Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 25d. 07:21

Skandalingas vaizdo įrašas Afganistane: lavonus apšlapinę JAV kariai stos prieš teismą

Pasiruošimas patruliui - tikrinami kovos sraigtasparniai
Vyr. ltn. Jurgio Norvaišos nuotr. / Afganistanas

Du JAV kariai, kurie Afganistane, kaip įtariama, šlapinosi ant Talibano sukilėlių kruvinų lavonų, stos prieš karo lauko teismą. Vyrai yra kaltinami paniekinamai pozavę nuotraukoms su mirusiaisiais.

Vaizdo įrašo trukmė tik 39 sekundžių, jis pasirodė internete sausį ir sukėlė pasaulinę pasipiktinimo bangą. Jame rodoma, kaip keturi JAV kariai, dėvintys kovinę uniformą, juokiasi ir atlieka „gamtinius reikalus“ ant trijų vyrų. Kiti pietų Afganistano Helmando provincijoje tuo metu buvę kariai stebėjo, kaip kolegos tyčiojasi iš žuvusiųjų. Vaizdo įrašas vadovybei padėjo suprasti, kad kariai priklauso Lejeune stovyklavietės snaiperių komandai. Gynybos departamentas mano, kad nekrofiliški vaizdai yra tikri. 

Du kariai, kurie, kaip įtariama, šlapinosi ant negyvų Talibano sukilėlių, bus teisiami. Šie du jūrų pėstininkai kaltinami ir dėl kitų JAV karo teisės pažeidimų, Gynybos ministerija paskelbė pirmadienį. Vyrai yra kaltinami palaikų išniekinimu, dalyvavimu darant vaizdo įrašus ir pozavimu nuotraukoms su aukomis. 

Rugpjūčio pabaigoje drausminių priemonių sulaukė kiti trys jūrų pėstininkai, jie buvo pažeminti pareigose bei gavo papeikimus. Kariai gali būti nubausti ir įkalinimu arba pašalinimu iš tarnybos. Vyrai pripažino paniekinę žuvusiųjų kūnus, tačiau nebuvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Gynybos sekretorius Leonas Panetta  vaizdo įrašus pavadino „neapsakomai apgailėtinais“ ir paskelbė išsamų tyrimą bei „griežtą bausmę“ už tai atsakingiems.

Byla iškėlė tamsius prisiminimus apie šiurpius vaizdus iš Abu Graibo kalėjimo Bagdade. Ten JAV kariai taip pat pozavo šalia lavonų. Kūnų kankinimo ir nekrofilijos nuotraukos tapo vienu didžiausių skandalų naujausioje karo istorijoje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min