Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 22d. 08:12 , atnaujinta: 2019 balandžio 22d. 12:28

Vyriausybė: išpuolius Šri Lankoje įvykdė vietos kovotojai

Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

Šri Lankos vyriausybės pareigūnai pirmadienį pareiškė, kad ankstesnę dieną šalyje surengtas mirtininkų sprogdintojų atakas atsakinga vietos kovotojų grupuotė „National Thowfeek Jamaath“.

Suprasti akimirksniu

  • Per sprogimus Šri Lankos bažnyčiose ir keliuose viešbučiuose žuvo mažiausiai 290 žmonių, daugiau kaip 500 žmonių sužeisti.
  • Tarp žuvusiųjų – ir 35 užsieniečiai.
  • Skaičiuojama, kad iš viso šalyje nugriaudėjo 8 sprogimai.
  • Iš pradžių sprogimai nugriaudėjo trijuose prabangiuose Kolombo viešbučiuose ir vienoje sostinės bažnyčioje, dar vienas – bažnyčioje netoli Kolombo esančiame Negombo mieste ir šeštasis – vienoje bažnyčioje Batikaloa mieste, esančiame rytinėje šalies dalyje. Paskutiniai du sprogimai, panašu, įvykdyti nuo policijos bėgančių kaltininkų.
  • Vyriausybė nurodė, jog atakas, panašu, surengė viena savižudžių sprogdintojų grupė.
  • Atsakomybės už sprogimus kol kas niekas neprisiėmė.
  • Po sprogdinimų įvesta šalies masto komendanto valanda atšaukta anksti pirmadienį.
  • Lietuvos Užsienio reikalų ministerija nurodė neturinti duomenų, kad per išpuolius Šri Lankoje būtų nukentėję lietuviai.

Sveikatos apsaugos ministras Rajitha Senaratne per spaudos konferenciją sakė, kad visi septyni sprogdintojai, susiję su beveik vienu metu įvykdytomis atakomis trijuose prabangiuose Kolombo viešbučiuose ir trijose bažnyčiose buvo Šri Lankos piliečiai.

Pareigūnai nurodė, kad trijų kitų vėliau sekmadienį įvykdytų sprogdinimų aplinkybės toliau tiriamos.

R.Senaratne pažymėjo, kad nors minėta grupuotė yra vietinė, įtariama, kad ji palaikė ryšius su užsienio ekstremistais.

Pareigūnai nurodė, kad 24 asmenys buvo sulaikyti, siekiant apklausti, bet daugiau informacijos apie juos nepateikė.

Veikė septyni savižudžiai sprogdintojai

Kiek anksčiau pranešta, kad šešias iš aštuonių atakų prieš Šri Lankos bažnyčias ir viešbučius įvykdė septyni savižudžiai sprogdintojai, pirmadienį nurodė vienas teismo analitikas.

Vyriausybės analitikas Ariyananda Welianga naujienų agentūrai AP sakė, kad išpuolių vietose surinktos užpuolikų palaikų dalys byloja, kad bombas sprogdino mirtininkai.

Pasak A.Weliangos, per ataką Kolombo viešbutyje „Shangri-La“ dalyvavo du sprogdintojai. Po vieną mirtininką susisprogdino sostinės viešbučiuose „Cinnamon Grand“ ir „Kingsbury“, taip pat Kolombo Šv. Antano bažnyčioje, Negombo Šv. Sebastijono bažnyčioje ir Siono bažnyčioje Batikaloa mieste.

Du vėliau driokstelėję sprogimai vienuose svečių namuose ir netoli vieno viaduko Kolombo pakraštyje tebetiriami. Įtariamiesiems detonavus sprogmenis prie vieno saugomo namo netoli viaduko žuvo trys pareigūnai.

Aštuonių aiškiai koordinuotų sprogimų taikiniais sekmadienį tapo Velykas šventę krikščionys tikintieji ir viešbučiai, populiarūs tarp užsieniečių lankytojų.

Išaugo aukų skaičius

Mažiausiai 290 žmonių žuvo per virtinę sprogdinimų Šri Lankos bažnyčiose ir prabangiuose viešbučiuose, tapusių didžiausiu smurto proveržiu šioje saloje nuo niokojančio pilietinio karo pabaigos prieš dešimtmetį.

Aukų skaičius per naktį staigiai šoktelėjo. Pirmadienį jį pateikęs vienas policijos atstovas sakė, kad dar per 500 žmonių buvo sužeisti.

