Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gegužės 3d. 23:05

Stebuklai Rusijoje: kur pradingo įrašai apie Vladimiro Putino artimųjų turtą?

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Rusijos elito, aukšto rango valdžios atstovų artimųjų turtas staiga pradėjo dingti iš registrų. Nepriklausomų žurnalistų, Rusijos opozicijos atstovų atskleisti faktai apie Kremliui artimų žmonių turtus privertė slapstytis.

Rusijos įstatymų leidėjai Valstybės Dūmoje jau pradėjo svarstyti įstatymų pataisas, kurios draustų atskleisti privačių asmenų nekilnojamojo turto kiekį. Tuo metu federalinė agentūra „Rosreestr“ ėmė trukdyti tyrimus, ne tik slėpdama, bet netgi ir trindama informaciją iš duomenų bazių.

„Tai įprastas administracinis neteisiškumas – užkulisiniai susitarimai“, – komentuodamas informaciją apie trinamą informaciją sakė Aleksejaus Navalno bičiulis, „Antikorupcijos fondo“ teisininkas Ivanas Ždanovas.

„Tam nėra jokio pagrindo teisėje. Jie tiesiog atranda biurokratines spragas ir vykdo savo vidinius įsakymus“, – darė išvadą teisininkas.

Pradingo Rusijos lyderio žento butas

Vienas ryškiausių tokio turto slapstymo pavyzdžių – V.Putino žento Kirilo Šamalovo butas Maskvos centre. „Forbes“ jauniausiu Rusijos milijardieriumi įvardijamas K.Šamalovas dar prieš kelis mėnesius viešai skelbė apie savo nekilnojamą turtą.

Balandžio 26 dieną A.Navalno tyrėjų komandos narys Georgijus Alburovas užtiko, kad „Rosreestr“ ilgą laiką viešai skelbta informacija apie V.Putino dukrą Kateriną vedusio K.Šamalovo turtą staiga pradingo.

Vietoje įrašų apie nekilnojamąjį turtą atsirado biurokratinis kodas, nesuteikiantis galimybės sužinoti tikslios informacijos.

„Akivaizdu, kad Šamalovui buvo suteikta ypatinga globa“, – konstatavo G.Alburovas, primindamas, kad jaunojo milijardieriaus tėvas, V.Putino bičiulis Nikolajus Šamalovas gerokai nukentėjo nuo Vakarų sankcijų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kirilas Šamalovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kirilas Šamalovas

Kremliaus spaudos atstovas Dmitrijus Peskovas nei patvirtino, nei paneigė informacijos, kad K.Šamalovas vedęs V.Putino dukrą. Rusijos lyderio atstovas nekomentavo ir duomenų dingimo fakto.

Tyrėjų akiratyje – V.Putino įpėdiniu vadinamo gynybos ministro vila

Pirmasis atvejis, kai A.Navalno komanda susidūrė su bandymu manipuliuoti registrų duomenimis buvo susijęs su Rusijos gynybos ministro, galimo V.Putino įpėdino Sergejaus Šoigu vila.

Tyrimo metu buvo atskleista, kad 2009 metais prabangios vilos Maskvos vakarinėje dalyje savininke tapo tuomet 18-metė S.Šoigu dukra Ksenija Šoigu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Šoigu ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Šoigu ir Vladimiras Putinas

Rusijos opozicijai garsiai prabilus apie šį faktą ir pradėjus klausti, iš kur jauna mergina galėjo gauti pinigų tokiam įspūdingam pirkiniui, „Rosreestr“ duomenys staiga pradingo.

Galiausiai liko tik įrašai apie vienintelę įspūdingo nekilnojamojo turto komplekso savininkę – Jeleną Antipovą. G.Alburovo tyrimas atskleidė, kad J.Antipova yra S.Šoigu žmonos Irinos sesuo.

Gynybos ministro ir vieno įtakingiausių Kremliaus asmenų atstovai neigė bet kokią informaciją apie sąsajas su šiuo prabangiu statiniu Maskvos pakraštyje.

Kuklus D.Rogozino butas už 7,6 mln. JAV dolerių

Dar viena stambi žuvis, įpuolusi į nepriklausomų tyrėjų tinklą – Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas. Griežta antivakarietiška retorika pasižymintis politikas leido sau įsigyti ištaigingą būstą Maskvos centre už 500 milijardų rublių (7,6 mln. JAV dolerių).

„Rosreestr“ registruotų penkių šio būsto savininkų pavardės šiuo metu nėra atskleidžiamos. Tačiau A.Navalno tyrėjų komanda spėjo pasidaryti kopiją praėjusių metų lapkričio registro duomenų, kuriame šios penkios pavardės surašytos juodu ant balto.

Tai ne tik D.Rogozinas, bet ir jo šeimos nariai. Vienas jų – sūnus Aleksejus, kuris neseniai tapo Rusijos gynybos ministerijos nuosavybės departamento vadovo pavaduotoju.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Rogozinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dmitrijus Rogozinas

„Kaip jūs paaiškintumėte dešimties kambarių ištaigingo būsto prabangiame namų komplekse Maskvoje nuosavybės slėpimą?“, – retoriškai klausė G.Alburovas.

„Manome, kad vienas iš tarnybos pareigūnų, tyčia ar netyčia, paslėpė šiuos duomenis sistemoje ar juos tiesiog ištrynė“, – pridūrė jis.

Į „dingusiųjų“ turtuolių sąrašą pateko ir buvusi V.Putino žmona Liudmila. Naujai ištekėjusi buvusi pirmoji Rusijos dama staiga dingo iš nekilnojamo turto registro.

Prabilo apie viešumo pavojų

Toks duomenų slapstymas teisinamas Rusijos specialiųjų tarnybų interesu. Federalinės saugumo tarnybos pareigūnai staiga prabilo apie pavojus, kuriuos kelia viešai prieinama informacija apie trečiuosius asmenis.

Įdomu, kad naujasis įstatymas užkirstų kelią sužinoti ir apie tai, kokius kitus prabangius dalykus turi Rusijos elitas. Į įstatymo formuluotę įeitų ir asmeninių jachtų ar lėktuvų registracijos privatumas.

Rusijos įstatymų leidėjai teigia, kad toks informacijos slapstymas padės „apsiginti nuo kriminalinio pasaulio susidomėjimo svetimu turtu“.

„Matome, kad informacijos prašymai dažnai siejasi ne su konkrečiu turtu, o noru rinkti informaciją apie asmenį“, – teigiama įstatymo pataisą svarstančio Dūmos komiteto pareiškime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min