Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 27d. 20:45

Sujudusi Kinija stengiasi drumsti vandenį prieš PSO tyrimą dėl koronaviruso kilmės

Uhano turgus
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Uhano turgus

Kinijos valstybinė žiniasklaida, puikiai suprasdama, kad netrukus prasidės Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimas dėl pasaulį siaubiančio koronaviruso kilmės, jau pradėjo skleisti paraščių teorijas ir bando įtikinti, jog pandemija prasidėjo ne šioje valstybėje, rašo „The Financial Times“.

Oficialus valdančiosios Komunistų partijos laikraštis „People's Daily“ feisbuke parašė, esą „visi turimi įrodymai“ liudija, kad virusas nepradėjo plisti centriniame Uhano mieste ir provincijoje. Cituojami kinų ekspertai.

Linkę kalbėti apie importą

Kinijos pareigūnai ir mokslininkai jau anksčiau vienas po kito skelbė, esą virusas Sars-Cov-2, sukeliantis COVID-19, tarp žmonių pirmiausia įsimaišė būtent šioje šalyje.

Viena jų teorija, pavyzdžiui, nurodo, kad virusas į Uhaną atkeliavo kartu su užšaldytu maistu ar jo pakuotėmis. Esą protrūkis galėjo prasidėti bet kur, tik taip jau sutapo, kad virusas plisti pradėjo Uhano jūros gėrybių turguje.

„Jei prisimintume ankstyvąjį protrūkį Uhane metų pradžioje, matyti, kad židinys buvo Uhano jūros gėrybių turgaus šaldytų produktų skyriuje, – anksčiau lapkritį teigė Kinijos ligų kontrolės centro epidemiologas Wu Zunyou. – Tai rodo, kad protrūkio šaltinis – importuoti produktai.“

Tačiau Kinija, regis, tik viena teigia, kad šaldyti maisto produktai ir jų įpakavimai kelia rimtą grėsmę, jei kalbame apie COVID-19 protrūkius.

Mokslininkai yra radę įrodymų, kad virusas gali ilgą laiką išlikti aktyvus šaltyje, bet ekspertai už Kinijos ribų beveik vieningai teigia, esą rizika užsikrėsti nuo šaldytų produktų yra labai nedidelė.

Manoma, kad Sars-Cov-2 susiformavo pasagnosiniuose šikšnosparniuose. Tačiau iki šiol neaišku, kaip ir kada virusas peršoko į žmones bei išplito po pasaulį.

„Scanpix“ nuotr./Šikšnosparnis – koronaviruo šaltinis?
„Scanpix“ nuotr./Šikšnosparnis – koronaviruo šaltinis?

„Viskas dar labai miglota, labai neaišku“, – pripažino Niujorke veikiančios Užsienio ryšių tarybos visuomenės sveikatos ekspertas Yanzhong Huangas.

Pekinas tikina, kad sveikintų bet kokius tyrimus dėl koronaviruso kilmės. Tačiau pirmoji PSO į Kiniją atsiųsta mokslininkų grupė vasarą net nesugebėjo aplankyti Uhano, įtariamo protrūkio židinio, o tai sulaukė JAV diplomatų kritikos.

Ar dabar nuvyks į Uhaną?

Šį pirmadienį PSO sveikatos krizių programos direktorius Michaelas Ryanas jau pareiškė, kad kita grupė paieškas turėtų pradėti būtent Uhane, o iš šio miesto keliauti pagal surinktus įrodymus.

PSO taip pat atskleidė dešimties mokslininkų, kurie „kuo greičiau“ keliaus į Uhaną, pavardes. Tarp jų, pavyzdžiui, yra buvęs vyriausiojo Jungtinės Karalystės sveikatos sistemos pareigūno pavaduotojas Johnas Watsonas.

Grupėje taip yra specialistų iš JAV, Australijos, Danijos, Nyderlandų, Japonijos, Kataro, Vokietijos, Vietnamo ir Rusijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)

Organizacija pranešė, kad su kolegomis Kinijoje pastaruoju metu labai aktyviai bendradarbiaujama. Vis dėlto M.Ryanas įspėjo per daug nesitikėti: „Naujų patogenų atsiradimo susekimas yra galvosūkis, kurį išspręsti gali prireikti metų.“

Juk mokslininkams prireikė daugiau nei metų, kad susektų, jog koronaviruso MERS (Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso) šaltinis – kupranugariai. Dar ilgiau aiškintasi, kad SARS virusas kelionę po pasaulį pradėjo šikšnosparnių oloje Kinijos Junano provincijoje.

Svarbiausia užduotis PSO specialistams – pabandyti nustatyti, kurie gyvūnai iš Uhano turgaus galėjo paskleisti virusą ir iš kur tie gyvūnai galėjo atkeliauti.

Protrūkiai audinių ūkiuose Europoje rodo, kad maži žinduoliai gali užsikrėsti Sars-Cov-2, o ekspertai mano, jog taip galėjo nutikti ir Uhane. Esą gyvūnai galėjo būti importuoti iš netolimos šikšnosparnių olos arba iš kaimyninių Laoso ar Vietnamo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min