Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 09, 14:17 Atnaujinta 2022 05 09, 16:31

Šri Lankoje įsiplieskus didelėms riaušėms atsistatydino premjeras

Šri Lankos ministras pirmininkas Mahinda Rajapaksa pirmadienį nusprendė atsistatydinti, pranešė jo atstovas, kilus dideliems susirėmimams tarp vyriausybės šalininkų ir prieš ją protestuojančiųjų, per kuriuos buvo sužeisti mažiausiai 78 žmonės.
Mahinda Rajapaksa
Mahinda Rajapaksa / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Šri Lanka Politika

Šalyje jau ne vieną mėnesį labai trūksta elektros, maisto, degalų ir vaistų. Dėl šios ekonominės krizės, kuri yra didžiausia nuo Šri Lankos nepriklausomybės paskelbimo, ištisas savaites vyksta daugiausia taikios antivyriausybinės demonstracijos.

76 metų premjeras išsiuntė atsistatydinimo raštą savo jaunesniajam broliui prezidentui Gotabayai Rajapaksai, atverdamas kelią „naujai vienybės vyriausybei“, sakė atstovas Rohanas Weliwita.

„Iškart atsistatydinu, kad galėtumėte paskirti visų partijų vyriausybę šaliai iš dabartinės ekonominės krizės išvesti“, – sakoma premjero rašte. Tekstą matė naujienų agentūra AFP.

Didžiausia šalies opozicinė partija prieš susirėmimus sakė, kad nedirbs jokioje Rajapaksų klano nario vadovaujamoje vyriausybėje.

Premjero atsistatydinimas reiškia ir tai, kad automatiškai paleidžiamas ministrų kabinetas.

Pirmadienį didžiausi susirėmimai nuo krizės pradžios įvyko Kolombe, kai ėmė siautėti Rajapaksų šeimos šalininkai, iš įvykio vietos pranešė AFP reporteriai.

Policija panaudojo ašarines dujas ir vandens patranką, iškart paskelbė komendanto valandą Kolombe. Vėliau komendanto valanda paskelbta visai 22 mln. gyventojų turinčiai salai.

Mažiausiai 78 sužeisti žmonės buvo paguldyti į ligonines, AFP sakė Kolombo nacionalinės ligoninės atstovė Pushpa Soysa.

Pasak pareigūnų, padėti policijai malšinti riaušių buvo iškviestas specialus kariuomenės būrys. Kariškiai visos krizės metu saugo kuro ir kitų būtiniausių prekių pristatymą, bet iki šiol nevykdė riaušių prevencijos.

Dešimtys Rajapaksų šalininkų puolė neginkluotus protestuotojus, nuo balandžio 9-osios stovyklaujančius prie prezidentūros Kolombo centre, pranešė AFP reporteriai.

Smurtas prasidėjo keliems tūkstančiams M.Rajapaksos šalininkų, atvežtų autobusais iš kaimiškųjų vietovių, išėjus iš netoliese esančios jo oficialios rezidencijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Šri Lankoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Neramumai Šri Lankoje

Prieš tai M.Rajapaksa savo namuose kreipėsi į maždaug 3 tūkst. šalininkų ir pažadėjo „ginti šalies interesus“.

Jo šalininkai iš pradžių vartė protestuotojų palapines priešais premjero rezidenciją ir padegė antivyriausybinius transparantus bei plakatus. Tuomet jie nužygiavo prie prezidentūros ir pradėjo griauti kitas palapines, pastatytas prezidento atsistatydinimo reikalaujančios kampanijos narių.

„Mus mušė, žiniasklaidos [atstovus] mušė, moteris ir vaikus mušė“, – AFP sakė vienas liudininkas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

„Griežtai smerkiu smurto aktus... nepriklausomai nuo politinio lojalumo. Smurtas neišspręs dabartinių problemų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidentas G.Rajapaksa.

Opozicijos parlamentaras Sajithas Premadasa po susirėmimų bandė patekti į jų rajoną, bet minia jį užpuolė, o jo saugumo žmonės skubiai įsodino jį į automobilį ir išvežė.

„Prezidentas turėtų prisiimti atsakomybę už šį premjero sukurstytą smurtą! – tviteryje parašė opozicijos deputatas Eranas Wickramaratne. – Negalite drausti mums stovėti su savo žmonėmis.“

JAV ambasadorė Šri Lankoje Julie Chung pasmerkė „šiandienos smurtą prieš taikius protestuotojus“ ir paragino vyriausybę „atlikti nuodugnų tyrimą, įskaitant visų, kas kurstė smurtą, areštą ir baudžiamąjį persekiojimą“.

„Užjaučiame šiandien sužeistus žmones ir raginame visoje saloje laikytis ramiai bei santūriai“, – tviteryje parašė ji.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min