TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Sotomayor patvirtinta pirmąja JAV Aukščiausiojo Teismo ispanakalbe teisėja

Teisėja Sonia Sotomayor
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Teisėja Sonia Sotomayor
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV Kongreso aukštieji rūmai ketvirtadienį balsavo už Sonios Sotomayor paskyrimą pirmąja ispanakalbės amerikiečių bendruomenės teisėja Aukščiausiajame Teisme patvirtinimą.

Šis istorinis patvirtinimas, kuriam atkakliai priešinosi respublikonai, tapo didele prezidento Baracko Obamos pergale.

Už S.Satomayor kandidatūrą balsavo 68 JAV Senato nariai, o prieš – 31. Šis balsavimas galutinai atvėrė kelią 55 metų buvusiai Apeliacinio teismo teisėjai užimti postą devynių teisėjų kolegijoje, kuri taria paskutinį žodį Konstitucijos klausimais, taip pat sprendžia opius nacionalinio lygio klausimus, tokius kaip piliečių teisė laikyti ginklą.

Po balsavimo Senate demokratų daugumos lyderis Harry Reidas gyrė sprendimą patvirtinti teisėją, vadindamas jį įkvėpimu ne vien milijonams jaunų moterų ir ispaniškai kalbančių amerikiečių, bet ir visai šaliai.„Mane užplūdo pasididžiavimas dėl šio pasiekimo ir tvirtas tikėjimas, kad teisėja Sotomayor taps puikia Aukščiausiojo Teismo teisėja, – B.Obama sakė po Senato balsavimo. – Tai nuostabi diena Amerikai.“

B.Obamą remiantys demokratai ir kai kurie respublikonai suvienijo pastangas, kad puertorikiečių kilmės S.Sotomayor būtų išrinkta 111-ąja Aukščiausiojo Teismo teisėja.

Trečia moteris per 220 metų

S.Sotomayor užaugo neturtingame Niujorko Bronkso rajone, tačiau mokėsi prestižiniuose vadinamosios Gebenės lygos universitetuose ir iškilo į JAV teismų sistemos viršūnę. Ši svaiginanti karjera atkartojo ją pasirinkusio prezidento iškilimą.

Teisėja šeštadienį 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku bus prisaikdinta Aukščiausiojo Teismo pastate. Vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas dusyk priims S.Sotomayor priesaiką – per privačią ir viešą ceremonijas, nurodė teismo atstovė spaudai.

Prinstono universitete išsilavinimą įgijusi S.Sotomayor bus ne vienintelė moteris Aukščiausiajame Teisme, kuriame šiuo metu dar dirba Ruth Bader Ginsburg, tačiau iš viso ji bus tik trečioji moteris po į pensiją išėjusios Sandros Day O'Connor per 220 metų šio teismo istoriją.

Po balsavimo Senate demokratų daugumos lyderis Harry Reidas gyrė sprendimą patvirtinti teisėją, vadindamas jį įkvėpimu ne vien milijonams jaunų moterų ir ispaniškai kalbančių amerikiečių, bet ir visai šaliai“.

Respublikonų nacionalinio komiteto pirmininkas Michaelas Steele'as S.Sotomayor kandidatūros patvirtinimą pavadino  istorine gaire, tačiau perspėjo, kad B.Obama gali sulaukti didesnio pasipriešinimo, kai siūlys kitus Aukščiausiojo Teismo teisėjus.

Senatorius atvežtas invalido vežimėlyje

91 metų senatorius demokratas Robertas Byrdas, kuris yra ilgiausiai senatoriaus postą užimantis JAV politikas, balsavo už S.Sotomayor atvežtas į salę invalido vežimėlyje. Garbingo amžiaus politikas šiemet ilgą gydėsi ligoninėje, o Senate pasirodė tik antrą kartą nuo birželio, kai buvo išrašytas.

Per paskutinį balsavimą tik devyni respublikonai balsavo kartu su daugumą turinčiais demokratais. S.Sotomayor patvirtinimui taip pat pritarė du nepriklausomi senatoriai.

Respublikonai piktinosi dėl B.Obamos pastabos, kad jis siūlo teisėją, kuri sugeba jausti „empatiją“, taip pat dėl S.Sotomayor viešų pasisakymų, jog išmintinga lotynų amerikietė gali būti geresnė teisėja už bet kokį baltąjį.Visi jie sakė abejojantys dėl kai kurių šios teisėjos sprendimų, kalbų ir nuomonių, tačiau pridūrė, kad jos kvalifikacija labai tinka užimti postą šalies Aukščiausiajame Teisme.

„Teisėjos Sotomayor sprendimai, nors aš ne visiems jiems pritarčiau, neperžengia vyraujančios teisinės krypties ir nerodo akivaizdaus troškimo kištis į įstatymų leidžiamosios valdžios darbą“, – sakė senatorius George'as Voinovichius, paskutinysis prieš balsavimą už S.Sotomayor pasisakęs respublikonas.

Demokratai ir kai kurie respublikonai pranašavo, kad šis balsavimas lems ispaniškai kalbančių amerikiečių, kurių Jungtinėse Valstijose sparčiai gausėja, poziciją kitais metais vyksiančiuose Kongreso ir 2012 metų prezidento rinkimuose.

Pritarė ne visi

Nors praktiškai nebuvo abejojama, kad Senatas patvirtins B.Obamos pasiūlytą kandidatę, likus kelioms dienoms iki šio balsavimo virė įnirtingi ginčai, ar S.Sotomayor tinka užimti iki gyvos galvos skiriamą postą, kuriame ji pakeis atsistatydinusį Aukščiausiojo Teismo teisėją Davidą Souterą.

Respublikonai piktinosi dėl B.Obamos pastabos, kad jis siūlo teisėją, kuri sugeba jausti „empatiją“, taip pat dėl S.Sotomayor viešų pasisakymų, jog išmintinga lotynų amerikietė gali būti geresnė teisėja už bet kokį baltąjį.

„Empatija – puiki savybė, tačiau teismo salėje ji tik tuo atveju, jeigu teisėjas ją jaučia jums“, – sakė Senato respublikonų mažumos lyderis Mitchas McConnellis.

Respublikonai griežtai neigė, jog priešinasi S.Sotomayor kandidatūrai vien dėl jos kilmės, ir priminė, jog demokratai užkirto kelią respublikonų siūlytam iš lotynų amerikiečių bendruomenės kilusiam teisėjui Migueliui Estradai užimti postą Kolumbijos apygardos apeliaciniame teisme.

„Su ja (S.Sotomayor) elgiamasi kur kas kilniau, – sakė respublikonas senatorius Orrinas Hatchas. – Norėčiau, kad prezidentas Obama pasirinktų ispaniškai kalbančių amerikiečių kandidatą, kurį galėtų palaikyti visi senatoriai.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min