Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Škotams galvojant apie atsiskyrimą, anglai susigriebė ieškoti savo tapatybės

Škotijai planuojant surengti referendumą dėl nepriklausomybės, anglai pradeda vis labiau rūpintis savo nacionaline tapatybe ir vis prasčiau vertina škotus, rodo pirmadienį paskelbti tyrimo rezultatai.
Davidas Cameronas
Davidas Cameronas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Šimtmečius buvusi įtraukta į platesnę valstybę, Anglija vėl tampa politine bendruomene“, – sakoma tyrimų centro IPPR ataskaitoje, parengtoje kartu su Velso ir Škotijos universitetais.

Tyrėjai nustatė, kad 35 proc. anglų įsitikinę, jos dėl prieš daugiau nei dešimtmetį priimto sprendimo perduoti Škotijai dalį centrinės valdžios galių, Didžiosios Britanijos valdymas pablogėjo. Taip galvojančių šįkart buvo dvigubai daugiau negu per panašų tyrimą 2007 metais.

Tęsiantis ekonomikos krizei, finansų klausimas tampa ypač opus, o 45 proc. Anglijos rinkėjų sako, kad Škotija gauna „daugiau negu sąžiningą viešųjų išlaidų dalį“. Tokia nuomonė pasitaiko dvigubai dažniau, negu per panašų tyrimą 2000 metais.

Nors Škotijos atsiskyrimui nuo Jungtinės Karalystės pritaria nedaugelis, daugelis anglų mano, jog valdžios perdavimas gali dar labiau pažengti.

Tik 22 proc. naujausiame tyrime dalyvavusių anglų pasisako už Škotijos nepriklausomybę, tačiau 80 proc. sutiko, kad Škotijos biudžetas turėtų būti visiškai autonominis.

1998 metais priimtas susitarimas, pagal kurį Edinburge buvo įkurtas atskiras parlamentas ir vyriausybė, Škotija gali savarankiškai spręsti vidaus problemas, tačiau Londono vyriausybė iki šiol priima svarbiausius sprendimus dėl mokesčių ir gynybos politikos.

Kita vertus, 79 proc. anglų rinkėjų sako, kad škotų įstatymų leidėjams, išrinktiems į Didžiosios Britanijos parlamentą, neturėtų būti leidžiama balsuoti dėl Anglijos įstatymų, o šios problemos jau seniai nepavyksta išspręsti konstitucijos specialistams.

IPPR atkreipė dėmesį į įdomų faktą, kad anglų nacionalinė tapatybė, niekada nebūdavusi tokia stipri kaip škotų arba velsiečių, pastaruoju metu stiprėjo, nors jai stinga politinės lyderystės.

„Galbūt dar svarbiau, kad anglų tapatybės stiprėjimas ir politizavimas vyksta nesant jokios formalios politinės mobilizacijos. Kitaip sakant, angliškumas yra save varanti paskata“, – nurodė tyrėjai.

Škotijos nacionalinė partija (SNP), vadovaujama pirmojo ministro Alexo Salmondo, pažadėjo surengti referendumą dėl nepriklausomybės 2014 metais, nors Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas sakė norintis, kad šis balsavimas įvyktų kiek galima greičiau.

Šis klausimas sausį išprovokavo abiejų priešingoms politinėms kryptims atstovaujančių lyderių nesutarimus, o A.Salmondo ir vieno Britanijos ministro pirmosios derybos dėl siūlomo referendumo turėtų vykti penktadienį Edinburge.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius