Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Škotijos pirmasis ministras Alexas Salmondas po referendumo atsistatydina iš posto

Alexas Salmondas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Alexas Salmondas
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Škotijos pirmasis ministras, savo regiono nepriklausomybės judėjimo lyderis Alexas Salmondas po referendumo, per kurį škotai nusprendė nepaskelbti nepriklausomybės, atsistatydina iš užimamo posto, praneša BBC.

Jis taip pat pranešė atsistatydinantis ir iš Škotijos nacionalinės partijos (SNP) lyderio posto.

Tokiam sprendimui jis ryžosi po to, kai referendumo metu 55 proc. škotų pasisakė už Škotijos likimą Jungtinės Karalystės sudėtyje, o 45 proc. pasisakė prieš. 

A.Salmondas sakė: „Mano, kaip lyderio, laikas beveik baigėsi, tačiau Škotijai kampanija tęsiasi ir svajonė niekada nemirs“. 

Ryžtingas lyderis

A.Salmondo šalininkai giria jo nesvyruojantį ryžtą ir politikos išmanymą. Tačiau oponentai laiko jį arogantišku, mizoginišku ir linkusiu į populizmą.

1954 metų gruodžio 31 dieną valstybės tarnautojų šeimoje gimęs Alexanderas Eliottas Andersonas Salmondas yra škotas tiek pagal gimimo vietą, tiek pagal kilmę. Jis studijavo ekonomiką ir viduramžių istoriją Šv.Andriejaus universitete.

1990 metais, būdamas Didžiosios Britanijos parlamento deputatu, A.Salmondas perėmė vadovavimą SNP, kurios palaikymas tuomet buvo itin menkas.

Jis nukreipė partiją į politinį centrą ir pasiruošė kovai, pasielgdamas panašiai, kaip ketveriais metais vėliau padarė Tony Blairas, įkvėpdamas naujos gyvybės savo Leiboristų partijai

Jis nukreipė partiją į politinį centrą ir pasiruošė kovai, pasielgdamas panašiai, kaip ketveriais metais vėliau padarė Tony Blairas, įkvėpdamas naujos gyvybės savo Leiboristų partijai.

Biografijos „Salmondas: nepaisantis sunkumų“ autorius Davidas Torrance'as  sakė, kad A.Salmondas ir T.Blairas, kuris taip pat yra škotų kilmės, panašūs tuo, jog jie abu veikia labiau pragmatiškai, o ne dogmatiškai.

Pasak D.Torrance'o, jų abiejų šūkis galėtų būti „Tinka viskas, kas veikia“.

2000 metais SNP patyrė nesėkmę per rinkimus į regioninį parlamentą – Holirudą, įkurtą T.Blairo Edinburge, vykdant reformas, kuriomis siekta decentralizuoti Jungtinę Karalystę.

Tuomet A.Salmondas „visiems laikams“ pasitraukė iš savo partijos vadovybės. Bet praėjus vos ketveriems metams jis grįžo, pareiškęs, kad persigalvojo.

Kai 2007 metais buvo išrinktas Škotijos pirmuoju ministru, A.Salmondas įvedė griežtą valdymą savo partijoje. Jis pademonstravo esantis atkaklus politikas ir mėgdavo priminti žmonėms, kad jo tėvas žavėjosi Sovietų Sąjungos diktatoriumi Josifu Stalinu.

2011 metais SNP užsitikrino absoliučią daugumą Holirude, o A.Salmondas užsitikrino Londono pažadą surengti referendumą dėl regiono nepriklausomybės.

A.Salmondas prikalbino škotą aktorių Seaną Connery paremti jo kampaniją ir palaikė ryšius su JAV verslo magnatais Donaldu Trumpu bei Rupertu Murdochu, nors tie santykiai vertinami gana prieštaringai.

A.Salmondo padėjėjai sako, kad jis yra sprogstamo būdo ir kad jis puikiai sugeba kandžiai sutaršyti savo oponentus.

Komentuodamas triuškinamą konservatorių pralaimėjimą per 2011 metais vykusius rinkimus, A.Salmondas ironiškai pareiškė: „Edinburgo zoologijos sode esama daugiau didžiųjų pandų negu konservatorių įstatymų leidėjų Škotijoje“ – mat vietos parlamente išliko tik vienas Konservatorių partijos deputatas, o Edinburge buvo laikomo dvi pandos.

Nors viešumoje A.Salmondas atrodo komunikabilus, apie savo privatų gyvenimą jis vengia kalbėti. A.Salmondo žmona Moira, kuri yra 17 metų už jį vyresnė, retai matoma kartu su vyru. Vaikų jiedu neturi.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min