Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Su Ukraina „nekariaujantis“ V.Putinas separatistams liepė nebepulti ir paskelbė taikos planą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, trečiadienį per pietus paneigęs, kad su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka susitarė dėl taikos Rytų Ukrainoje, nes Rusija esą su Ukraina nekariauja, po pietų vėl viską apvertė aukštyn kojom. V.Putinas kreipėsi į separatistus, kad šie sustabdytų puolimą, ir paskelbė savo septynių punktų taikos planą.

V.Putino „taikos planas“

Duodamas interviu Rusijos naujienų agentūrai ITAR-TASS, V.Putinas pareiškė, jog trečiadienį skrisdamas lėktuvu sudarė savo taikos plano apmatus ir čia pat jį perskaitė.

Pasak V.Putino, pirmiausia reikia, jog „separatistų pajėgos Rytų Ukrainoje nutrauktų puolimą Donecko ir Luhansko kryptimis“.

Antras V.Putino plano punktas – „atitraukti Ukrainos jėgos struktūrų dalinius tokiu atstumu, iš kurio jie negalėtų apšaudyti gyvenamųjų punktų artilerija ir visais salvinės ugnies sistemų ginklais“.

Pasak V.Putino, pirmiausia reikia, jog „separatistų pajėgos Rytų Ukrainoje nutrauktų puolimą Donecko ir Luhansko kryptimis“.

V.Putinas šį planą pateikė ir Ukrainos prezidentui, ir separatistų lyderiams.

Trečia V.Putino sąlyga – užtikrinti, kad ugnies nutraukimo procesą kontroliuotų tarptautiniai stebėtojai.

V.Putinas taip pat siūlo uždrausti naudoti karinę aviaciją prieš taikius gyventojus ir apsikeisti belaisviais pagal principą „visi už visus“.

Jis taip pat siūlo sukurti humanitarinius koridorius pabėgėliams ir humanitariniams kroviniams Donbaso gyventojams bei užtikrinti galimybę į nukentėjusius rajonus pasiųsti remonto brigadas.

Rusijos prezidentas tikisi, kad Ukraina ir separatistų lyderiai susitarimą dėl taikos pasieks rugsėjo 5 dieną vyksiančiame kontaktinės grupės susitikime.

Prieštaringi pareiškimai

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį paskelbė susitaręs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl nuolatinio ugnies nutraukimo Ukrainos rytiniame Donbaso regione. Tačiau Rusija tai paneigė, netrukus ir Ukrainos vadovo spaudos tarnyba patikslino, kad buvo sutarta tik dėl žingsnių, kaip pasiekti taiką Rytų Ukrainoje.

Politologas Laurynas Kasčiūnas mano, kad tai – dar vienas informacinio karo pavyzdys. „Rusijai nereikia paliaubų. Ji stumia ukrainiečius iš savo pozicijų“, – tiesioginiame LRT eteryje sakė politologas.

Pataisytas Ukrainos prezidento pranešimas

Ukrainos prezidento interneto svetainėje pataisytas pranešimas apie pokalbį. Terminas „ugnies nutraukimas“ buvo pakeistas į „procesą dėl ugnies nutraukimo“.

Terminas „ugnies nutraukimas“ buvo pakeistas į „procesą dėl ugnies nutraukimo“

„Ukrainos prezidentas su Rusijos prezidentu aptarė visiško ugnies nutraukimo procesą“, – teigiama pataisytame pranešime. 

Anksčiau buvo skelbta, kad P.Porošenka ir V.Putinas pokalbio telefonu metu susitarė dėl paliaubų.

Rusija: dėl paliaubų nesusitarėme

V.Putino atstovas D.Peskovas paneigė P.Porošenkos pranešimą apie susitarimą dėl taikos. Gazeta.ru, remdamasi D.Peskovu, rašo, kad Ukrainos ir Rusijos prezidentai dėl ugnies nutraukimo nesusitarė. Taip pat Rusijos prezidento atstovas spaudai pabrėžė, kad „Rusija nėra viena iš konflikto pusių“. Jo teigimu, prezidentai tik aptarė konflikto sprendimo kelius.

V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas anksčiau teigė, kad Rusijos ir Ukrainos prezidentų požiūriai dėl galimo išėjimo iš krizės didele dalimi sutampa.

„Buvo vėl aptarta karinė ir humanitarinė krizė Ukrainoje. Valstybių vadovai apsikeitė nuomonėmis ką reikėtų padaryti tam, kad būtų kuo greičiau baigtas kraujo praliejimas šios šalies pietryčiuose. Prezidentų požiūriai dėl išėjimo krizinės situacijos didele dalimi sutapo“, – tikino D.Peskovas.

Anksčiau V.Putinas minėjo, kad egzistuoja susitarimas su P.Porošenka dėl taikaus susiklosčiusios situacijos Ukrainoje sprendimo.

Papildyta 13.09 val. Teroristai: Ukrainos pajėgų atitraukimas būtų raktas į taiką

Rytiniame Ukrainos regione veikiančių prorusiškų teroristų vadeiva trečiadienį pareiškė, kad Kijevo vyriausybės pajėgų atitraukimas iš „jų teritorijos“ yra pagrindinė taikos teroristų kontroliuojamose vietovėse sąlyga.

Save „Donecko liaudies respublika“ vadinančios nusikaltėlių organizacijos „premjero pavaduotojas“ Vladimiras Antiufejevas telefonu naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad kalbos apie paliaubas tarp Rusijos ir Ukrainos yra provokacija, nes Maskva esą nėra šio konflikto šalis.

„Ugnies nutraukimas visuomet gerai, tačiau lieka galioti mūsų pagrindinė sąlyga – atitraukti Ukrainos pajėgas iš mūsų teritorijos. Tai vienintelis protingas būdas“, – pareiškė jis.

Trečiadienio ryte pranešta, kad Rusijos kariai yra užėmę beveik visą pietinę Luhansko srities dalį.

P.Porošenka birželio pabaigoje savaitei buvo paskelbęs paliaubas, kurių nesilaikė Rusijos remiami teroristai. Anot Ukrainos Užsienio reikalų ministerijos, per tą savaitę žuvo 27 Ukrainos kariai, dar 69 buvo sužeisti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min