Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 12, 14:56

Stambulo protestų aikštė ištuštėjo po demonstrantų ir policijos susirėmimų

Demonstrantai trečiadienį atsitraukė iš centrinės Stambulo aikštės po praeitą naktį vykusių susirėmimų su riaušių policija, kai Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas panaudojo jėgą, siekdamas sutriuškinti masines demonstracijas prieš jo islamiškas turinčią vyriausybę.
Protestuotojas Turkijoje
Protestuotojas Turkijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Taksimo aikštė, tapusi visą šalį apėmusių neramumų židiniu, trečiadienį paryčiais buvo tvirtai kontroliuojama policijos, kai komunalinių tarnybų darbuotojai krovė į šiukšlių sunkvežimius tuščius ašarinių dujų kanistrus ir protestuotojų suręstų barikadų apdegusias liekanas.

Prižiūrint dešimtims skydais ginkluotų riaušių policijos pareigūnų, automobiliai ir autobusai pirmąkart per daugiau nei 10 dienų galėjo vėl važinėti šioje aikštėje.

Šimtai išvargusių protestuotojų persigrupavo šalimais esančiame Gezio parke, kur žalieji aktyvistai pirmiausiai įžiebė neramumus, tapusius iki šiol didžiausiu iššūkiu jau ilgiau nei dešimtmetį šaliai vadovaujančiam R.T.Erdoganui.

Premjeras trečiadienį ketina susitikti su kai kuriais protestų lyderiais, tačiau daugelis protestuotojų sakė, kad netikėtas saugumo pajėgų pasiuntimas į Taksimo aikštę, kurioje policija nesirodė nuo birželio 1-osios, susilpnino jų tikėjimą bet kokiu dialogu.

„Mes su tuo nesutinkame“, – sakė 29 metų fotografė Anessa, skųsdamasi, kad vyriausybė į susitikimą pakvietė tik savo pasirinktus judėjimus.

Vaikštinėdama per lietų per aprimusį Gezio parką, aktyvistė sakė, kad smurtas tik padidino protestuotojų ryžtą.

„Mes nebijome. Esame labai įpykę ir nesustosime“, – aiškino Anessa.

Nauji susirėmimai antradienį taip pat prasiveržė sostinėje Ankaroje, kai policija naudojo ašarines dujas, pipirinius aerozolius ir vandens patrankas prieš maždaug 5 tūkst. protestuotojų netoli JAV ambasados. Kai kurie demonstrantai atsakydami svaidė akmenis.

R.T.Erdoganas, laikomas vis labiau autoritariniu lyderiu, toliau laikosi griežtos pozicijos prieš demonstrantus, kurių dauguma yra jauni viduriniosios klasės atstovai. Antradienį premjeras perspėjo, kad jo kantrybė išseko.

„Daugiau neberodysime tolerancijos“, – jis sakė savo Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) įstatymų leidėjams kalboje, kuri buvo tiesiogiai transliuojama televizijos.

Po kelių valandų Taksimo aikštė tapo panaši į mūšio lauką: policija gausiai leido ašarines dujas, vaikydama dešimtis tūkstančių protestuotojų, skandavusių „Erdoganai, atsistatydink!“ ir „Pasipriešinimas!“

Šie neramumai apėmė visą Turkiją po to, kai policija gegužės 31 dieną ėmėsi griežtų veiksmų prieš demonstrantus, protestavusius Stambule dėl planų užstatyti Gezio parką. Tos demonstracijos peraugo į masinius pykčio prieš R.T.Erdoganą proveržius.

Per šią riaušių bangą žuvo keturi žmonės, tarp jų vienas policininkas. Dar apie 5 tūkst. demonstrantų buvo sužeisti, o šie neramumai aptemdė Turkijos, laikytos musulmonų pasaulio demokratijos pavyzdžiu, įvaizdį.

Žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ (HRW) pasmerkė policijos susidorojimą Stambule ir paragino pradėti dialogą.

„Ašarinių dujų naudojimas prieš dešimtis tūkstančių protestuotojų Taksimo aikštėje neužbaigs šios krizės“, – sakoma HRW pranešime.

R.T.Erdoganas antradienį paragino „nuoširdžius“ protestuotojus pasitraukti iš Gezio parko, perspėdamas, kad jų aplinkosaugos kampaniją išnaudoja „neteisėtas sukilimas prieš demokratijos valdymą“.

Policija praeitą naktį nekėlė kojos į parką, kur savanoriai teikė pirmąją pagalbą sužeistiems per susirėmimus žmonėms, nors daugelis protestuotojų paliko savo palapines, gelbėdamiesi nuo ašarinių dujų debesų, sklindančių iš Taksimo aikštės.

„Norėjome, kad žmonės atsibustų ... Tai buvo vienas iš didžiausių įvykių Turkijoje“, – 21 metų teisės studentė Fulya Dagli, dalydama parke pusryčių paketus.

„Žmonės mokosi nebijoti vyriausybės. Tai kažkas, ką įgijome ir ko negalime vėl atsisakyti“, – pridūrė ji.

Pasitikėdamas savo neblėstančiu populiarumu R.T.Erdoganas, vadovaujantis Turkijai nuo 2012 metų, ragino savo šalininkus atsakyti į šias demonstracijas balsuojant už AKP per vietos valdžios rinkimus ateinančiais metais.

AKP laimėjo trejus rinkimus iš eilės ir surinko beveik pusę balsų per rinkimus 2011 metais. Vadovaujant šiai partijai, Turkijos ūkis tvirtai kilo.

Pirmieji naujos rinkimų kampanijos susitikimai vyks Ankaroje ir Stambule ateinantį savaitgalį. Numatoma, kad juose dalyvaus dešimtys tūkstančių partijų šalininkų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min