Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 04 03, 23:01

Stadionas Kaliningrade, uostas prie Juodosios jūros ir milijardieriaus areštas: saugumiečių klanas raitojasi rankoves?

Rusas milijardierius Zijavudinas Magomedovas praėjusį šeštadienį planavo praleisti ore – tądien jis su šeima būtų išskridęs atostogų į Majamį. Tačiau 49-erių verslininkas buvo sulaikytas – mažiausiai dviem mėnesiams. Kas vyksta? Ar Z.Magomedovas tikrai nusiurbė milijardus rublių iš valstybės biudžeto? Kremlius tikina: tikrai taip. Tačiau mafijos valstybėje tokie areštai dažnai maskuoja gudrius politinius žaidimus.
Zijavudinas Magomedovas
Zijavudinas Magomedovas / „Scanpix“ nuotr.

Šeštadienio naktį į areštinę buvo įgrūstas ne tik Z.Magomedovas, kurio turtas vertinamas maždaug 1,2 mlrd. eurų, bet ir jo brolis Magomedas bei Arturas Maksidovas.

Pastarasis vadovauja vienai Z.Magomedovo valdomai investicinei kompanijai „Summa“ priklausančiai statybų įmonei „Intex“.

Suimti siekiama ir Eldarą Nagaplovą – dar vienos „Summa“ priklausančios kompanijos „Globalelektroservis“, kuriai savo ruožtu priklauso dalis įmonės „Intex“, generalinį direktorių. Iš viso yra devyni įtariamieji.

Ši bendrovė buvo atsakinga už pelkėtos vietovės Kaliningrade, kur ką tik užbaigtas statyti pasaulio futbolo čempionatui skirtas stadionas „Baltika“, stabilizavimą smėliu. Neseniai buvo kilę abejonių, ar darbai buvo atlikti tinkamai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stadionas „Baltika“ Kaliningrado srityje pastatytas pelkėtoje saloje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stadionas „Baltika“ Kaliningrado srityje pastatytas pelkėtoje saloje

Būtent su stadionu Kaliningradu siejami kaltinimai broliams Magomedovams ir A.Maksidovui. Esą pastarasis, naudodamasis ofšorinėmis kompanijomis iš valstybės biudžeto nugriebė 669 milijonus rublių (9,44 mln. eurų), o broliai – apie 2,5 mlrd. rublių (35 mln. eurų).

Nors Maskvoje dar kalbėta apie galimus „Rosneft“ vadovo Igorio Sečino manevrus, „Kommersant“ rašo, kad areštai greičiausiai susiję su kompanijos „Summa“ konfliktu su jaunuoju Kaliningrado srities gubernatoriumi Antonu Alichanovu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antonas Alichanovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Antonas Alichanovas

O Rusijoje niekas nė neabejoja, kad į šias pareigas 31-erių A.Alichanovą 2016 metų spalį įtaisė vienas įtakingiausių šalies silovikų (buvusių ir dabartinių saugumiečių, – red.) – valstybinės korporacijos „Rostech“ vadovas Sergejus Čemezovas.

Z.Magomedovas savo ruožtu siejamas su Rusijos vicepremjeru Arkadijumi Dvorkovičiumi, kuris – artimiausias vyriausybės vadovo Dmitrijaus Medvedevo patikėtinis.

„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Dvorkovičius
„Scanpix“ nuotr./Arkadijus Dvorkovičius

Ar verslininko areštas – signalas, kad silovikai nusitaikė į vadinamųjų Rusijos „liberalų“ vėliavnešį D.Medvedevą?

Ar stadionas nenugrims?

Sulaikytas turtuolis neigia visus įtarimus dėl stambaus masto piniginių lėšų grobstymo ir sukčiavimu: prokurorų teigimu, Magomedovai pavogtus pinigus perkėlė į ofšorines sąskaitas.

Teisme Z.Magomedovas pareiškė, kad visiškai nesutinka su įtarimais, ir pridūrė, jog jo brolis iš viso nesusijęs su grupe „Summa“: „Kaltinimai neatlaiko kritikos, nes yra visiškai nelogiški. <...> Pirmą kartą girdžiu apie kokias nors ofšorines kompanijas.“

Vis dėlto nusiplauti įtarimų turtuoliui taip greitai nepavyks – teismas nusprendė nepaleisti verslininko į laisvę už 35 mln. eurų vertės užstatą.

„Scanpix“ nuotr./Zijavudinas Magomedovas
„Scanpix“ nuotr./Zijavudinas Magomedovas

Nors pareigūnai duomenų apie bylą šykšti, bent jau „Kommersant“ duomenimis, areštai susiję su Kaliningrado sritimi, jos gubernatoriumi A.Alichanovu ir stadiono „Baltika“ statybomis. Rusijoje jau pusketvirtų metų tęsiamas tyrimas dėl daugiau nei 752 mln. rublių pasisavinimo statant šį stadioną, kuriame vyks pasaulio futbolo čempionato kovos.

