Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 21d. 08:35 , Atnaujinta: 2019 balandžio 21d. 19:16

Velykų dieną Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo 8 sprogimai: per 200 žmonių žuvo

Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
„Scanpix“ nuotr. / Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

Per sprogimus, kurie Šv. Velykų sekmadienį nugriaudėjo keliose Šri Lankos bažnyčiose ir keliuose viešbučiuose, žuvo daugiau kaip 200 žmonių, dar apie 450 žmonių sužeisti, naujienų agentūrai AFP pranešė vienas vietos policijos pareigūnas. Tarp žuvusiųjų – ir 35 užsieniečiai. Sekmadienio rytą šalį supurtė šeši sprogimai, vėliau pranešta apie dar du sprogimus.

Suprasti akimirksniu

  • Per sprogimus Šri Lankos bažnyčiose ir keliuose viešbučiuose žuvo mažiausiai 215 žmonių, daugiau kaip 500 žmonių sužeisti.
  • Tarp žuvusiųjų – ir 35 užsieniečiai.
  • Skaičiuojama, kad iš viso šalyje nugriaudėjo 8 sprogimai.
  • Iš pradžių sprogimai nugriaudėjo trijuose prabangiuose Kolombo viešbučiuose ir vienoje sostinės bažnyčioje, dar vienas – bažnyčioje netoli Kolombo esančiame Negombo mieste ir šeštasis – vienoje bažnyčioje Batikaloa mieste, esančiame rytinėje šalies dalyje. Paskutiniai du sprogimai, panašu, įvykdyti nuo policijos bėgančių kaltininkų.
  • Vyriausybė nurodė, jog atakas, panašu, surengė viena savižudžių sprogdintojų grupė.
  • Atsakomybės už sprogimus kol kas niekas neprisiėmė.
  • Nuspręsta šalyje įvesti komendanto valandą, bent kol „viskas nurims“. Ji įsigaliojo nedelsiant. Šalyje taip pat blokuojami socialiniai tinklai.
  • Lietuvos Užsienio reikalų ministerija nurodė neturinti duomenų, kad per išpuolius Šri Lankoje būtų nukentėję lietuviai.
Rūšiavimas:
Naujausi Viršuje
Naujausi Apačioje

Ministras pirmininkas: apie atakų tikimybę „informacijos turėta“

19:48

Ministras pirmininkas taip pat pripažino, kad apie atakų tikimybę „informacijos turėta“.

„Kol visa tai tęsiasi, privalome taip pat pažiūrėti, kodėl nebuvo imtasi tinkamų atsargumo priemonių“, – pabrėžė R.Wickremesinghe.

Tačiau premjeras pridūrė, kad vyriausybė dabar pirmiausiai susitelks į pastangas „sučiupti teroristus“.

„Visų pirma turime užtikrinti, kad terorizmas nepakeltų galvos Šri Lankoje“, – kalbėjo jis“

Šri Lankoje areštuotas aštuntas įtariamasis, siejamas su pražūtingais sprogdinimais

19:38

Jau aštuoni asmenys areštuoti dėl sekmadienį įvykdytų virtinės sprogdinimų viešbučiuose ir bažnyčiose, pranešė šalies premjeras.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe sakė, kad „kol kas išaiškėję [įtariamųjų] vardai yra vietiniai“, bet tyrėjai aiškinsis, ar užpuolikai palaikė kokių nors „ryšių su užsieniu“.

CNN: teroro ataką surengė savižudžiai sprogdintojai

18:41

Šri Lankos vyriausioji komisarė Jungtinei Karalystei Manisha Gunasekera CNN sakė, kad „teroro ataką per Velykas Šri Lankoje surengė savižudžiai sprogdintojai“. 

Ji taip pat patvirtino, kad buvo suimti septyni įtariamieji, bet negalėjo atskleisti jų tautybių. 

„Yra informacijos, kad buvo surengti savižudžių sprogdinimai. O tai tikrai yra teroro aktas. Šri Lankai ši diena yra didi tragedija. Išpuolio mastas yra beprecedentis“, – sakė M.Gunasekera.

Anot jos, nėra žinoma, kuri grupuotė ar grupuotės surengė šiuos išpuolius.

Sprogdinimų Šri Lankoje aukų padaugėjo iki 215

17:46

Šri Lankoje mažiausiai 215 žmonių žuvo per aštuonis sprogdinimus bažnyčiose ir viešbučiuose, katalikams švenčiant Velykas, sekmadienį pranešė vietos žiniasklaida.

Dar apie 500 žmonių buvo sužeisti.

Anksčiau buvo skelbta apie mažiausiai 207 išpuolių aukas.

Žiniasklaidos pranešimuose taip pat nurodoma, kad tarp atakų aukų esama užsieniečių – JAV, Nyderlandų, Kinijos, Pakistano, Portugalijos, Turkijos, Maroko, Indijos, Bangladešo, Japonijos ir Jungtinės Karalystės piliečių.

Policija patvirtino, kad suimti septyni įtariamieji

15:50 Atnaujinta: 18:39

Vietos policija sulaikė galimai su šiais teroro aktais susijusius septynis asmenis.

Policijos atstovas spaudai Ruwanas Gunasekera per spaudos konferenciją pareiškė, jog vykstant tyrimui dėl sprogimų, per kuriuos buvo daugiausia taikytasi į prabangius sostinės viešbučius ir bažnyčias, kur vyko Velykų pamaldos, buvo suimti septyni žmonės.

R.Gunasekera taip pat pareiškė, jog policija tiria, ar visus sprogimus surengė savižudžiai sprogdintojai.

Popiežius Pranciškus išreiškė palaikymą

15:44

Popiežius Pranciškus išreiškė savo liūdesį ir sakė, jog palaiko „žiauraus smurto“ aukas.

„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus kreipimasis Vatikane
„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus kreipimasis Vatikane

„Su liūdesiu sužinojau naujienas, kurios šiandien, Velykų sekmadienį, atnešė gedulą ir skausmą“, – per tradicinį Velykų kreipimąsi Vatikane sakė pontifikas.

„Noriu išreikšti savo meilę ir artimumą šiai krikščionių bendruomenei, užpultai maldos metu, ir visoms tokio žiauraus smurto aukoms“, – sakė jis.

Daugiau skaitykite: Pasaulio lyderiai smerkia kruvinus išpuolius Šri Lankoje

Policija: per išpuolius žuvo 207 žmonės, 450 – sužeisti

15:09

Šri Lankos policija praneša, kad naujausiais duomenimis, per išpuolius žuvo 207 žmonės, dar apie 450 žmonių sužeisti. 

Vyriausybė: išpuolius surengė savižudžiai sprogdintojai

14:49

Vyriausybė socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, jog atakas, panašu, surengė viena savižudžių sprogdintojų grupė.

Ministras pirmininkas: suimti septyni įtariamieji

14:40

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe pranešė, kad suimti septyni žmonės, susiję su atakomis Šri Lankoje. Ir patvirtino, kad per įvykdytus sprogimus iš viso žuvo mažiausiai 160 žmonių.

Šventosios Žemės katalikai smerkia kruvinus išpuolius Šri Lankoje

14:12

Šventosios Žemės Katalikų Bažnyčia išreiškė paramą Šri Lankos krikščionims ir pasmerkė Velykų sekmadienio atakas šios šalies bažnyčiose ir viešbučiuose, per kurias žuvo mažiausiai 156 žmonės.

Jeruzalėje paskelbtame pareiškime sakoma, kad šie sprogdinimai ypač liūdina, nes buvo „įvykdyti krikščionims švenčiant Velykas“.

„Meldžiamės už aukų sielas, prašome, kad sužeistieji greitai pasveiktų, ir prašome Dievo įkvėpti teroristus atgailauti už jų nužudymą ir bauginimą, – sakoma pareiškime. – Taip pat solidarizuojamės su Šri Lanka ir visais jos įvairių religijų bei etninės priklausomybės gyventojais.“

Velykų sekmadienį, tikintiesiems dalyvaujant pamaldose, keliose Šri Lankos bažnyčiose ir keliuose prabangiuose viešbučiuose nugriaudėjo virtinė sprogimų.

Kas tiksliai sukėlė sprogimus, dar neaišku, atsakomybės kol kas niekas neprisiėmė.

Budistų dominuojamoje Šri Lankoje katalikai sudaro tik maždaug 6 proc. gyventojų.

Policija: aštuntąjį sprogimą Šri Lankoje surengė savižudis, žuvo trys policininkai

13:59

Aštuntąjį sprogimą virtinės mirtinų išpuolių Šv. Velykų sekmadienį sukrėstoje Šri Lankoje surengė savižudis ir per šį išpuolį žuvo trys policijos pareigūnai, pranešė naujienų agentūros AFP šaltinis policijoje.

Pasak šaltinio, savižudis sprogdintojas detonavo sprogmenis, kai pareigūnai įžengė į vieną namą Kolombo šiauriniame priemiestyje, kad atliktų kratą.

Per sprogimą sugriuvo viršutinis namo aukštas ir žuvo trys policijos pareigūnai.

Nuotraukos iš sprogimo nuniokotos Šv. Sebastijono bažnyčios vidaus

13:44
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

 

Blokuojami socialiniai tinklai

13:33

Žiniasklaidoje taip pat pranešama, jog Šri Lankos valdžia blokavo prieigą prie pagrindinių socialinių tinklų ir susirašinėjimo programėlių, kad užkirstų kelią melagingos informacijos plitimui.

Komendanto valanda įvedama nedelsiant

13:05

Šalies gynybos ministerija paskelbė įvedanti naktį galiosiančią komendanto valandą.

Komendanto valanda galios nuo sekmadienio 18 val. vietos (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku ir tęsis iki pirmadienio 6 val. vietos (3 val. 30 min. Lietuvos) laiku, pranešė ministerija.

Kiek bus taikoma ši tvarka, kol kas nepranešama.

Pasak gynybos ministro Ruwano Wijewardene, komendanto valanda gali galioti tol, kol bus įsitikinta, jog vietos gyventojams ir turistams negresia jokio pavojaus.

„Nustatyti kaltininkai“

13:00

Pasak Šri Lankos gynybos ministro Ruwano Wijewardene, kaltininkai jau nustatyti.

R.Wijewardene teigimu, išpuoliai, kuriuos jis apibūdino kaip „teroristinius incidentus“, buvo religinių ekstremistų darbas.

„Mes ėmėmės visų įmanomų priemonių, kad apsaugotumėme savo šalį ir jos gyventojus. Manome, kad visi kaltininkai, kurie prisidėjo prie šio teroristinio incidento, bus sulaikyti kiek įmanoma greičiau. Jie identifikuoti ir bus suimti kuo skubiau“, – R.Wijewardene cituoja „The Guardian“.

Ekonominių reformų ministras Harsha de Silva sakė, kad paskutiniai du sprogimai, panašu, įvykdyti nuo policijos bėgančių kaltininkų.

Driokstelėjo nauji sprogimai

12:05

Viename Šri Lankos sostinės Kolombo viešbučių sekmadienį driokstelėjo naujas sprogimas, nusinešęs mažiausiai dviejų žmonių gyvybes, pranešė policijos atstovas spaudai.

Ruwanas Gunasekera pareiškė, jog naujasis sprogimas įvyko Kolombo pietiniame Dehivalos priemiestyje esančiame viešbutyje.

Naujienų agentūra AFP nurodė, kad nugriaudėjo ir aštuntas sprogimas, šįkart sprogimas driokstelėjo Orugodavatos priemiestyje sostinės šiaurinėje dalyje. Išsamesnės informacijos apie tai, kur konkrečiai jis įvyko, kol kas nėra.

Paskutinis atnaujinimas: 2019-04-21 12:05

Sostinę ir apylinkes sudrebino sprogimai

Sekmadienio rytą šalį sudrebino šeši sprogimai – trijuose prabangiuose Kolombo viešbučiuose ir vienoje sostinės bažnyčioje, dar vienas – bažnyčioje netoli Kolombo esančiame Negombo mieste ir šeštasis – vienoje bažnyčioje Batikaloa mieste, esančiame rytinėje šalies dalyje.

Pasak agentūros šaltinių ligoninėse, per šešis sprogimus, per kuriuos taip pat buvo sužeisti šimtai žmonių, žuvo Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų piliečių.

Kolombe sprogimai nugriaudėjo trijuose viešbučiuose ir vienoje bažnyčioje.

Policijos viršininko įspėjimas

Atsakomybės už sprogimus, kurių pobūdis kol kas nėra aiškus, kol kas niekas neprisiėmė.

Tačiau iš dokumentų, su kuriais pavyko susipažinti agentūrai AFP, matyti, kad Šri Lankos policijos viršininkas Pujithas Jayasundara prieš dešimt dienų aukščiausio rango pareigūnams persiuntė žvalgybos perspėjimą, jog savižudžiai sprogdintojai planuoja išpuolius prieš „garsias bažnyčias“.

„Viena užsienio žvalgybos agentūra pranešė, jog NTJ („National Thowheeth Jama'ath“) planuoja savižudžių išpuolius prieš garsias bažnyčias, taip pat prieš Indijos aukštąją komisiją Kolombe“, – rašoma perspėjime.

NTJ yra Šri Lankoje veikianti radikalioji musulmonų grupuotė, kuri pernai buvo susieta su budistinių statulų išniekinimu.

Pirmieji sprogimai nugriaudėjo Kolombo Šv. Antano bažnyčioje ir Negombo Šv. Sebastijono bažnyčioje.

Įpusėjus rytui, į Kolombo valstybinę ligoninę buvo atvežti mažiausiai 160 žmonių, kurie buvo sužeisti per sprogimą Šv. Antano bažnyčioje, pranešė ligoninės atstovas.

„Bombos sprogimas mūsų bažnyčioje, prašome jūsų ateiti ir padėti, jeigu čia yra jūsų šeimos narių“, – toks įrašas anglų kalba pasirodė Negombo Šv. Sebastijono bažnyčios puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“.

„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

Netrukus po to, kai pasirodė pranešimų apie šiuos sprogimus, policija patvirtino, jog sprogimai taip pat nugriaudėjo trijuose sostinės viešbučiuose ir vienoje bažnyčioje Batikaloa mieste rytinėje šalies dalyje.

Batikaloa ligoninės atstovas naujienų agentūrai AFP pareiškė, jog po sprogimo į ligoninę buvo atvežta per 300 sužeistų žmonių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose nugriaudėjo sprogimai

„Bailūs išpuoliai“

Prezidentas Maithripala Sirisena kreipimesi į tautą pareiškė esąs sukrėstas ir šalies gyventojus paragino išlikti ramius.

Ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe socialiniame tinkle „Twitter“ griežtai pasmerkė šiuos išpuolius, kuriuos pavadino bailiais.

„Šiuo tragišku laiku visus šrilankiečius raginu neprarasti vienybės ir stiprybės. Pasistenkite neskleisti nepatvirtintų pranešimų ir gandų. Vyriausybė imasi skubių priemonių, siekdama suvaldyti padėtį.“

Viešbučiuose, kuriuose įvyko sprogimai, paprastai apsistoja daug turistų. Vienas iš jų – „Cinnamon Grand Hotel“ – yra netoli oficialios ministro pirmininko rezidencijos.

Viešbučio atstovas naujienų agentūrai AFP papasakojo, jog sprogimas įvyko restorane ir žuvo mažiausiai vienas žmogus.

O viešbutyje „Shangri-La“ apsilankęs AFP fotografas papasakojo, jog buvo smarkiai apgadintas antrame aukšte esantis restoranas.

„Po kelių minučių šaukiamas skubus posėdis. Vyksta gelbėjimo operacijos“, – tviteryje po pirmųjų sprogimų parašė ekonominių reformų ministras Harsha de Silva.

Jis pažymėjo apsilankęs dviejuose iš trijų viešbučių ir buvęs prie Šv. Antano bažnyčios.

„Mačiau daugybę išmėtytų kūnų dalių“, – parašė ministras ir pridūrė, jog yra „daug žuvusiųjų, įskaitant užsieniečius“.

Kolombe veikiančios ambasados savo šalių piliečius paragino likti saugioje vietoje, o Šri Lankos oro bendrovė „Sri Lankan Airlines“ keleiviams patarė į oro uostą atvykti likus bent keturioms valandoms iki skrydžio, nes po išpuolių buvo sugriežtintos saugumo patikros.

Šri Lankoje vyrauja budizmas, o katalikybę išpažįsta tik maždaug 6 proc. gyventojų, tačiau ši religija yra laikoma vienijančia jėga, nes ją išpažįsta ir tamilai, ir gyventojų daugumą sudarantys sinhalai.

Šri Lankoje nėra buvę su užsienio islamistų grupuotėmis siejamų išpuolių, nors vietos žiniasklaida praneša, jog 2016 metais Sirijoje žuvo 37 metų šrilankietis, kuris buvo prisijungęs prie „Islamo valstybe“ pasivadinusios džihadistų grupuotės.

URM neturi duomenų, kad per teroro aktą Šri Lankoje nukentėtų Lietuvos piliečiai

Užsienio reikalų ministerija spaudai išplatintame pranešime nurodė neturintys duomenų, kad per išpuolius Šri Lankoje būtų nukentėję lietuviai.

„Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per sekmadienį ryte, balandžio 21 dieną, Šri Lankoje įvykdytus teroro aktus keliose šalies bažnyčiose ir keliuose viešbučiuose būtų nukentėjusių Lietuvos piliečių“, – rašoma pranešime.

URM taip pat nurodo, kad pirminė informacija konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje visą parą teikiama telefonu +370 5 236 2444, el. paštu pilieciai@urm.lt, arba per „WhatsApp“ programėlę: +370 6998 3537

Lietuvos ambasados Indijoje kontaktai: +91 11 4313 2200, amb.in@urm.lt, http://in.mfa.lt

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje. iOS: https://goo.gl/dOxeli; Android: https://goo.gl/rPwrfx

Šalies vadovai pareiškė užuojautą dėl sprogimų Šri Lankoje aukų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl sprogimų aukų Šri Lankoje šv. Velykų sekmadienį.

Anot šalies vadovės, šie tragiški įvykai ir nepateisinamas smurtas prieš maldininkus keliose Šri Lankos bažnyčiose – didžiulis sukrėtimas šaliai ir visiems jos gyventojams, pranešė Prezidentūra.

Prezidentė palinkėjo didžiausios stiprybės ir vilties aukų šeimoms ir artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo visiems Šri Lankos žmonėms.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu taip pat pareiškė nuoširdžią užuojautą.

Seimo vadovo teigimu, tokia tragiška smurto išraiška yra smerktina ir nepateisinama. Ji ilgai temdys šv. Velykų rytą Šri Lankos žmonėms ir tikintiesiems visame pasaulyje.

Šiuo skaudžiu metu Seimo Pirmininkas palinkėjo šrilankiečiams vienybės ir susitelkimo, o išpuolių aukų artimiesiems ir sužeistiesiems – stiprybės ir dvasios paguodos.

Premjeras Saulius Skvernelis išpuolį pavadino „nepateisinamu ir smerktinu brutaliu smurto protrūkiu“.

„Šiuo sunkiu šaliai metu reiškiu nuoširdžią užuojautą aukų artimiesiems. Linkiu spartaus gijimo nukentėjusiems ir vienybės bei susitelkimo visai Šri Lankos tautai“, – premjero užuojautą skelbia Vyriausybės spaudos tarnyba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min