Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Škotai apsisprendė likti Jungtinėje Karalystėje. Kas toliau?

Škotija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Škotija
Šaltinis: 15min
0
A A

Škotai nubalsavo, kad jų šalis turi likti Jungtinės Karalystės (JK) dalimi. Kas laukia toliau šios sąjungos? Ar JK sugebės išlaikyti vienybę ir nepamiršti, kad pusantro milijono žmonių pasisakė už reikšmingus pokyčius? „Sky News“ ieško atsakymų į svarbiausius klausimus.

1. Kokias naujas galias Škotijos valdžia gaus?

Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas, opozicinės Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas ir ministro pirmininko pavaduotojas liberalas demokratas Nickas Cleggas yra viešai pažadėję, kad Škotijos vyriausybė įgis daugiau galių, tačiau konkrečiai neįvardino, kokios jos bus. Dar daugiau – po referendumo rezultatų paskelbimo D.Cameronas sakė, kad daugiau valdžios gali gauti ir kitos JK dalys – Velsas ir Šiaurės Airija. Škotijos valdžia iki šiol turėjo autonomiją kai kuriose srityse ir galėjo leisti įstatymus, susijusius su sveikatos ir socialine apsauga, švietimu, teisėtvarka.

2. Kada jos bus suteiktos Škotijai?

Derybos prasidės beveik iškart. Spalio 16 dieną prasidės debatai Bendruomenių rūmuose, ir prognozuojama, kad pirmieji dokumentai bus parengti iki mėnesio pabaigos. Tikimasi, kad įstatymo projektas bus pristatytas iki sausio pabaigos, tačiau jis greičiausiai bus priimtas tik po visuotinių rinkimų JK.

3. Ar bus dar vienas referendumas?

Ne, bent jau tikrai ne artimiausiu metu. Škotijos premjeras Alexas Salmondas penktadienį sakė pripažinsiantis referendumo rezultatus ir nesieksiantis dar vieno. D.Cameronas pareiškė, kad referendume Škotijos nepriklausomybės klausimas yra nuspręstas šiai kartai. Tačiau niekada negalima sakyti „niekada“.

4. Ar škotai mokės mažesnius mokesčius nei anglai?

Jie galėtų. Žadama, kad Škotijai suteikus daugiau galių, ji pati galės spręsti dėl pajamų mokesčio. Visgi reikia pažymėti, kad Edinburgas ir dabar gali šiek tiek keisti šį mokestį – 3 pensais jį padidinti arba pamažinti nuo to, kuris galioja likusioje JK. Škotijos parlamentas niekada šia teise nepasinaudojo.

5. Ar škotai gaus geresnes socialines garantijas ir išmokas?

Potencialiai – taip. Tikėtina, kad naujos galios suteiks Škotijos parlamentui teisę priimti svarbesnius sprendimus dėl pašalpų gyvenamajam būstui, tad jis gali nuspręsti atšaukti itin nepopuliarių vadinamąjį miegamojo mokestį.

6. Ar iš referendumo pasipelnys ir Šiaurės Airija bei Velsas?

Taip. Jeigu vien tik Škotijai būtų suteikta daugiau autonomijos, kitos JK dalys teisėtai jaustųsi nuskriaustos. D.Cameronas penktadienį jau pažadėjo, kad bet kokie centrinės valdžios sprendimai dėl galių padidinimo Škotijos valdžiai paveiks ir Velsą bei Šiaurės Airiją.

7. Ar škotai ir toliau gaus daugiau pinigų nei Anglija?

Barnetto formulė
Barnetto formulė

Taip. JK vyriausybė patvirtino, kad išliks toks pats JK turto paskirstymas, koks ir buvo iki šiol – taip vadinama Barnetto formulė. Šis modelis liks nepaisant to, kad yra nepopuliarus ir tarp politikų, ir tarp paprastų Anglijos gyventojų. Netgi jo sumanytojas – lordas Joelis Barnettas – yra pareiškęs, kad jis yra atgyvena, ir pinigams JK skirstyti reikia naujo modelio.

8. Ar Škotijos parlamentarai ir toliau galės balsuoti dėl Anglijos klausimų?

Kol kas taip. Škotų parlamentarai gali balsuoti dėl visų klausimų Vestminsteryje – netgi ir dėl tų, kurie nedaro jokios įtakos jų apygardoms. Tuo tarpu anglų parlamentarai negali dalyvauti balsavimuose, kuriuose kompetencija yra priskirta Škotijos valdžiai. 

Anglijos politikai piktinasi tokia sistema. Buvo sukurta komisija, kuri nusprendė, kad anglų parlamentarai turi turėti daugiau galios balsuojant dėl su Anglija susijusių reikalų. Prognozuojama, kad tai bus svarbus klausimas JK politinėje sistemoje artimiausiu metu.

Abi tautos turi daug skirtumų, tačiau per šimtmečius sugebėjo aštriausius kampus nušlifuoti

9. Ar Anglija turės savo atskirą parlamentą?

Tai – dar vienas aktualus klausimas, apie kurį intensyviai diskutuojama Vestminsteryje. Vis daugiau anglų politikų ragina įkurti Anglijos parlamentą. Žinoma, jeigu Velsui ir Šiaurės Airijai bus suteikta daugiau galių, tuomet Anglija taip pat gali tikėtis savo atskiro valdžios organo.

10. Ar Anglija ir Škotija tebegali būti draugais?

Žinoma, po agresyvių abiejų stovyklų kampanijų, trintis tarp anglų ir škotų paūmėjo. Tačiau istorija turėtų paguosti – abi tautos turi daug skirtumų, tačiau per šimtmečius sugebėjo aštriausius kampus nušlifuoti. Tačiau žibalo įpila sportininkai. Škotų tenisininkas prieš pat referendumą deklaravo esantis už Škotijos nepriklausomybę – tai suerzino daugelį anglų. Be to, lapkričio mėnesį abiejų šalių futbolo komandos susitinka „draugiškoms“ rungtynėms.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min