Be to, pareigūnai atskleidė, kad pagrindiniame Kolombo oro uoste buvo aptiktas ir neutralizuotas sprogstamasis įtaisas.

Tuojau po sprogdinimų įvesta šalies masto komendanto valanda buvo atšaukta anksti pirmadienį. Naujienų agentūros AFP žurnalistai Negombo miesto gatvėse matė daug žmonių ir motorikšų.

Tačiau prie vieno iš sprogimų taikinių tapusi šio miesto Šv. Sebastijono bažnyčia tebebuvo budriai saugoma.

Šri Lankos maža krikščionių bendruomenė, sudaranti tik 6 proc. iš 21 mln. gyventojų anksčiau yra tapusi smurto taikiniu, tačiau išpuolių mastas dar niekada nebuvo toks didelis.

Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už šias atakas, bet policija nurodė, kad buvo areštuoti 24 asmenys. Vyriausybė anksčiau pažymėjo, kad tyrėjai aiškinsis, ar užpuolikai palaikė „ryšių su užsieniu“.

Šeši sprogimai driokstelėjo vienas po kito, o dar dvi bombos buvo detonuotos praėjus kelioms valandoms.

Mažiausiai dvi bombas detonavo mirtininkai sprogdintojai. Vienas jų tai padarė stovėdamas eilėje viešbučio valgykloje.

Tarp žuvusiųjų yra mažiausiai trys Indijos, trys Jungtinės Karalystės, du Turkijos ir vienas Portugalijos pilietis. Taip pat žuvo du žmonės, turėję dvigubą Britanijos ir JAV pilietybę.

„Pranešta apie dar devynis dingusius užsienio piliečius. Yra 25 neatpažinti lavonai – kaip manoma, užsieniečių“, – nurodė Užsienio reikalų ministerija.

Japonijos užsienio reikalų ministerija irgi nurodė, kad per išpuolius žuvo vienas šalies pilietis.

Šri Lankos musulmonų lyderiai reikalauja „griežčiausios bausmės“ už mirtininkų išpuolius

Šri Lankos musulmonų bendruomenės lyderiai pirmadienį pareikalavo „griežčiausios bausmės“ atsakingiesiems už virtinę mirtininkų sprogdintojų išpuolių prieš krikšionių bažnyčias ir prabangius viešbučius, nusinešusių mažiausiai 290 žmonių gyvybių.

Šie raginimai nuskambėjo vyriausybei atsisakant atskleisti išsamesnės informacijos apie mažiausiai 24 asmenis, suimtus po Velykų sekmadienį surengtų atakų, baiminantis pakurstyti įtampą tarp etninių bendrijų. Tarp atakų aukų buvo daug krikščionių, taip pat keletas užsieniečių.

„Raginame vyriausybę užtikrinti visų religinių objektų saugumą ir skirti griežčiausią bausmę kiekvienam, prisidėjusiam prie šių bailių aktų“, – paskelbė Ceilono ulemų (musulmonų teologų) aukščiausioji taryba.

„Šri Lankos musulmonų bendrijos vardu reiškiame užuojautą krikščionių tikėjimo žmonėms ir tiesiame savo rankas draugystės ir solidarumo vardan“, – sakoma ACJU pranešime.

Teologai pridūrė, kad po atakų trijose bažnyčiose per velykines pamaldas jų atstovai susitiko su Kolombo arkivyskupu kardinolu Malcolmu Ranjithu.

Be to, 18 musulmonų organizacijų vienijanti Nacionalinė Šura (taryba) irgi pareiškė užuojautą ir pridūrė, kad vyriausybė privalo dėti visas pastangas, kad surastų kaltininkus – „kad ir kas jie būtų, kad ir kuriai visuomenės daliai galėtų priklausyti“.

Tarnybos nepateikė jokios informacijos apie sulaikytuosius, bet vienas policijos šaltinis teigė, kad visi 24 areštuotieji priklauso vienai radikaliai grupei.

Dešimt dienų prieš šias atakas Šri Lankos policijos vadovas buvo paskelbęs šalies lygio perspėjimą, kad radikalios musulmonų organizacijos planuoja mirtininkų išpuolius prieš „svarbias bažnyčias“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Būk sumanus

Ar žinai?

Ar žinai?
Ar žinai?

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min