Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 sausio 5d. 20:36

Smurtas prieš moteris Afganistane: nupjautos nosys, ausys, lūpos, vieši išprievartavimai

Kabulas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Kabulas
Smurtas prieš afganų moteris šioje šalyje pasiekė rekordines aukštumas. 2013 metais su moterimis šioje šalyje buvo elgiamasi dar brutaliau, negu kitais pastaraisiais metais. Tokią „Reuters“ pateiktą Afganistano Nepriklausomos žmogaus teisių komisijos informaciją cituoja tvn24.pl.

Kaip vienas pagrindinių tikslų 2001 metais, kai į Afganistaną buvo siunčiamos Koalicijos pajėgos, buvo būtent moterų teisių stiprinimas. Valdant talibams moterys buvo verčiamos nešioti burkas, joms buvo draudžiama išeiti iš namų be giminaičio vyro palydos, uždarytos mergaičių mokyklos.

2014 metais iš Afganistano pasitrauks didžioji dauguma Koalicijos pajėgų. Neoficialiais duomenimis, Afganistane gali likti apie 10 tūkst. amerikiečių karių, taip pat nedidelė grupė karių, kovojančių su terorizmu.

Tačiau Afganistano Nepriklausomos žmogaus teisių komisija skambina pavojaus varpais – pagal surinktus duomenis, nuo 2013 metų kovo iki rugsėjo moterų išnaudojimo atvejų padaugėjo 25 proc. „Šių atvejų brutalumas šokiruoja. Nupjaunamos nosys, lūpos, ausys, moterys viešai prievartaujamos. Grupiniai išprievartavimai... Tai prieštarauja orumui ir žmogiškumo principams“, – sako šios organizacijos atstovė Sima Samar.

Nusikaltimų prieš moteris skaičiaus augimą S.Samar tapatina su nebaudžiamumo jausmu ir tarptautinių pajėgų bei pagalbos organizacijų išėjimu.

Nusikaltimų prieš moteris skaičiaus augimą S.Samar tapatina su nebaudžiamumo jausmu ir tarptautinių pajėgų bei pagalbos organizacijų išėjimu. Vis dėlto moterys vis geriau žino savo teises. „Tarptautinių pajėgų ir pagalbos organizacijų buvimas provincijose suteikė pasitikėjimo savimi. Tie žmonės saugojo moterys. O dabar to jau, deja, nėra“, – kalbėjo komisijos atstovė.

Už moterų teises Afganistane kovojanti advokatė Suraya Pakzad įsitikinusi, kad situacija nepagerės tol, kol nesikeis įstatymai. Šiuo metu moters nužudymas Afganistane tėra lengvas nusikaltimas, už tai netaikoma jokia bausmė, piktinasi teisininkė, keliose provincijose vadovaujanti moterų prieglaudoms.

Advokatė priminė paskutinį atvejį, su kuriuo ji susidūrė, kai moteris Afganistano kariuomenės karių akyse buvo užmėtyta akmenimis. „Niekas net nesureagavo. Įstatymai keičiasi, bet juos įgyvendina netinkami žmonės. Manau, kad grįžtame į praeitį“, – apgailestavo S.Pakzad.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min