Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Slapti dokumentai liudija: sąjungininkai pralaimi karą Afganistane

Išpuolis Afganistane
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Išpuolis Afganistane
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vakarų žiniasklaida paskelbė įvairios medžiagos, pagrįstos JAV karinių pareigūnų slaptais dokumentais apie karą Afganistane, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

Publikacijos pasirodė Didžiosios Britanijos laikraštyje „The Guardian“, JAV dienraštyje „The NewYork Times“ ir Vokietijos žurnale „Der Spiegel“.

Tūkstančiai failų su slapta informacija pateko svetainės „Wikileaks“, kuri specializuojasi publikuoti slaptus nutekėjusius dokumentus ir informaciją, savininkų žinion.

Iš dokumentų, su kuriais susipažino žurnalistai, susidaro toks vaizdas: koalicijos pajėgos pralaimi karą Afganistane, kariai nužudo šimtus taikių gyventojų ir informacijos apie tai negauna visuomenė, talibų išpuolių skaičius didėja, o NATO pajėgų vadai nuogąstauja, kad Pakistanas ir Iranas palaiko nestabilumą regione.

90 tūkst. ataskaitų

„Wikileaks“ savininkai praneša gavę daugiau kaip 90 tūkst. žvalgybos tarnybų ataskaitų ir pranešimų apie konfliktą Afganistane. Jie buvo parengti per pastaruosius šešerius karo operacijos metus. Per šį laikotarpį  žuvo daugiau kaip trys šimtai Didžiosios Britanijos ir daugiau nei tūkstantis amerikiečių karių.

Patekusius į didžiausių žiniasklaidos priemonių redakcijas dokumentus naudojo Pentagonas ir kariniai pareigūnai pačiame Afganistane, sudarydami naujų operacijų planus, rengdami spaudos konferencijas apie padėtį konflikto zonoje.

Šis slaptos informacijos nutekėjimas yra galbūt didžiausias JAV istorijoje.

Baracko Obamos administracija griežtai sukritikavo svetainės savininkus už sprendimą skelbti slaptus dokumentus. Šie savo ruožtu nepraneša, kas jiems nutekino šiuos dokumentus.

Norėtų išlaikyti paslaptį

Kaip rašo „The Guardian“, slaptuose dokumentuose išsamiai aprašoma nemažai epizodų, kuriuos kariai tikriausiai norėtų nuslėpti.

Be kita ko, juos kalbama apie veiksmus slaptų vadinamųjų juodųjų padalinių, kurie medžioja talibų lyderius, kad „nužudytų arba sučiuptų“ juos be teismo.

Kalbama apie veiksmus slaptų vadinamųjų juodųjų padalinių, kurie medžioja talibų lyderius, kad „nužudytų arba sučiuptų“ juos be teismo.Taip pat dokumentai rodo, kad koalicijos pajėgos naudojo bepiločius lėktuvus, valdomus iš karo bazės Nevadoje, kad susektų ir sunaikintų talibus. „The New York Times“ itin pabrėžia, kad remiantis slaptais dokumentais Pakistano žvalgybos tarnybos padėjo talibams, nors Pakistanas gauna iš JAV daugiau nei milijardą dolerių už pagalbą kovai su neramumais regione.

Nors žiniasklaidos publikacijos apie talibų ir Pakistano žvalgybos bendradarbiavimą grindžiamos slaptomis ataskaitomis, „The Guardian“ akcentuoja, kad jas „sudarė daugiausia jaunesnieji karininkai, remdamiesi duomenimis, gautais iš informatorių ir Afganistano pareigūnų“.

„The Guardian“ taip pat rašo, remdamasi atsargoje esančiu aukštu JAV kariniu pareigūnu, kad šias ataskaitas vyresnieji žvalgybos karininkai vertino kaip „gandų, paistalų ir pasenusių duomenų“ mišinį bei neperduodavo į aukštesnį vadovybės lygį.

Įžvelgia grėsmę nacionaliniam saugumui

Oficialiame Baltųjų rūmų pareiškime sakoma, kad sumaišties, apie kurią pasakojama paskelbtuose slaptuose dokumentuose, būta iki tol, kol buvo pradėta įgyvendinti nauja B.Obamos strategija dėl Afganistano.

„Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dokumentai parengti laikotarpiu tarp 2004 ir 2009 metų“, – sakoma pareiškime.

B.Obamos patarėjo nacionalinio saugumo klausimais generolo Jameso Joneso pareiškime taip pat pažymima, kad šių dokumentų publikacija „gali sukelti grėsmę amerikiečių, JAV partnerių gyvybei“ taip pat šalies nacionaliniam saugumui.

Be to, pareiškime pabrėžiama, kad „Wikileaks“ nemėgino susisiekti su JAV valdžia dėl slaptų dokumentų ir kad JAV sužinojo apie būsimą publikavimą iš žurnalistų.

J.Jonesas primygtinai teigia, kad paskelbti dokumentai „neturės įtakos JAV ilgalaikiams įsipareigojimams Afganistanui ir Pakistanui“.

Oficialus JAV valdžios atstovas pranešė, kad Baltieji rūmai iš anksto žinojo apie rengiamą publikaciją ir įspėjo apie ją savo partnerius Afganistane bei Pakistane.

Reaguodamas į šią publikaciją Pakistano ambasadorius Jungtinėse Valstijose pareiškė, kad jo šalis visiškai bendradarbiauja su JAV kariais, ir pasmerkė slaptos informacijos apie karą Afganistane nutekėjimą.

Kalbėdamas su žurnalistais apie dokumentų paskelbimą Vašingtono atstovas, kurio pavardė nenurodoma, pabrėžė, kad „Wikileaks“ yra ne objektyvus informacijos šaltinis, o veikiau organizacija, stojanti prieš JAV politiką Afganistane“.

Spėjama, kad dokumentus perdavė „Wikileaks“ karinis analitikas, anksčiau buvęs areštuotas Irake ir apkaltintas slaptos informacijos nutekinimu.

Galbūt tai tas pats žmogus, kuris anksčiau perdavė „Wikileaks“ vaizdo medžiagą, kur JAV sraigtasparnis atlieka antskrydį prieš taikius gyventojus.

Aiškindamas savo sprendimą skelbti medžiagą, grįstą slaptais dokumentais, laikraštis „New York Times“ rašo, jog jie „rodo, su kokias sunkumais susiduria JAV ir jų sąjungininkai“, nes to nematyti iš jokių kitų dokumentų.

„The New York Times“ pabrėžia, kad visi trys leidiniai, gavę dokumentus prieš kelias savaites, nusprendė neskelbti duomenų, kurie galėtų pakenkti JAV nacionaliniam saugumui arba sukelti pavojų karių operacijoms.

Be kita ko, laikraščiai nusprendė neskelbti pavardžių, minimų ataskaitose.

„The New York Times“ savo ruožtu pabrėžia, kad „valdžios atstovai neabejoja informacijos, patekusios į žurnalistų rankas, autentiškumu“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min