Bent jau „Kommersant“ duomenimis, areštai susiję su Kaliningrado sritimi, jos gubernatoriumi A.Alichanovu ir stadiono „Baltika“ statybomis.

Pastarojoje byloje įtariamieji – tos pačios „Globalelektroservis“, kuri priklauso „Summa“, vadovai. Kompanija 2014 metais laimėjo konkursą, pagal kurio sąlygas turėjo paruošti 22 hektarų plotą Oktiabrsko saloje Kaliningrade.

Būtent čia netrukus ėmė dygti naujas stadionas, o „Globalelektroservis“ prieš tai statybų aikštelėje turėjo išpilti apie 1,6 mln. kubinių metrų smėlio. Darbai buvo atlikti, bet prastai – „Kommersant“ rašė, kad atgabentas smėlis neatitiko reikalavimų.

Statytojai savo ruožtu tikino, kad smėlio kokybė pasikeitė dėl pačios pelkėtos vietovės, kurioje buvo statomas stadionas.

Bent jau oficialiai, bylos duomenys buvo kaupiami jau kuris laikas – esą byla sudaryta iš septynių ankstesnių baudžiamųjų tyrimų, kurių anksčiausias buvo pradėtas dar 2014-aisiais.

Portalas RBC.ru pirmadienį pranešė, kad Federalinė saugumo tarnyba ir Vidaus reikalų ministerija jau šešis mėnesius klausėsi abiejų Magomedovų telefoninių pokalbių. Be to, tyrėjai esą per Interpolą intensyviai bendravo su kitų šalių pareigūnais, bandydami nustatyti, kokiose ofšorinėse kompanijoje broliai laiko lėšas.

Ar stadionas Kaliningrade saugus? Ar nenugrims po žeme? Bent jau Rusijos vicepremjeras, buvęs sporto ministras Vitalijus Mutko sako, kad tikrai ne.

„Scanpix“ nuotr./Stadionas „Baltika“ Kaliningrado srityje
„Scanpix“ nuotr./Stadionas „Baltika“ Kaliningrado srityje

„Visa tai kvaila, ten stadionas – ant ramsčių, tad dar brangesnis nei kiti – perduokite tai tiems, kurie skleidžia gandus. FIFA inspektoriai neseniai lankėsi Kaliningrade ir liko sužavėti“, – Championat.com kalbėjo V.Mutko.

Grėsmė premjerui D.Medvedevui

Prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, kad tyrimas įrodo, jog Maskva skiria didelį dėmesį kovai su korupcija.

Tačiau nepriklausomi žurnalistai ir analitikai Rusijoje taikliai pastebi, kad Z.Magomedovas nedarė nieko, ko nedaro ir kiti turtingi verslininkai. Todėl klausimas, kodėl būtent šis turtuolis ir kodėl dabar tapo taikiniu, išties įdomus.

Politikos analitikų teigimu, net jei Z.Magomedovo įkalinimu pasirūpino tos pačios Kaliningrado srities gubernatorius A.Alichanovas ir jo „stogas“ S.Čemezovas, grėsmę turėtų pajusti visų pirma Rusijos premjeras D.Medvedevas.

Dagestane gimęs Z.Magomedovas didžiausius turtus susikrovė būtent 2008-2012 metais, kai D.Medvedevas buvo pakeitęs V.Putiną prezidento poste.

„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas
„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Medvedevas

Verslininkas ir dabar siejamas tiek su premjeru, tiek su vicepremjeru A.Dvorkovičiumi (jis kartu su Magomedovais mokėsi Maskvos valstybiniame universitete, – red.), o D.Medvedevas toli gražu negali būti tikras dėl tolesnio vadovavimo vyriausybei – kol kas reikia laukti V.Putino inauguracijos.

D.Medvedevas toli gražu negali būti tikras dėl tolesnio vadovavimo vyriausybei.

„Pagrindinė ir skubiausia problema – kova dėl naujosios vyriausybės formavimo, – sako Politinių technologijų centro Maskvoje vadovas Igoris Buninas. – Kol nebuvo suimtas Magomedovas, buvo labiausiai tikėtina, kad Medvedevas išlaikys premjero postą. Dabar šansai, kad taip bus, vis mažesni.“

„Rusijoje – visada daug taikinių. Viena paprasčiausių galimų priežasčių – noras atimti iš Magomedovo verslą, kažkieno asmeninis interesas. Nepasidalinimas. Bet jei žvelgtume į politinius taikinius, pagrindinis taikinys – Medvedevas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

Visi kalba apie Dvorkovičių, bet iš tiesų taikomasi į Medvedevą. Bent iki tol, kol Putinas performuos vyriausybę, kova nesibaigia.

