Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dešimt svarbiausių datų Škotijos kelyje į referendumą dėl nepriklausomybės

Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Referendumas dėl Škotijos nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės
Šaltinis: BNS
0
A A

Ketvirtadienio referendumas yra ilgos škotų nacionalistų kovos už atsiskyrimą nuo Britanijos kulminacija. Pateikiame dešimt svarbiausių datų kelyje į referendumą.

1) 1967 metų lapkričio 2 d.: SNP sukrečiantis proveržis

Škotų nacionalistė Winnie Ewing partija iškovojo sensacingą pergalę papildomuose rinkimuose Hamiltono apygardoje.

Vyresni nei 16-os metų rinkėjai eina į balsavimo apylinkes, kur turi atsakyti į vienintelį klausimą – „Ar Škotija turėtų būtų nepriklausomą šalis?“.

Škotijos nacionalinė partija (SNP) 1966 metų visuotiniuose rinkimuose netgi nekėlė savo kandidato šioje apygardoje, kuri laikyta leiboristų bastionu.

Ši stulbinama sėkmė škotų nepriklausomybės tikslą iškėlė į nacionalinį lygmenį.

2) 1979 metų kovo 1 d.: žlugęs referendumas dėl devoliucijos

Referendume buvo sprendžiamas klausimas dėl autonominio parlamento įsteigimo. Nors tam pritarė 51,6 proc. balsavusiųjų, referendumas neįvyko, nes jame dalyvavo vos 32,9 proc. rinkėjų.

3) 1997 metų gegužės 1 d.: Jungtinės Karalystės leiboristų vyriausybės išrinkimas

Po 18 metų trukusio konservatorių vyriausybės, kuri buvo labai nepopuliari Škotijoje, vadovavimo į valdžią Jungtinėje Karalystėje sugrįžo leiboristai su Tony Blairu priešakyje, pažadėję škotams referendumą dėl devoliucijos. Nuo septintojo dešimtmečio vidurio Škotija buvo leiboristų bastionas, todėl Škotijos parlamentas taip pat turėjo tapti leiboristų dominuojama institucija.

4) 1997 metų rugsėjo 11 d.: antrasis referendumas dėl devoliucijos

Referendume devoliucijai pritarė 74,3 proc. balsavusiųjų. Į antrąjį klausimą - ar parlamentui turėtų būti suteikti įgaliojimai nustatyti mokesčių tarifus, „taip“ atsakė maždaug 63,5 dalyvavusiųjų.

5) 1999 metų gegužės 12 d.: susirenka Škotijos parlamentas

Praėjus šešioms dienoms po rinkimų karalienė Elizabeth II Škotijos Bažnyčios generalinės asamblėjos salėje Edinburge oficialiai atidarė pirmąją 129 narių Škotijos parlamento sesiją.

Parlamentui atskaitingą regiono vyriausybę suformavo leiboristų ir liberalų demokratų koalicija.

Naujasis autonominis parlamentas valdžios įgaliojimus perėmė liepos 1 dieną.

6) 2007 metų gegužės 3 d.: SNP vieno mandato persvara

Prasidėjo Alexo Salmondo politinis iškilimas - SNP rinkimuose iškovojus 47 mandatus ir parlamente užsitikrinus viena vieta daugiau už leiboristus, jis tapo Škotijos pirmuoju ministru, kuris yra regiono politinis lyderis ir vyriausybės vadovas.

7) 2011 metų gegužės 5 d.: SNP dauguma

SNP per rinkimus gavo 69 mandatus, užsitikrindama reikalingą balsų daugumą sprendimams priimti. A.Salmondas pradėjo reikalauti referendumo dėl nepriklausomybės, o Britanijos konservatorių premjerui Davidui Cameronui teko su tuo sutikti.

8) 2013 metų lapkričio 26 d.: Škotijos nepriklausomybės projektas

A.Salmondas pristatė 649 puslapių dokumentą "Škotijos ateitis: Jūsų nepriklausomos Škotijos vadovas", kuriame tvirtinama, kad nepriklausoma Škotija pasiliktų Didžiosios Britanijos svarą ir liktų ištikima karalienei, tačiau turėtų savo gynybos pajėgas ir pati rinktų mokesčius.

9) 2014 metų rugsėjo 7 d.: apklausose į priekį išsiveržia „Taip“ stovykla

Ilgą laiką įvairiose viešosios nuomonės apklausose įtikinamai pirmavo nepriklausomybės priešininkų stovykla, tačiau likus 11 dienų iki referendumo „YouGov“ atliktame tyrime atsiskyrimo šalininkai pirmą kartą išsiveržė į priekį – apklausa parodė, kad stovyklą „Taip“ remia 51 proc. žmonių, o stovyklą „Ne“ – 49 proc., neskaitant neapsisprendusių rinkėjų.

Balsuoti užsiregistravo rekordinis skaičius žmonių - beveik 4,3 mln. arba maždaug 97 proc. rinkėjų.

Šio tyrimo rezultatai sukrėtė tris pagrindines Didžiosios Britanijos partijas, kurios suvienijo jėgas, siekdamos išsaugoti Škotijos bei Anglijos sąjungą, ir pažadėjo regiono vyriausybei suteikti daugiau galių, jei rinkėjai pasisakys prieš nepriklausomybę.

10) 2014 metų rugsėjo 18 d.: referendumas dėl nepriklausomybės

Vyresni nei 16-os metų rinkėjai eina į balsavimo apylinkes, kur turi atsakyti į vienintelį klausimą – „Ar Škotija turėtų būtų nepriklausomą šalis?“.

Balsuoti užsiregistravo rekordinis skaičius žmonių - beveik 4,3 mln. arba maždaug 97 proc. rinkėjų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min