš noriu visus ukrainiečius pakviesti į Maidaną. Mūsų kova tęsis, kol mes nepasieksime, kad būtų įvykdyti mūsų reikalavimai prieš banditų valdžią!“ – portalas Zn.ua cituoja partijos „Svoboda“ lyderį Olegą Tegniboką.

Papildyta 23.21 val. Atskleistos susitikimo su V.Janukovyčiumi detalės

Zn.ua rašo, kad pirmiausia buvo pakviesti valdančiosios Regionų partijos deputatai. Iš jų atvyko 60 proc. Derybos vyko su pertrūkiais, nes V.Janukovyčius kad maždaug 20-30 minučių išeidavo į konsultacijas su opozicijos lyderiais, o grįždavo, pasak portalo šaltinio, „laimingas“.

Portalo šaltinis taip pat pažymėjo, kad opozicijos atstovus pasiūlymas tapti kabineto nariais šokiravo, o A.Jaceniukas tariamai paprašė šio pasiūlymo išvis neviešinti. Premjero paskyrimas be daugumos paramos būtų absurdas ir reiktų pirmalaikius parlamento rinkimus.

Papildyta 23.54 val. Tęsiasi suėmimai

News.liga.net praneša, kad Čerkasuose šeštadienio vakarą vis dar tęsėsi teismo posėdžiai dėl kardomųjų priemonių „Euromaidano“ protestuotojams. Pastarieji buvo sulaikyti, šturmuojant vyriausybinį pastatą naktį iš penktadienio į šeštadienį. Dauguma jų suimti dviem mėnesiams.

Papildyta 00.15 val. News.liga.net praneša, kad Maidano protestuotojai pabandė įsiveržti į „Ukrainos namus“ Europos aikštėje. Kilo susirėmimai. Protestuotojams pavyko patekti į pastato vidų. Jie šaukė „Gėda“, „Šlovė Ukrainai“. Skelbiama, kad viduje yra keli šimtai „Berkut“ atstovų. Protestuotojai į pastato vidų paleido Molotovo kokteilį. Prie pastato susirinkę apie 5 tūkst. protestuotojų. Situacija aštrėja. Prie pastato atvyko greitosios pagalbos medikų automobilis. Šio išpuolio priežastis esą yra protestuotojų baimė, kad saugumo daliniai juos puls iš pastato.

Papildyta 00.48 val. Maidano protestuotojai vis dar bando patekti į „Ukrainos namus“. Protestuotojai reikalauja, kad „Berkut“ atstovai paliktų pastatą. Į jo vidų vėl paleistas Molotovo kokteilis.

VIDEO: Tiesioginė transliacija iš Kijevo
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min