Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija gali turėti kompromituojančios informacijos ir šantažuoti Donaldą Trumpą

H.Clinton ir D.Trumpo debatai
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldas Trumpas
Šaltinis: 15min
13
A A

Vėlų antradienio vakarą JAV žiniasklaida paskelbė skandalingą žinią – keturios JAV žvalgybos agentūros praėjusią savaitę informavo išrinktąjį prezidentą Donaldą Trumpą apie nepatvirtintus pareiškimus, jog Rusijos žvalgybos agentai gali turėti D.Trumpą kompromituojančios asmeninės ir finansinės informacijos. Taip pat – kad D.Trumpo kampanijos atstovai tiesiogiai bendravo su Rusijos pareigūnais.

Pirmieji apie žvalgybos agentūrų atstovų informaciją kadenciją baigiančiam ir išrinktam JAV prezidentams pranešė CNN, cituodami savo šaltinius. Nemažai žurnalistų jau turėjo šią ataskaitą, tačiau nusprendė jos neskelbti, kol teiginiai joje nėra patvirtinti. „Buzzfeed“ antradienio vakare pirmieji paviešino visą ataskaitą.

D.Trumpas į pranešimus sureagavo „Twitter“ tinkle. Jame iš pradžių antradienio vakarą parašė, kad tai – „politinė raganų medžioklė“ ir „netikros žinios“, o atsikėlęs driokstelėjo: „Rusija niekada nebandė panaudoti prieš mane svertų. Aš niekuo nesusijęs su Rusija – jokių sutarčių, jokių paskolų, nieko!“

Ataskaitą parengė ne JAV žvalgybos agentūros, o privati įmonė. Didžiąją jos dalį parašė buvęs aukšto rango britų žvalgybos pareigūnas, kurio ankstesnį darbą JAV žvalgyba vertina kaip patikimą, rašo CNN.

Ekspertų teigimu, itin reikšminga tai, kad žvalgybos pareigūnai nusprendė apie įtarimus oficialiai informuoti B.Obamą ir D.Trumpą – tai reiškia, kad surinkta informacija vertinama kaip itin rimta.

Nors pabrėžiama, kad tai – nepatvirtinti pareiškimai, analitikai jau atkreipė dėmesį, kad kai kurios ataskaitoje surašytos prognozės vėliau pasitvirtino.

Kremlius trečiadienį paneigė turintis kokios nors kompromituojančios informacijos apie D.Trumpą ar demokratę Hillary Clinton. Prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai D.Peskovas ataskaitą pavadino „suklastota absoliučia nesąmone“.

Nufilmuotas Maskvoje

Žiniasklaidai nutekintame 35 puslapių dokumente rašoma, kad Rusija siekia „išnaudoti D.Trumpo asmenines manijas ir seksualinį iškrypimą“ tam, kad gautų jį kompromituojančios medžiagos. Teigiama, kad Rusija su D.Trumpu ir jo aplinka dirba jau penkerius metus.

Skelbiama, kad D.Trumpas lankydamasis Maskvoje nusisamdė prostitutes, kad jos atliktų „auksinį lietų“ – šlapintųsi priešais jį. Esą tai vyko viešbutyje, kuriame iš esmės šeimininkauja FSB – kambariuose Rusijos žvalgyba yra įrengusi pasiklausymo aparatūrą ir slaptas kameras. Be to, D.Trumpas specialiai pageidavo prezidentinio numerio – to, kuriame anksčiau buvo apsistojęs B.Obama su Michelle.

D.Trumpas esą užsiėmė ir kita „netradicine veikla“ Maskvoje, dėl ko, manoma, Rusijos pareigūnai įgijo kompromituojančios medžiagos.

Po tokių žinių socialiniuose tinkluose pasipylė juokai apie tariamus D.Trumpo pomėgius.

Susitikimai su Kremliaus atstovais

Be to, Rusijos pareigūnai asmeniškai buvo susitikę su D.Trumpui artimais žmonėmis – pavyzdžiui, jo patarėju Carteriu Page'u. Per susitikimą esą kalbėta apie Rusijos turimos H.Clinton kompromituojančios medžiagos paviešinimą.

Rusai svečiams esą pranešė, kad šalies žvalgyba per daug metų surinko daug kompromituojančios informacijos apie H.Clinton, kuri ne kartą lankėsi Rusijoje. Šią dosjė esą kontroliuoja pats prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai D.Peskovas.

Taip pat Rusijos pareigūnas, kuris siejamas su tuomečiu šalies prezidento administracijos vadovu Sergejumi Ivanovu, leido suprasti, kad turima tokios informacijos ir apie D.Trumpą.

Tiesa, vėliau, kaip skelbiama dokumentuose, S.Ivanovas pradėjo viešai gailėtis dėl rusų intervencijos į JAV prezidento rinkimus ir „juodųjų viešųjų ryšių“ prieš H.Clinton ir demokratus. Beje, tų pačių metų rugpjūtį S.Ivanovas buvo atleistas iš V.Putino administracijos vadovo pareigų.

Tokios pat nuomonės esą laikėsi ir premjeras Dmitrijus Medvedevas, kuris neva siekė palaikyti gerus santykius su Vašingtonu.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Dokumente taip pat rašoma, kad 2016-ųjų liepą per C.Page'ą D.Trumpui buvo siūlomas kyšis už sankcijų Rusijai atšaukimą. Tai esą darė Igoris Sečinas – artimas V.Putino patikėtinis, „Rosneft“ direktorius, kuris ir susitiko su C.Page'u.

