Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaičiai nemeluoja: Kremlius ne išvaro amerikiečius, o baudžia pačius rusus

Kai Vladimiras Putinas sekmadienį paskelbė, kad JAV misija Rusijoje iki rugsėjo 1-osios turi susitraukti 755 darbuotojais, daug kas pagalvojo: ar Amerika tikrai turi net 755 diplomatus toje šalyje? Argi tai ne per daug? Tikrai taip: pirmas įspūdis klaidingas, nes iš tiesų Kremlius smūgiuoja amerikiečiams, bet pataiko Rusijos piliečiams. Šimtai jų neteks darbo vietų, rašo „The Washington Post“.
JAV ambasados pastatas Maskvoje
JAV ambasados pastatas Maskvoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ne, Rusijoje nedirba 755 JAV diplomatai. Tad apie ką kalba V.Putinas, organizuojantis kerštą Vašingtonui už JAV planuojamas plačias sankcijas Rusijai?

Skaičiai tokie: iš viso JAV vyriausybei Rusijoje dirba daugiau nei 1,2 tūkst. asmenų.

Daugelį samdo Valstybės departamentas, centrinis JAV ambasadų ir konsulatų pasaulyje, taigi ir Rusijoje, mazgas.

Vykdoma JAV ambasados Maskvoje ir trijų konsulatų Sankt Peterburge, Jekaterinburge bei Vladivostoke veikla, tvarkomos vizos, atliekamos kitos diplomatinės užduotys.

Tačiau tarp tų dvylikos šimtų – ir žmonės, dirbantys dar dešimtyse JAV vyriausybinių agentūrų ir departamentų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ambasadoriaus Rusijoje pareigas netrukus užimsiantis Jonas Huntsmanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV ambasadoriaus Rusijoje pareigas netrukus užimsiantis Jonas Huntsmanas

Pavyzdžiui, Gynybos departamente, Žemės ūkio departamente, NASA, net Kongreso bibliotekoje. Visa tai ir vadinama JAV misija Rusijoje.

Nors šiandien, 2017-ųjų liepos pabaigoje, aktualių duomenų dėl JAV misijos Rusijoje darbuotojų skaičiaus Valstybės departamentas nepateikia, yra 2013 metų Generalinio inspektoriaus tarnybos pranešimas, kuriame minimi būtent kiek daugiau nei 1,2 tūkst. darbuotojų.

2013-aisiais JAV misijoje Rusijoje dirbo 1200 žmonės. Iš tiesų daugiau, bet kadangi nėra abejonių, kad Rusijoje veikia ir amerikiečiai šnipai, jie į sąrašą neįtraukiami.

333 darbuotojai – JAV piliečiai, o 867 asmenys – samdyti vietoje, vadinasi Rusijos piliečiai. Iš viso atstovaujama 35 JAV vyriausybinėms agentūroms.

Akivaizdu, kad daugelis JAV misijos Rusijoje darbuotojų net nėra amerikiečiai ir tikrai nebus išsiųsti iš šalies, kurios piliečiai yra. Kitas klausimas – dėl darbo vietų, kurias rusai iš tikrųjų praras.

Tad akivaizdu, kad daugelis (72 proc.) JAV misijos Rusijoje darbuotojų net nėra amerikiečiai ir tikrai nebus išsiųsti iš šalies, kurios piliečiai yra. Kitas klausimas – dėl darbo vietų, kurias rusai iš tikrųjų praras.

Aritmetika tokia: V.Putinas nurodė sumažinti JAV misiją Rusijoje 755 darbuotojais, o rusų misijoje dirba 867. Tad JAV diplomatinis korpusas gali apskritai nenukentėti nuo tokio Kremliaus atsakymo į sankcijas.

Didžiausias JAV misijos Rusijoje vidinis darbdavys – Tarptautinio bendradarbiavimo administracinio palaikymo tarnyba (ICASS), kurioje 2013 metais buvo įdarbinti 652 žmonės. 603 iš jų buvo Rusijos piliečiai.

Ką jie veikia? Daugiausia teikia administracines paslaugas: vairuoja ir prižiūri automobilius, tvarko kelionių dokumentus, rūpinasi paštu, informacijos vadyba, perka maistą, gėrimus, yra atsakingi už buhalteriją, dirba apsaugininkais, atlieka remonto darbus.

„Vairuotojai, IT specialistai, buhalteriai, meistrai, sekretoriai – Putino sprendimas reiškia, kad daugelis jų praras darbą|, – pastebi „The Washington Post“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Kremlius jau ne pirmą kartą pakenkia Rusijos žmonėms, oficialiai atsakydamas į Vakarų sankcijas. Į ES sankcijas dėl Krymo aneksijos ir paramos separatistams Maskva atsakė užkirsdama kelius į šalį kokybiškiems maisto produktams iš Bendrijos šalių.

1986 metais Sovietų Sąjunga buvo apskritai visiškai uždraudusi šalies piliečiams dirbti JAV ambasadai.

Į Magnickio įstatymą JAV – uždrausdama amerikiečiams įsivaikinti vaikus iš Rusijos.

1986 metais Sovietų Sąjunga buvo apskritai visiškai uždraudusi šalies piliečiams dirbti JAV ambasadai, tad amerikiečiai tapo vairuotojais, mechanikais ir buhalteriais.

Beje, tada buvo kilę klausimų dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, virtuvės šefo iš Italijos. Vienas sovietų pareigūnas per priėmimą net susiraukė: „Matau, kad pica vis dar puiki. Ne viskas čia aišku.“

„Aš dirbau JAV ambasadoje Maskvoje 1986-aisiais. Tada mes susitvarkėme. Ambasada ir dabar priims šį iššūkį“, – tviteryje parašė buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Stevenas Pfiferis.

Be to, Rusijos žmonės kentės ir dėl to, kad amerikiečiai, regis, turės atleisti nemažai konsulų darbuotojų rusų, nepaprastai palengvinančių vizų išdavimo procesą.

Dabar procesas sulėtės, ir rusams, anot buvusio JAV ambasadoriaus Rusijoje Michaelo McFaulo, dokumentų, reikalingų kelionėms į Ameriką, reikės laukti „savaites, jei ne mėnesius“.

Įdomu, kad JAV misija Rusijoje anksčiau būdavo gerokai didesnė. Antai 2007 metais ji buvo įdarbinusi mažiausiai 1779 žmones. Tiesa, tada Vašingtone nuspręsta, kad misija pernelyg išsipūtė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius