TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šri Lankos tamilų „tigrų“ lyderis buvo nušautas (atnaujinta 15.45 val.)

Šri Lankos tamilų „tigrų“ lyderis Velupillai Prabhakaranas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šri Lankos tamilų „tigrų“ lyderis Velupillai Prabhakaranas
Šaltinis: BNS
0
A A

Šri Lankos tamilų „tigrų“ lyderis Velupillai Prabhakaranas pirmadienį buvo nušautas, kai bandė pasprukti nuo vyriausybinių pajėgų, sakė Gynybos ministerijos aukšto rango pareigūnas.

V.Prabhakaranas bandė su dviem artimais padėjėjais pabėgti greitosios pagalbos automobiliu, bet buvo užpultas iš pasalų ir nukautas, sakė pareigūnas, kuris nesutiko skelbti savo pavardės.

„Jis buvo nukautas drauge su kitais dviem žmonėmis tame automobilyje. Vėliau bus paskelbtas oficialus pranešimas“, – pridūrė pareigūnas.

„Kariams pradėjus šaudyti, tas mikroautobusas bandė pasprukti, bet taip pat buvo kliudytas. Transporto priemonė užsidegė“, – sakė kitas aukšto rango šaltinis armijoje.

Anksčiau pirmadienį V.Prabhakarano sūnų Charlesą Anthony ir kelis kitus aukštus „tigrų“ lyderius nušovė specialiųjų pajėgų komandosai, sakė gynybos pareigūnai.

V.Prabhakaranas bandė su dviem artimais padėjėjais pabėgti greitosios pagalbos automobiliu, bet buvo užpultas iš pasalų ir nukautas, sakė pareigūnas, kuris nesutiko skelbti savo pavardės.

Šri Lankos kariškiai pirmadienį paskelbė galutinę pergalę prieš tamilų „tigrus“ ir nurodė, kad sutriuškino sukilėlių armijos likučius ir nukovė jų lyderį.

Armija pranešė, kad jos komandosai užėmė paskutinį „tigrų“ teritorijos ruoželį, nukovė paskutinius 250 kovotojų ir sunaikino sukilėlių vadovybę. Kariškiai nurodė, kad V.Prabhakaranas ir du jo pavaduotojai bandė pabėgti mikroautobusu, bet buvo nušauti.

„Visos karinės operacijos liovėsi“, – paskelbė armijos vadas, generolas leitenantas Sarathas Fonseka.

„Dabar paskelbta, kad visa šalis išvaduota nuo terorizmo ir (kad) paskutiniame (kovos) lauke yra daugiau kaip 250 teroristų lavonų“, – nurodė jis.

Jo pareiškimas žymi vieno seniausių ir žiauriausių Azijos etninių konfliktų pabaigą. Per dešimtmečius trukusį konfliktą Šri Lankoje mūšiai, mirtininkų išpuoliai, bombų sprogimai ir žmogžudystės pareikalavo daugiau kaip 70 tūkst. žmonių gyvybių.

„Tamil-Ilamo“ išvadavimo „tigrai“ (TIIT), kurie siekė nepriklausomos tamilų valstybės, atsirado 8-ajame dešimtmetyje, o tikras karas prasidėjo 9-ojo dešimtmečio pradžioje.

Pareigūnai pranešė, kad dabar visi sukilėlių lyderiai yra negyvi.

Gynybos ministerijos aukšto rango pareigūnas AFP sakė, kad V.Prabhakaranas ir du jo pavaduotojai bandė pasprukti nuo karių mikroautobusu ir greitosios pagalbos automobiliu, bet komandosai juos užpuolė.

„Jis buvo nukautas drauge su kitais dviem žmonėmis tame automobilyje“, – sakė pareigūnas.

Valstybinė televizija ir Šri Lankos prezidento Mahindos Rajapakse atstovai patvirtino šiuos pranešimus, o oficialus pranešimas apie jo mirtį turėtų būti paskelbtas 12 val. 30 min. Grinvičo (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

Gynybos ministerija pranešė, kad kariai taip pat nukovė V.Prabhakarano žvalgybos vadovą Pottu Ammaną ir „Tamil-Ilamo“ išvadavimo „tigrų“ (TIIT) karinio laivyno – jūrų "tigrų" – vadą Soosai.

Taip pat nukautas V.Prabhakarano 24 metų sūnus Charlesas Anthony, „tigrų“ politinio sparno lyderis Balasinghamas Nadesanas ir nebeegzistuojančio TIIT Taikos sekretoriato vadovas S.Pulidevanas.

Sukilėlius remianti interneto svetainė „Tamilnet“ pranešė, kad TIIT vadovybė prašė Raudonojo Kryžiaus juos evakuoti ir kad „pradiniai pranešimai rodo (buvus) ryžtingas, Šri Lankos armijos (vykdytas) žudynes“.

Sekmadienį tamilų partizanai paskelbė dramatišką pareiškimą, kuriuo pripažino, kad jų kova už nepriklausomą valstybę „pasiekė savo karčią pabaigą“.

Kažkada Šri Lankos separatistų sukilėliai buvo viena grėsmingiausių partizaninių armijų ir kontroliavo trečdalį salos teritorijos, kur galėjai matyti visus atskiros valstybės atributus. Tai truko iki to laiko, kai vyriausybė prieš dvejus metus pradėjo didelio masto puolimą.

Galiausiai vyriausybė atmetė jų prašymą vietoje pasidavimo pradėti taikos derybas, o Gynybos ministerija pasiuntė karius su nurodymu užimti „kiekvieną žemės pėdą“.

Antradienį M.Rajapakse pradės naują parlamento sesiją ir pasakys kalbą, kuri oficialiai pažymės karo pabaigą.

Sostinėje Kolombe, kur „tigrai“ pastarąjį ketvirtį amžiaus dažnai vykdydavo mirtininkų išpuolius, žmonės gatvėse šventė, sprogdino pirotechnikos priemones ir mojavo vėliavomis.

Valdžia buvo pasiryžusi sučiupti V.Prabhakaraną, nukauti jį ar surasti jo palaikus, nes buvo nuogąstaujama, kad jo pabėgimas gali paskatinti mėginimus atkurti TIIT ir pradėti naują smurto ciklą.

Šri Lankos vyriausybės triumfo akimirka taip pat kainavo tūkstančių taikių gyventojų, kurie žuvo per apšaudymus, gyvybes, nurodo Jungtinės Tautos. JT teisių gynimo institucija dabar nori tyrimo dėl galimų karo nusikaltimų.

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK), vienintelė neutrali organizacija, kuriai buvo leista dirbti karo zonoje, savo ruožtu kalbėjo apie „neįsivaizduojamą humanitarinę katastrofą“.

Tačiau Šri Lanka atmeta tarptautinės bendrijos spaudimą.

„Skerdynių, kaip baiminosi kai kurie žmonės, nebuvo, – žurnalistams sakė žmogaus teisių ministras Mahinda Samarasinghe. – Visi saugiai išėjo, jais rūpinasi vyriausybė“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min