Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 21d. 13:11

Su Taivano atstovu – apie lūkesčius Lietuvos valdžiai ir COVID-19 suvaldymo pamokas

Andy Chinas Interviu
Asmeninio albumo nuotr. / Andy Chinas

Taipėjaus diplomatinės misijos Rygoje vadovas Andy Chinas sako, kad Taivanas itin vertina naujos valdančiosios koalicijos žadamą paramą ir vadina lietuvius draugais. A.Chinas interviu 15min papasakojo, ko Lietuva galėtų pasimokyti iš Taivano, efektyviai suvaldžiusio COVID-19 pandemiją, ir tikino, kad šalis yra pasiryžusi dalytis ekspertinėmis žiniomis.

Naujoji valdančioji koalicija žadėjo „ginti kovojančius už laisvę visame pasaulyje – nuo Baltarusijos iki Taivano“.

A.Chinas sako, kad Taivanas tokį pažadą labai vertina, vadina jį „beprecedenčiu“ ir tikisi, jog Lietuva palaikys Taipėjaus narystę įvairiose tarptautinėse organizacijose.

Pasak A.Chino, Taivanas Lietuvai gali pasiūlyti privataus sektoriaus bendradarbiavimą remiantis tarptautinėmis taisyklėmis, taip pat ekspertinę pagalbą dėl koronaviruso pandemijos suvaldymo.

ZUMAPRESS.com/Taivano vėliava
ZUMAPRESS.com/Taivano vėliava

Virš 23 mln. gyventojų turinčiame Taivane nuo pandemijos pradžios nustatyti vos 609 užsikrėtimo koronaviruso atvejai ir 7 su COVID-19 siejamos mirtys.

Tikisi paramos dėl PSO

Naujoji valdančioji koalicija savo sutartyje pažadėjo remti kovojančius už laisvę ir demokratines vertybes visame pasaulyje – nuo Baltarusijos ir Taivano. Ką toks pažadas reiškia Taivanui?

– Lietuva demonstruoja lyderystę ir drąsą ginant laisvę, demokratiją ir žmogaus teises – mūsų bendras vertybes. Mes labai vertiname šį pažadą ir, kaip žinote, jis neturi precedento. Labai džiaugiamės, tai suteikia mums daugiau galimybių vystyti dvišalius santykius. Turime didelių siekių, susijusių su ateities investicijomis ir draugyste.

– Kokios konkrečiai paramos tikitės iš naujosios Vyriausybės? Suprantame, kad Lietuva greičiausiai nesiryš tapti pirmąja Vakarų valstybe, kuri pripažins Taivano nepriklausomybę.

– Mūsų šalis buvo įkurta 1912 metais – ją lengva pripažinti. Esame suvereni valstybė, kuri XX a. pabaigoje pripažino jauną Lietuvos respubliką.

Mums reikia, kad Lietuva ir kitos bendramintės šalys toliau remtų Taivano dalyvavimą tokiose tarptautinėse organizacijose kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija ir organizacijose, susijusiose su klimato kaita.

Taivanas – globalaus pasaulio dalis. Turime itin pažangių technologijų gynybos srityje, bendradarbiaujame švietimo, verslo, investicijų srityse. Mes turime savo žmonių išrinktą vyriausybę, savo kariuomenę, mes efektyviai administruojame savo reikalus. Esame suvereni valstybė. Tai – faktas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karinės pratybos Taivane
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Karinės pratybos Taivane

Mums reikia, kad Lietuva ir toliau mus remtų. Taivanas nusipelnė narystės globalioje arenoje.

Vilnius – patraukli turizmo kryptis

– Parama Taivanui, glaudus bendradarbiavimas kelia grėsmę susigadinti santykius su viena iš supervalstybių Kinija. Todėl paklausiu ciniško klausimo – kuo Lietuvai naudingas bendradarbiavimas su Taivanu?

– Pažiūrėkime į verslą, investicijas. Taivane mūsų požiūris kitoks nei Kinijoje.

Mes skatiname savo privatų sektorių bendradarbiauti su privačiu Lietuvos sektoriumi remiantis tarptautinėmis taisyklėmis, pagarba vieni kitiems, intelektualinės nuosavybės teise. Mes, taivaniečiai, norime bendradarbiauti su Lietuvos verslininkais, mes galime jiems pristatyti Azijos rinkas.

Tą darome ir su Kinijos verslininkais. Tai nesusiję su politika. Galime bendradarbiauti daugybėje sričių, pavyzdžiui, švietimas, turizmas, klimato kaitos stabdymas, ir tai neturės jokių politinių pasekmių.

– Kiek Taivano verslininkai suinteresuoti Lietuvos rinka, o žmonės – turizmu mūsų šalyje?