Į ataskaitą sudėti dokumentai, parašyti nuo praėjusių metų birželio 20-osios iki spalio 20 dienos.

Viename pranešimų, pavyzdžiui, skelbiama, kad D.Trumpas atsisakė „įvairių pelningų nekilnojamojo turto sandorių“, susijusių su 2018 metų pasaulio futbolo čempionatu, bet „jis ir jo vidinis ratas priėmė reguliarius žvalgybinius pranešimus iš Kremliaus, tarp jų – apie jo varžovus demokratus“.

Dokumente, paskelbtame praėjusių metų vasarą, „šaltinis E“ – etninis rusas, susijęs su D.Trumpu – esą pripažino, kad Rusijos vadovybė ir D.Trumpo komanda atvirai bendrauja. Partnerystei esą vadovauja Paulas Manafortas, o tarpininkauja – C.Page'as.

„The Guardian“ antradienį pranešė, kad FTB siekė gauti orderį sekti keturis asmenis iš D.Trumpo komandos, kuriuos įtarė kontaktavimu su pareigūnais iš Rusijos. Pirminis FTB prašymas buvo atmestas. Nėra aišku, ar vėliau jis visgi buvo patenkintas.

Dar prieš antradienį paviešintus kaltinimus D.Trumpo palankumas Rusijai kėlė nerimą ne tik demokratams, bet ir daliai respublikonų. D.Trumpas ne kartą gyrė V.Putiną kaip protingą ir stiprų lyderį, abejojo JAV žvalgybos ataskaita, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimų procesą.

Laikėsi susitarimo su Rusija?

Tas pats „šaltinis E“ pripažino, kad būtent režimas Rusijoje nutekino elektroninius laiškus iš Demokratų partijos serverių tinklalapiui „WikiLeaks“.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as

Mainais D.Trumpo žmonės sutiko nekalbėti apie Rusijos veiksmus Ukrainoje per rinkimų kampaniją ir tuo pačiu prabilti apie JAV bei NATO įsipareigojimus saugoti Baltijos šalis ir visą Rytų Europos regioną.

D.Trumpo komanda per Respublikonų partijos suvažiavimą, kuriame turtuolis buvo patvirtintas kandidatu į prezidentus, iš tiesų pasistengė, kad oficialioje partijos platformoje neliktų raginimų padėti Ukrainai.

D.Trumpas esą visiškai nesijaudino dėl žiniasklaidos dėmesio jo ryšiams su Rusija, nes tuomet niekas pernelyg nesigilino į jo veiklą Kinijoje.

Panašiu metu D.Trumpas interviu „The New York Times“ pareiškė, kad svarstytų, ar padėtų NATO narėms Baltijos šalims, jei jos būtų užpultos.

„Šaltinis E“ taip pat paaiškino, kaip Rusija kartu su D.Trumpu susimokė prieš H.Clinton. Pirma, esą net pačioje Demokratų partijoje veikė agentai, antra, buvo aktyvuoti emigrantai iš Rusijos Amerikoje ir užverbuoti programišiai Rusijoje, trečia – valstybės remiami kibernetinio karo veikėjai Rusijoje.

D.Trumpas esą visiškai nesijaudino dėl žiniasklaidos dėmesio jo ryšiams su Rusija, nes tuomet niekas pernelyg nesigilino į jo veiklą Kinijoje ir kitose augančiose šalyse. O ten jo kompanijos neva dalino didžiulius kyšius.

Rašoma apie programišius

Ataskaitoje dėmesio skiriama ne tik D.Trumpo ryšiams su Rusija, bet ir Kremliaus valstybinio masto „kibernetinėms puolamosioms operacijoms“. Pastebima, kad rusams nesiseka tiesiogiai atakuoti tokių taikinių kaip Didžiojo septyneto šalys, tad veikiama per į Rusiją atvykstančius verslininkus.

„FSB dažnai naudoja šantažą, kad užverbuotų geriausius Rusijos programišius.

Taip pat išnaudojami Nepriklausomų valstybių sandraugos šalių piliečiai, emigravę į Vakarus, ir etniniai rusai, dirbantys kaimyninių valstybių, pavyzdžiui, Latvijos, vyriausybėse“, – rašoma dokumente.

Latvijoje buvo užverbuoti šimtai agentų – dalis jų savanoriškai bendradarbiavo su FSB, kiti buvo priversti, nes buvo šantažuojami.

Esą Latvijoje buvo užverbuoti šimtai agentų – dalis jų savanoriškai bendradarbiavo su FSB, kiti buvo priversti, nes buvo šantažuojami. Daug kas buvo etniniai rusai, kurie sulaukė viliojančių finansinių pasiūlymų.

Be to, dokumento autoriams vienas rusas informacinių technologijų specialistas pernai birželį atskleidė, kad FSB taikosi į rusų kilmės JAV piliečius, atvykstančius į Rusiją verslo reikalais. Esą vienu atveju FSB JAV piliečiui skyrė lėšų verslui mainais į prieigą prie jo kompiuterio IP.

FSB taip pat neva yra pasiekęs „didelės operacinės sėkmės“ pigiais rusiškais internetiniais žaidimais, per kuriuos pasiekiami taikinių duomenys kompiuteriuose.

Komentarai: 13
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min