Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 27d. 13:59

Socdemai pasigavo A.Merkel žodžius: Vokietijoje gali būti įteisintos gėjų santuokos

Angela Merkel Gorkio teatre Berlyne
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Angela Merkel Gorkio teatre Berlyne

Tai turėjo būti jaukus pokalbis su populiaraus žurnalo moterims „Brigitte“ redaktoriais. Interviu nedideliame Gorkio teatre Berlyne didžiąja dalimi toks ir buvo, tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel pasakė žodžius, kurių iš jos laukė nedaugelis: kad ji tikisi, jog Bundestage dėl tos pačios lyties asmenų santuokų bus balsuojama pagal sąžinę, o ne partines linijas, skelbia „Deutsche Welle“.

Nors Vokietija homoseksualių asmenų civilinę partnerystę įteisino dar 2001 metais, A.Merkel iki šiol gėjų santuokų įteisinimui nepritardavo.

Politikė yra sakiusi, kad jai „santuoka yra vyro ir moters gyvenimas kartu“, o 2013-aisiais prieštaravimą homoseksualų santuokoms aiškino rūpesčiu dėl „vaikų gerovės“.

Tokios pat pozicijos laikosi ir A.Merkel vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga, o jos seserinė partija Bavarijoje – Krikščionių socialinė sąjunga – dar konservatyvesnė.

Akivaizdu, kad tokia nuostata Vokietijos dešiniesiems reikalinga norint išlaikyti konservatyvių rinkėjų paramą.

Vis dėlto A.Merkel tikriausiai nustebino ir savo partiečius, ir išstumti ją iš kanclerio posto siekiančius socialdemokratus, kai išreiškė viltį, kad debatai dėl homoseksualų santuokų „pasisuks sąžinės balso linkme“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel Gorkio teatre Berlyne
AFP/„Scanpix“ nuotr./Angela Merkel Gorkio teatre Berlyne

Taip kanclerė Gorkio teatre atsakė į gėjaus, panorusio sužinoti, kada jis pagaliau galės į savo partnerį kreiptis kaip į savo vyrą, klausimą. A.Merkel prieš tai nuo scenos pripažino, kad visos kitos partijos Bundestage pritaria gėjų santuokų įteisinimui, o tam neprieštarauja ir daugelis šalies rinkėjų.

Ką reiškia tokie A.Merkel žodžiai? Stebėtojų teigimu, tai galėjo būti kanclerės signalas parlamentarams, kad atėjo laikas Bundestage dėl gėjų santuokų balsuoti ne pagal frakcijų lyderių nurodymus, o pagal sąžinę.

O kanclerės pasisakymą iškart pasičiupo šiuo metu mažesniojo partnerio koalicijoje poziciją užimantys socialdemokratai, kuriems vadovauja Martinas Schulzas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Martinas Schulzas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Martinas Schulzas

Socialdemokratai, praėjusią savaitę pažadėję įteisinti gėjų santuokas per 100 dienų nuo rinkimų (jei juos laimės), antradienį paskelbė sieksiantys, kad Bundestage dėl to būtų balsuojama jau šią savaitę.

„Angela Merkel vakar (pirmadienį, – red.) žengė žingsnį, ir mes jos žodžius išgirdome. Pozicijos pokytį reikia įvertinti jau šią savaitę“, – pareiškė M.Schulzas.

Peteris Ramsaueris: „Šios temos parlamente nereikia. Vokietija turi kitų problemų.“

Kitaip tariant, kairieji, kuriuos šiuo klausimu remia ir Žaliųjų partija, norėtų, kad dėl homoseksualų santuokų būtų balsuojama dar prieš federalinius rinkimus rudenį.

Pastarųjų ryškūs favoritai – A.Merkel vedini konservatoriai, tačiau dalis jų rinkėjų gėjų santuokoms nepritaria, o jei jos būtų įteisintos prieš rinkimus, gali nusisukti nuo Krikščionių demokratų sąjungos. Tokiu atveju išloštų socialdemokratai.

Kai kurie dešinieji A.Merkel žodžius pasveikino, tačiau įtakingas bavariškos Krikščionių socialinės sąjungos deputatas Peteris Ramsaueris prabilo apie „paskutinių konservatyvių vertybių naikinimą“ ir įspėjo: „Šios temos parlamente nereikia. Vokietija turi kitų problemų.“

Bundestagas praėjusią savaitę pritarė planui panaikinti nuosprendžius tūkstančiams gėjų, kurie buvo nuteisti pagal homoseksualumą kriminalizavusį įstatymą – daugiausia nacių režimo, bet ir jau po Antrojo pasaulinio karo.

Homoseksualumas buvo dekriminalizuotas 1969 metais, bet šis teisės aktas galutinai panaikintas tik 1994-aisiais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gėjų paradas Berlyne
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gėjų paradas Berlyne

Šiuo metu tos pačios lyties asmenų santuoką yra įteisinusios 13 Europos valstybių. Dar 14 žemyno šalių pripažįsta tos pačios lyties asmenų civilinę partnerystę. Lietuvoje santuoka apibrėžiama tik kaip vyro ir moters sąjunga.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min