Norinčių, kad jis nebebūtų premjeras, daug – sakyčiau, kad beveik visi, kurie sukasi aplink Putiną.

Galbūt vadinamieji liberalūs ekonomistai palaiko Medvedevą, tačiau manau, kad net dalis jų nebūtų prieš jo pasitraukimą“, – 15min tvirtino ir Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius.

Nepriklausoma Rusijos žiniasklaida jau pastebėjo, kad 2012 metais, kai V.Putinas vėl apsikeitė su D.Medvedevu vietomis, šalies valstybinės kompanijos ėmė vis drąsiau abejoti sandoriais, sukrovusiais turtus Z.Magomedovui.

Stipresni skriaudžia silpnesnius

Minimas ir „Rosneft“ vadovas I.Sečinas – bene garsiausias Rusijos silovikas. Esą jis nori premjero posto.

„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas
„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas

Nors kol valdo V.Putinas, vyriausybės vadovas nėra labai jau įtakingas, būtent ministras pirmininkas pagal konstituciją perimtų prezidento funkcijas, jei jam kažkas atsitiktų.

I.Sečinas dar 2012 metais pykosi su Z.Magomedovu dėl „Rosneft“ užmojo įsigyti 25 proc. didelio Novorosijsko komercinio jūrų uosto (NMTP), kurį „Summa“ kontroliuoja kartu su magistralinių naftotiekių monopolininku „Transnetf“, akcijų.

Vyriausybė tuomet užblokavo sandorį, o Z.Magomedovas privačiuose pokalbiuose nuogąstavo, kad I.Sečinas, anksčiau, kaip manoma, pasirūpinęs ir Michailo Chodorkovskio areštu, ir kompanijų „Sistema“ bei „Bašneft“ atėmimu iš milijardieriaus Vladimiro Jevtušenkovo, dabar jį laikys savo priešininku.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Jevtušenkovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Jevtušenkovas

„Sečinas siekia kartą ir visiems laikams išspręsti Novorosijsko uosto reikalus, – „Financial Times“ sakė vienas Z.Magomedovo draugas. – Jis to uosto nori jau seniai, o dabar dar ir galėtų tuo pat metu pakenkti Medvedevui.“

Kita vertus, pavyzdžiui, politinis konsultantas Jevgenjus Minčenka, nors ir pripažįstantis, kad Z.Magomedovo areštas naudingas I.Sečinui, teigia, jog D.Medvedevas bus paliktas premjeru – esą V.Putinas nenori stipraus premjero.

„Medvedevui ir anksčiau padėdavo jo silpnumas. Juk jei esi silpnas, nebandysi tapti konkuruojančiu galios centru“, – tvirtino J.Minčenka.

Tiesa, dabar ne „Rosneft“, o „Transneft“ siekia perpirkti Z.Magomedovo dalį. Šiam monopolininkui vadovauja dar vienas saugumietis Nikolajus Tokarevas, kuris net konfliktuoja su I.Sečinu ir yra laikomas S.Čemezovo klano dalimi.

„Scanpix“ nuotr./Sergejus Čemezovas
„Scanpix“ nuotr./Sergejus Čemezovas

N.Tokarevas, S.Čemezovas ir V.Putinas sovietmečiu dirbo KGB Rytų Vokietijos Dresdeno mieste. Visų jų bosas buvo Lazaras Matvejevas.

Lyg tyčia dieną prieš Z.Magomedovo areštą V.Putinas susitiko su N.Tokarevu: ar prezidentas uždegė žalią šviesą manevrui?

„Scanpix“ nuotr./Nikolajus Tokarevas
„Scanpix“ nuotr./Nikolajus Tokarevas

„Yra tendencija, kad tie tikrieji saugumiečiai, tie jų klanai siekia susigrąžinti turtą, o iš tikro – atimti jį iš tų, kurie yra tik susiję su saugumiečiais. Tas pats Magomedovas irgi susijęs su saugumiečiais.

Naujas turto perdalijimo etapas vyksta jau senokai, o vienas ryškiausių pavyzdžių – Jevtušenkovo. Kartais tai virsta suvalstybinimu, bet aš matau, kad vyksta saugumiečių ir asmenų, susijusių su saugumiečiais, klanų kova.

Vėlgi, priminsiu, kad ta kova dėl turto visada vyko. Dabar, matyt, todėl, kad išteklių trūksta, kovojama tarpusavyje. Tikrieji silovikai, kurių grupuotės stipresnės, puola silpnesnius“, – 15min teigė M.Laurinavičius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min