– Prieš dvejus metus Vilnius pasaulio dėmesį atkreipė dėl labai inovatyvios idėjos, kurią inicijavo miesto savivaldybė. Taivane žmonės irgi apie tai kalbėjo. Susitikau su Vilniaus meru, pasakiau, kad Vilnius dabar yra karšta taivaniečių turizmo kryptis. Jau pernai mačiau augantį taivaniečių turistų Vilniuje skaičių, šiemet sukliudė COVID-19.

2019-2020 metais Lietuvos vardas dažnai atsiranda žiniasklaidos antraštėse dėl jūsų didelės paramos Taivano laisvei ir dalyvavimui PSO. Taivaniečiai, paminėjus Lietuvą, dėkoja už tokią paramą.

Kitąmet, kai COVID-19 pandemija bus suvaldyta, tikiu, kad į Vilnių atvyks daug delegacijų, turistų ir studentų.

– Kodėl Taipėjus neturi atskiros diplomatinės misijos Lietuvoje? Patys jos neinicijavote ar to nenorėjo ankstesnės vyriausybės?

– Kai, vertinant tiek iš lietuvių, tiek iš mūsų pačių perspektyvos, ateis laikas, natūraliai atsiras abipusis poreikis turėti po atskirą atstovą Vilniuje ir Taipėjuje. Ir ši diena nėra taip toli.

Apie tokį poreikį jau girdėjau iš įvairių Lietuvos verslininkų.

Mūsų šalių dydis yra panašus ir, svarbiausia, esame demokratijos. Laikomės tų pačių taisyklių, todėl mums lengva suprasti vieniems kitus.

COVID-19 suvaldymo pamokos

– Kalbant apie COVID-19 suvaldymą, Taivanas – tikra sėkmės istorija. Ko galime iš jūsų pasimokyti?

– Yra daug Taivano sėkmės priežasčių. Mes visada esame pasiruošę ir greitai reaguojame į bet kokius patvirtintus atvejus, ypač aplinkinėse vietovėse, pavyzdžiui, Kinijoje.

2003 metais dėl SARS protrūkio situacija buvo sudėtinga, įgavome patirties. Taivanas yra visada pasirengęs, susiorganizavęs nuo įstatymų, darbo visuose valdžios sluoksniuose, iki kiekvieno namų ūkio.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Taipėjus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Taipėjus

Kai pernai Uhane, Kinijoje, buvo patvirtinti pirmieji atvejai, iškart aktyvavome sveikatos apsaugos mechanizmą. Mūsų žmonės laikosi taisyklių, pasitiki vyriausybe, todėl matome rezultatus.

Šią vasarą buvau pakviestas į Seimą pasidalyti mūsų patirtimi dėl efektyvaus atsako į koronaviruso pandemiją.

Paminėjau šiuos punktus: greitą reakciją, griežtą sienos kontrolę ir karantino politiką, iškart pradėjome gaminti kaukes ir kitas apsaugines priemones, kad patenkintumėme mūsų pačių poreikius. Tuomet tų priemonių padovanojome kitoms šalims, įskaitant Lietuvą.

Taip pat pasitelkiame Big Data technologijas sekti ir tikrinti įvairius įtartinus atvejus, duoti patarimų gydytojams.

– Pandemijos pradžioje analitikai prognozavo, kad sėkmingai su koronavirusu susidorojantis Taivanas gali sustiprinti savo tarptautinę poziciją. Ar, jūsų manymu, jums tai pavyko?

– Manau, kad pandemijos pradžioje niekas negalvojo apie rezultatus. Visi buvo susikoncentravę ir atsidavę viruso suvaldymui, pastangoms padėti mūsų piliečiams, juos apsaugoti.

Tačiau džiaugiamės, kad Taivanas tapo modeliu pasauliui. Nesitikėjome, bet labai džiaugiamės, kad tai nutiko, ir esame pasiryžę dalintis savo patirtimi. Ir Lietuvoje galime ja dalintis, kad parodytumėme, jog mums rūpi ne tik savo žmonės, bet ir mūsų lietuviai draugai.

Tą norime daryti ne tik per krizę, bet ir ateityje. Tikiuosi, kad kitais metais iš Taivano atvyks delegacija į Lietuvą, ar iš Lietuvos – į Taivaną. Sveikatos ekspertų, gydytojų, ne tik vyriausybės pareigūnų delegacijos.

– Prezidento Donaldo Trumpo administracija demonstravo tvirtą paramą Taivanui. Kokių lūkesčių turite Joe Bideno administracijai?

– Nesvarbu, kas bus prezidentas, mūsų valdžia, mūsų žmonės turi ginti mūsų laisvę ir demokratiją. Tai – pirmasis dalykas, kurį turime padaryti.

Mums reikia siekti, išplėsti tarptautinę paramą, ypač iš JAV, taip pat iš kitų draugų ir bendraminčių, pavyzdžiui, puikių Lietuvos žmonių.

Tačiau svarbiausia yra taivaniečių apsisprendimo teisė.

Komentarai: 13

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min